Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində Bilik Günü təntənə ilə qeyd olundu
İnsanın tərcümeyi-halını dəyişən, ömür yolunu müəyyənləşdirən elə günlər var ki, dönüb taleyinə yazılır. Hər bir gəncin həyatının mənası olan Bilik Günü də belə müqəddəs günlərdəndir. Onu yaşamaq, onu qazanmaq üçün isə oxumaq, oxumaq, bir də oxumaq gərəkdir. Sentyabrın 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetində 2019-2020-ci tədris ilinin başlanmasına və Bilik Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Dövlət Himni səsləndikdən sonra tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə professor-müəllim və tələbə heyətini təbrik etdi, onlara təhsildə və əmək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Rektor ölkəmizdə milli təhsil quruculuğu strategiyasının uğurla həyata keçirildiyini, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə elmə, təhsilə diqqətin artırıldığını bildirdi, bütün uğurların ümummilli lider Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə bağlı olduğunu, dövlət başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən müvəffəqiyyətlə davam etdirildiyini vurğuladı. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin növbəti dəfə doktorantların, ali təhsil, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələrin təqaüdlərinin artırılması ilə bağlı imzaladığı sərəncam gənclərin təhsilinin inkişafına daha bir töhfə, tələbələrin təhsillərinin keyfiyyətini artırmalarına, onların daha yaxşı oxumalarına yeni stimul oldu. Son illərdə qazanılan bütün uğurlar ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin təhsilin inkişafı ilə əlaqədar imzaladığı fərman və sərəncamlar çərçivəsində həyata keçirilən islahatlar, ölkənin Birinci vitse - prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təhsil obyektlərinin yeniləşməsi sahəsində gördüyü işlərin və dövlətimizin bu sahəyə xüsusi qayğısının nəticəsi kimi dəyərləndirilməlidir. Mütəmadi olaraq təhsil işçilərinin əməkhaqlarının artırılması, hər il təhsil işçilərinə “Əməkdar müəllim” adı, Prezident təqaüdü və bir sıra dövlət təltiflərinin verilməsi, ali məktəb tələbələri üçün Prezident təqaüdünün məbləğinin artırılması buna əyani sübütdür. Təhsilin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər, imzalanan fərman və sərəncamlar deməyə əsas verir ki, Azərbaycan öz gələcəyini daha etibarlı və inamlı görmək əzmindədir.
Universitetin tarixi keçmişi, müasir inkişaf mərhələləri barədə məlumat verən rektor diqqətə çatdırdı ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti yarım əsrdən çox tarixi inkişaf yolu keçən, yüksəkixtisaslı mütəxəssislər yetişdirən, güclü maddi-texniki bazaya malik olan, beynəlxalq əlaqələrini gündən–günə genişləndirən ali təhsil ocağıdır. SDU-da təhsilin səviyyəsi, burada tələbələrin biliklərə yiyələnməsi üçün yaradılan şərait hər zaman diqqət mərkəzində olub. Universitetin potensialı istiqamətində mütəmadi olaraq işlər görüldüyünü deyən rektor bu il SDU-ya qəbul sayının ötən illərlə müqayisədə daha da artdığını diqqətə çatdırdı. Rektor tələbələrə səslənərək onlara bu uğurlarının davamlı olmasını dilədi: “Sizin üçün bu gündən həyatınızın tam yeni mərhələsi - tələbəlik illəri başlayır. Hər bir insanın həyatında tələbəlik illəri xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Tələbəlik illəri nə dərəcədə maraqlı, sevilən, emosional olsa da, bir o qədər məsuliyyətli, vacib illərdir”.
Sonra tədbirdə qəbul imtahanlarında yüksək bal toplamış birinci kurs tələbələrinə xatirə hədiyyələri, tələbə biletləri və qiymət kitabçaları təqdim edildi. Universitetin Ağsaqqallar Şurasının sədri, Prezident təqaüdçüsü, professor, Əməkdar müəllim Həsən Sadıqov, 2018-2019-cu tədris ilinin məzunları və hazırda Ekologiya kafedrasının əməkdaşı Günel Rəhimova, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının əməkdaşı Ceyhun Qasımbəyli, 2019-2020–ci tədris ilində Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin I kursuna 428 balla qəbul olunmuş tələbə Nuriyyə Hüseynova, Filologiya fakültəsinin I kursuna 505 balla qəbul olunmuş tələbə Aytən İskəndərova, valideynlər adından Tarix və coğrafiya Fakültəsinin I kursuna 514 balla qəbul olunmuş Günay Əliyevanın valideyni Mehriban Əliyeva və filologiya fakültəsinin I kursuna 440 balla qəbul olunmuş tələbə Salmanlı Ülvinin valideyni Əziz Salmanov çıxış edərək, tələbə adını qazanan gəncləri təbrik etdilər, təhsilə və gəncliyə göstərilən dövlət qayğısından danışaraq, müəllim-tələbə heyətinə təhsildə və həyatda uğurlar arzuladılar.

Yerləşdirilmə tarixi : 16 September 2019 12:17
On September 16, an event was held at SSU to mark the beginning of the 2019-2020 academic year and the Day of Knowledge.The national anthem of the Republic of Azerbaijan was sounded. The rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, made an introductory speech. He congratulated the staff of the university and students on the beginning of the new academic year and wished them success in their work.
The rector noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, special attention is paid to science and education in the country. The decree signed by him on the next increase in the amount of scholarships for doctoral students, undergraduates and students studying in universities and secondary special educational institutions is a contribution to the development of education and an incentive for students to successfully study. The successes achieved in the field of education in recent years have become possible thanks to the ongoing reforms signed by the President of the state programs, as well as the work done by the first vice-president of the country, Mehriban Aliyeva, to update educational facilities. In the republic, the salaries of teachers are systematically increased, honors are awarded to educators, and presidential scholarships are given to advanced teachers and students. All this testifies to the state’s concern for science and education in the country.
The rector also emphasized that Sumgayit State University has undergone more than half a century of development, has a solid material and technical base, and over the years has trained thousands of highly qualified personnel. The university is expanding its scientific and educational ties with leading international universities every day. The university has created all the conditions for the successful education and physical development of students. Compared to previous years, in this academic year, students' admission to SSU has increased in quantitative terms.
The rector told the students that a new stage has begun in their life from today, which is very interesting, but also responsible, because what they will learn in the future depends on how they study.
Then, students who scored high on the entrance examinations were awarded souvenirs, a student ID card and a record book.
The event was attended by the chairman of the Council of Elders of the University, the presidential scholar, honored teacher Hasan Sadigov; Gunel Rahimova, a graduate and university employee; Jeyhun Gasimbeyli, employee of the Department of the History of the Azerbaijani and Eastern European’s nations; a student of the Faculty of Economics and Management, who scored 428 points upon admission, Nuriya Huseynova; a student of the Faculty of Philology, who scored 505 points upon admission, Aytan Iskenderova. Mehriban Aliyeva, Aziz Salmanov spoke on behalf of their parents. They congratulated students on the beginning of the new academic year, wished them success, and also thanked the university staff for their care and attention.
In conclusion, a university march was sounded.
It should be noted that the first classes at the university were dedicated to the 70th anniversary of Sumgayit.