SDU XIII Azərbaycan beynəlxalq təhsil sərgisində təmsil olundu
Oktyabrın 10-da Bakı Ekspo Mərkəzində 13-cü Azərbaycan Beynəlxalq Təhsil “EduExpo” sərgisinin açılış mərasimi keçirildi. Açılış mərasimində Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Təhsil naziri Ceyhun Bayramov, Türkiyənin Milli Təhsil naziri Ziya Selçuk, nazirlik yanında İctimai Şuranın üzvləri, təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, müxtəlif təhsil xidmətləri göstərən qurumların nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak etdilər.
Mərasimdə çıxış edən Təhsil naziri Ceyhun Bayramov bildirib ki, builki sərgidə dünyanın 22 ölkəsini təmsil edən 150-dən çox təhsil strukturu iştirak etdi.
Təhsil naziri Ceyhun Bayramov qeyd etdi ki, ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın imzalanmasından ötən dövr ərzində təhsilin müxtəlif pillələrini əhatə edən istiqamətlər üzrə bir sıra mühüm dövlət sənədləri qəbul edilib və layihələr həyata keçirilib. Əldə edilmiş nailiyyətlər təhsil müəssisələrinin, təhsil işçilərinin, müəllimlərin səyləri və bütövlükdə cəmiyyətin verdiyi töhfə nəticəsində mümkün olub. Türkiyə Respublikasının Milli Təhsil naziri Ziya Selçukun sərgidə iştirakına toxunan Ceyhun Bayramov dedi ki, Türkiyə ilə Azərbaycan arasında dostluq və qardaşlıq münasibətləri təhsil sahəsində də öz əksini tapmalı, bir millət olan bu iki dövlətin təhsil mütəxəssisləri arasında sıx əməkdaşlıqlar qurulmalıdır. Nazir onu da qeyd etdi ki, sərgi Azərbaycan və Türkiyə arasında olan əməkdaşlığın bir qədər də dərinləşməsi və zənginləşməsinə xidmət edəcək. Cənab Ceyhun Bayramov onu da diqqətə çatdırdı ki, nazirliyin son illərdə təhsilin inkişafı sahəsində həyata keçirdiyi islahatlar və əldə olunan nailiyyətlər sərgidə ayrı-ayrı pavilyonlarda əhatəli şəkildə öz əksini tapıb.Təhsil naziri sərginin gələcək hədəflərə nail olunması baxımından qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə, təhsilin və məşğulluğun inkişafı sahəsində yeni layihələrin həyata keçirilməsinə öz dəyərli töhfəsini verəcəyini əlavə etdi.Nazir çıxışının sonunda sərginin təşkilində əməyi keçən hər kəsə təşəkkür edib və uğurlar arzuladı.
Daha sonra çıxış edən Türkiyənin Milli Təhsil naziri Ziya Selçuk Azərbaycan və Türkiyə arasında səmimi, dost və qardaş münasibətlərinin mövcudluğundan söz açdı.
Ziya Selçuk təhsil sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsində bu səfərin mühüm əhəmiyyət kəsb edəcəyinə inandığını söylədi. Daha sonra iki ölkə arasında təhsil sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması istiqamətində görülən işlər haqqında ətraflı məlumat verdi.Türkiyəli nazir bildirdi ki, hazırda iki ölkə arasında təhsil sahəsində çoxsahəli və inkişaf etmiş əlaqələr mövcuddur.Türkiyə Respublikasının Milli Təhsil naziri Ziya Selçuk çıxışının sonunda Azərbaycanda göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edib və bu səfərin təhsil sahəsindəki əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə təkan verəcəyinə inandığını ifadə etdi.
Avropa Komissiyasında “NEAR” Baş direktorluğunun bölmə rəhbəri Vassilis Maraqos da öz növbəsində builki sərgidə Avropa İttifaqının birləşmiş stendinin debüt etdiyini qeyd etdi. O bildirdi ki, Avropa İttifaqının stendində Avstriya, Çex Respublikası, Fransa, İsveç, Latviya, Litva, Macarıstan, Niderland, Polşa və Rumıniya kimi ölkələrin səfirlik və universitetləri təmsil olunur.
“Caspian Event Organisers” şirkətinin region üzrə direktoru Edvard Stroun da artıq ənənəvi olaraq hər il keçirilən sərginin maraqla qarşılandığını, ziyarətçilərə təhsil müəssisəsi seçməkdə geniş imkan yaratdığını dedi.
Qeyd edək ki, sərgi Təhsil Nazirliyi, Azərbaycanda İxracatın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) tərəfindən dəstəklənir. Sərginin baş sponsoru “Kapital Bank”dır.“Caspian Event Organisers” şirkəti sərginin təşkilatçısıdır.
Sərgidə ölkəmizin digər ali təhsil müəssisələri ilə yanaşı, Sumqayıt Dövlət Universiteti də təmsil olundu. SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov sərgidə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyevaya və Təhsil naziri Ceyhun Bayramova universitetin tədris strukturları, mövcud ixtisaslar, elmi fəaliyyət, professor-müəllim heyətinin çap edilən elmi əsərləri, o cümlədən ölkəmizdə və xaricdə dərc olunan məqalələr, beynəlxalq əlaqələr barədə danışdı. Eyni zamanda Fizika və elekteoenergetika fakültəsinin Elektrik enerjisinin istehsalı fənnindən Qeyri-ənənəvi üsülla (külək, günəş) elektrik enerjisinin alınması üçün 2 stendi ilə, Mühəndislik fakültəsinin Texnoloji prosesin avtomatlaşdırılması üçün məsafədən idarə olunan sənaye robotunun tətbiqi ilə, eyni zamanda universitetin tədris və elmi fəaliyyətini özündə əks etdirən kitablar, bukletlər və videoçarxlarla tanış etdi.
SDU-nun stendində təqdim olunan layihələr maraqla qarşılandı. Nazir Sumqayıt Dövlət Universitetinin təqdim etdiyi stendləri yüksək qiymətləndirdi.

SSU WAS REPRESENTED AT THE 13TH AZERBAIJAN INTERNATIONAL EDUCATION EXHIBITION
On October 10, opening ceremony of the 13th Azerbaijan International Education Exhibition EduExpo held at the Baku Expo Center. The opening ceremony was attended by Farah Aliyeva, head of the Department of Humanitarian Policy issues at the Presidential Administration, Minister of Education Jeyhun Bayramov, Minister of National Education of Turkey Ziya Selchuk, members of the Public Council under the Ministry, heads of educational institutions, representatives of various educational services and other guests.
Speaking at the ceremony, Education Minister Jeyhun Bayramov said that this year's exhibition was attended by more than 150 educational institutions from 22 countries.
Education Minister Jeyhun Bayramov said that a number of important state documents have been adopted and projects have been implemented since the signing of the State Education Development Strategy approved by President Ilham Aliyev. Achievements were made possible by the efforts of educational institutions, educators, teachers and the community as a whole. Referring to the Turkish Education Minister Ziya Selchuk's participation in the exhibition, Jeyhun Bayramov said that friendly and fraternal relations between Turkey and Azerbaijan should be reflected in education and close cooperation between education professionals of the two nations. The Minister also said that the exhibition will contribute to the deepening and enrichment of cooperation between Azerbaijan and Turkey. At the end of his speech, the Minister thanked everyone who contributed to the organization of the exhibition and wished them success.
Then Minister of National Education of Turkey Ziya Selchuk spoke about the friendly relations between Azerbaijan and Turkey. Ziya Selchuk said tha he believes the visit will play an important role in the development of mutual cooperation in the field of education. At the end of his speech, Minister Ziya Selcuk thanked for the hospitality shown in Azerbaijan and expressed his confidence that the visit would further strengthen relations in the field of education.
Vassilis Maragos, head of the “NEAR” General Directorate in the European Commission, in turn, said that this year the European Union will make its debut at the exhibition. He said that the embassies and universities of Austria, the Czech Republic, France, Sweden, Latvia, Lithuania, Hungary, the Netherlands, Poland and Romania are represented in European Union stands.
Edward Stroun, Regional Director of Caspian Event Organizers, also said that the traditional annual exhibition is welcomed with interest and gives visitors a great opportunity to choose an educational institution.
The exhibition is supported by the Ministry of Education, Azerbaijan Export and Investment Promotion Fund (AZPROMO), the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (KOBIA) and the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (AEC). The main sponsor of the exhibition is Kapital Bank, organizer is Caspian Event Organizers.
Sumgayit State University was represented at the exhibition along with other universities of our country. Rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov at the exhibition spoke about educational structures, existing specialties, scientific work of the teaching staff, including in our country and abroad and international relations of the university to Farah Aliyeva, head of the Department of Humanitarian Policy issues of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan and Minister of Education, Jeyhun Bayramov. At the same time he showed 2 stands of the Faculty of Physics and Electroenergetics for "Non-traditional (wind, solar) electricity generation from electricity production subject", Faculty of Engineering "Application of remote industrial robot for automation of technological processes" and the books, booklets and video clips reflecting university’s scientific activity.
The projects presented on the stand of SSU were welcomed with interest. The Minister highly appreciated the stands presented by Sumgayit State University.