Yay məktəbinin iştirakçıları Bakıda Heydər Əliyev Mərkəzində oldular
İyulun 16-da Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” Tələbə yay məktəbinin iştirakçıları Bakıda Heydər Əliyev Mərkəzində oldular.
Qonaqlara Heydər Əliyev Mərkəzi barədə ətraflı məlumat verilərək bildirildi ki, mərkəz müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin dövlətçilik fəlsəfəsinin, azərbaycançılıq məfkurəsinin, Ulu öndərin irsinin dərindən öyrənilməsi və tədqiqi istiqamətində fəaliyyət göstərir. Həmçinin mərkəz Azərbaycan tarixinin, dilinin, mədəniyyətinin və digər milli sərvətlərinin beynəlxalq aləmdə tanıdılması və təbliği, elm, təhsil, mədəniyyət, səhiyyə, idman, ekologiya və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinin inkişafına xidmət edən layihələr həyata keçirir.
Nadir memarlıq nümunələrindən biri olan və çoxfunksiyalılığı ilə seçilən bu mərkəz artıq dünya memarlığı siyahısına daxil edilib. Burada rəsmi qəbullar, müxtəlif beynəlxalq konfranslar, iclaslar və digər tədbirlərin keçirilməsi üçün hər cür şərait yaradılıb.
Mərkəzdə yaradılan Heydər Əliyev Muzeyi ilə tanışlıq tələbələrin marağına səbəb oldu. Onlar öncə 1969-cu ildən 2003-cü ilədək Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrlərdə xidməti istifadəsində olan avtomobillərə baxdılar. Ümummilli liderin həyat yolu, Ulu öndər barədə maraqlı faktlar, foto və videomateriallarla tanış oldular.

Home | News | PARTICIPANTS OF THE SUMMER SCHOOL VISITED HEYDAR ALIYEV CENTER IN BAKU
On July 16, the participants of the Summer School “Travel to Land of Fire Azerbaijan”, organized by the support of the Ministry of Education and the Association of Russian-Azerbaijani Universities, visited Heydar Aliyev Center in Baku.
The guests were given detailed information about the Heydar Aliyev Center. The center is working to research and promote the philosophy of statehood of national leader Heydar Aliyev, his ideas of Azerbaijanism, and the study of his heritage. The Center also implements projects to familiarize the world community with the history, language, culture and other national values of Azerbaijan, as well as to develop various areas of science, education, culture, health, environment and economics.
The building of the Center, which is one of the unique examples of architecture and distinguished by its multifunctionality, is already included in the list of masterpieces of world architecture. There are all conditions for holding official meetings, various international conferences, meetings and other events.
Of particular interest to the guests was the Heydar Aliyev Museum, created at the Center. They first inspected the cars that served the National Leader during his leadership of the country from 1969 to 2003. Then the students got acquainted with video materials and photographs reflecting the stages of life and activities of Heydar Aliyev.