Yay məktəbinin iştirakçıları BSU-da
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə iyulun 15-dən Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) "Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” Tələbə yay məktəbi fəaliyyətə başlayıb. Yay məktəbində Rusiya Federasiyandan Samara Dövlət Texniki Universitetinin, Ural Dövlət Dağ-Mədən Universitetinin, Rusiya Dövlət Pedaqoji Universitetinin, Şimali Qafqaz Federal Universitetinin, Kuban Dövlət Universitetinin, Dağıstan Dövlət Universitetinin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edir.
Rusiyalı qonaqlar iyulun 19-da Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) kollektivi ilə görüşüblər, universitetdə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzi, Erasmus + PETRA layihəsi çərçivəsində yaradılan Tədris-Mədəniyyət Mərkəzi, Rusiya Tədris-Mədəniyyət Mərkəzi, Akt zalı, universitet kitabxanası və muzeyi, Şəhidlər guşəsi ilə yaxından tanış oldular.
Qonaqları universitetin tədris işləri üzrə prorektoru, professor Telman Cəfərov qəbul etdi, Rusiya Federasiyası ilə Azərbaycan Respublikası arasındakı tarixi dostluq və qardaşlıq münasibətləri, bakalavriat və magistratura səviyyələrində müxtəlif ixtisaslar üzrə mütəxəssis hazırlığı, tədris proqramları barədə ətraflı məlumat verdi. O, ümummilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində daha da dərinləşən Rusiya-Azərbaycan dostluq əlaqələrinin bu gün Azərbaycan Prezidenti tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirdi. Prorektor ölkələrimiz arasında iqtisadi, mədəni sahədə əməkdaşlıqla yanaşı, elm və təhsil sahəsində də ikitərəfli münasibətlərin genişləndiyini qeyd etdi. O, 2015-ci ildə əsası qoyulan, bu gün hər iki dövlətin 53 universitetini birləşdirən Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təhsil sahəsində əməkdaşlığının möhkəmlənməsi istiqamətində ciddi addımlar atdığını bildirdi. T.Cəfərov rusiyalı professor-müəllim heyətinin və tələbələrin BSU-ya bugünkü səfərini də həmin assosiyasiyanın uğurlu layihəsinin tərkib hissəsi kimi dəyərləndirdi.
Sonra Akt zalında universitet həyatından və BSU-nun nəşr etdiyi “Azərbaycanda rus dili və ədəbiyyatı” elmi-kütləvi jurnalının fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olundu. Əcnəbi tələbələrlə iş üzrə dekan Ülviyyə Məmmədova rusiyalı tələbələrə BSU-da təhsil imkanları, əcnəbi tələbələr üçün yaradılmış şərait barədə məlumat verdi.

Home | News | Participants of Summer School at BSU
On July 19, the guests from Russia, within the framework of the Summer Student School program, met with the staff of the Baku Slavic University, visited Heydar Aliyev Center functioning at the university, an education and culture center established under the Erasmus + PETRA project, an assembly hall, a university library and museum, and got acquainted with a corner dedicated to the martyrs.
Guests were met by vice-rector for Academic Affairs, Professor Telman Jafarov. He told the participants of the Summer School about the historical friendship and fraternal relations of the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan, about the training of specialists in various fields in bachelor’s and master’s degrees, and gave information about training programs. He noted that the far-sighted policy of the National Leader Heydar Aliyev to strengthen the Russian-Azerbaijani friendly relations is being successfully implemented by the current President of the Republic, Ilham Aliyev. The vice-rector said that along with the political and economic cooperation existing between our countries, bilateral relations are also expanding in the field of science and education. The Association of Russian-Azerbaijani Universities established in 2015 and currently covering 53 universities plays a major role in strengthening these relations. He appreciated the visit of Russian guests to BSU as part of the successful project carried out by the Association.
Then, in the assembly hall, a video was shown about university life and the activities of the popular science magazine “Russian Language and Literature in Azerbaijan” published in BSU. The dean for work with foreign students, Ulviya Mammadova, told Russian students about the study opportunities offered by the Baku Slavic University to foreign students.