Nümayəndələrimiz Boloniya konfransında iştirak etdilər
Sentyabrın 25-də Almaniya Federativ Respublikasının Bakıdakı səfirliyinin dəstəyi ilə Alman Akademik Mübadilə Xidməti (DAAD, Bonn) DAAD Bakı Məlumat Mərkəzinin birgə təşkil etdiyi “Boloniya əməkdaşlıq forumu” mövzusunda konfrans keçirildi.
Tədbirdə Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, mütəxəssislər, ERASMUS+Milli ofisinin direktoru, Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova iştirak etdilər.
Almaniyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Volfqanq Maniq Azərbaycan-Almaniya əlaqələrindən bəhs etdi. Səfir DAAD-ın elmi əlaqələrin genişlənməsində, mübadilə prosesində xüsusi rolu olduğunu bildirdi.
Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin siyasi dəstək şöbəsinin icraçı direktoru David Flores forumun əhəmiyyətini vurğuladı. Qeyd etdi ki, tədbirin ümumi hədəfi Azərbaycan və Avropa Ali Təhsil Məkanına – Boloniya prosesinə qoşulan digər ölkələrin ali məktəbləri arasındakı əməkdaşlığı dəstəkləməkdən ibarətdir. Forum Boloniya təhsil sisteminin bütün sahələrini əhatə edir.
Təhsil Nazirliyinin aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyev ölkəmizdə təhsilə xüsusi önəm verildiyini dedi, bu sahənin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən və proqramlardan danışdı. Qeyd olundu ki, Azərbaycan Avropa Ali Təhsil Məkanına – Boloniya prosesinə 2005-ci ildə qoşuldu. Həmin dövrdən Azərbaycanda ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, ali təhsilə əlçatanlığın genişləndirilməsi istiqamətlərində əsaslı islahatlar aparılır. “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın əhəmiyyətini qeyd edən Yaqub Piriyev ali təhsil sahəsində əldə olunan uğurları da diqqətə çatdırdı.
Təhsil Nazirliyinin əməkdaşı Vüsalə Qurbanova Azərbaycanın ali təhsil sistemi haqqında məlumat verdi, DAAD-ın səmərəli fəaliyyəti ilə bağlı fikirlərini söylədi.
Sonra ali təhsil sahəsi, universitetlər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparıldı.
Qeyd edək ki, konfransda Avropa Ali təhsil müəssisələrindən Köln Texniki Universiteti (Almaniya), Potsdam Universieti (Almaniya), Eses Universiteti (İngiltərə), Zigen Universitetinin (Almaniya) alimləri iştirak etdi, Avropa Ali təhsil Məkanında Keyfiyyət Təminatı təşkilatı da təmsil olundu. İştirakçıların hər biri Boloniya sisteminin tarixi, cari vəziyyət və problemlər haqqında, o cümlədən kredit sistemi, öyrənmə nəticələri, kompitensiyalar, sillabusların yazılması, Avropa standartlarına uyğunlaşdırılması mövzularında faydalı təqdimatlarla çıxış etdilər. Köln Texniki Universitetinin professoru Reza Talebi Deryani Azərbaycanda həyata keçirilən 5 Avropa layihəsindən danışdı, həmin layihələrdə Azərbaycan tərəfdən tərəfdaş kimi iştirak edən Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin fəaliyyətini vurğuladı.

On September 25, the “Bologna Cooperation Forum” was held by support of Embassy of Germany Federative Republic to Baku, co-organized by German Academic Exchange Service (DAAD, Bonn) and DAAD Baku Information Center.
Representatives of higher education institutions of Azerbaijan, specialists, ERASMUS+ national office director, as well as vice-rector for International Relations of Sumgayit State University docent Gafar Atayev and head of International Cooperation Department PhD in history Samira Mammadova attended the event.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Azerbaijan Wolfgang Manig spoke about Azerbaijan-German relations. He notified that DAAD has special role in expansion of academic relations and exchange process.
Executive director of political support department of German Academic Exchange System David Flores highlighted significance of the forum and noted that the common goal of the event is to support collaboration among universities of Azerbaijan and other countries that join to European Higher Education Area – Bologna process. The forum covers all areas of Bologna education system.
Deputy Head of apparatus of Education Ministry Yagub Piriyev spoke about programs and projects implemented in terms of advancement of education. “Azerbaijan joined to European Higher Education Area – Bologna process in 2005. Azerbaijan has been conducting reforms in order to increase quality of higher education in Azerbaijan”.
Staff member of Education Ministry Vusala Gurbanova gave information about higher education system of Azerbaijan and opined about effective activity of DAAD.
It should be noted that the scholars of Koln Technical University (Germany), Potsdam University (Germany), Essex University (England), Zigen University (Germany) took part in the conference and also Quality Assurance Organization in European Higher Education Area was represented. Every participant delivered presentation on history, current state and problems of Bologna System, also credit system, competences. Professor of Koln Technical University Reza Talebi Deryani spoke about 5 European projects carried out in Azerbaijan and highlighted the activity of Sumgayit State University, Azerbaijan Technical University, Azerbaijan State University of Oil and Industry, which take part in these projects as Azerbaijani partner.