Əsas səhifə | Xəbərlər | Nümayəndələrimiz Bakı Avrasiya Universitetində ERASMUS+ təlimində iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Oktyabr 2019 10:08
Nümayəndələrimiz Bakı Avrasiya Universitetində ERASMUS+ təlimində iştirak etdilər
Oktyabrın 11-də Bakı Avrasiya Universitetində ERASMUS+ proqramları mövzusunda təlim keçirildi.
Tədbirin əsas məqsədi ERASMUS+ proqramının Azərbaycan universitetləri üçün verdiyi imkanlar, mövcud proqramlar (ERASMUS Mundus, HORİZON 2020, Jean Monnet) və onlara qəbul şərtləri ilə bağlı ali məktəb nümayəndələrini maarifləndirməyə, layihə yazmaq bacarıqlarının, vərdişlərinin inkişaf etdirilməsinə yönəlmişdi.
ERASMUS+ proqramının Milli ofisinin nümayəndəsi Pərviz Bağırov proqramın mahiyyətinin nazirliyin strateji hədəflərinə uyğun olmasından danışaraq qeyd etdi ki, Bolonya prosesinin əsas prinsiplərindən biri təhsilin beynəlmiləlləşməsi, Təhsil Nazirliyinin də bu hədəf çərçivəsində təhsilimizin vahid Avropa təhsil məkanına inteqrasiyasını gücləndirməsi, universitetlərimizin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, eyni zamanda universitetlərin bu tip proqramlarda iştirakının artmasına nail olmaqdır. Daha spesifik məqsəd olaraq, tələbələrin mobilliyinin təmin olunması, bu tip proqramlarda iştiraklarının təmin edilməsi, eyni zamanda beynəlxalq təcrübənin kurikuluma tədbiq edilməsi bizim əsas məqsədlərimizdən biridir. Milli ERASMUS+ ofisinin nümayəndəsi Zəfər Həsənov Azərbaycanda “ERASMUS+” proqramı və Milli ERASMUS + ofisinin rolu haqqında məruzə ilə çıxış edərək, yeniliklər haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Milli ERASMUS+ Ofisi ölkəmizdə Avropa Komissiyası, Təhsil, Audiovizual və Mədəniyyət üzrə İcraçı Agentliyinin (EACEA) və milli hakimiyyət orqanlarının dəstəyi ilə ERASMUS+ Proqramını həyata keçirir. Milli ERASMUS+ Ofisi (MEO) Azərbaycanda təhsil siyasətinin inkişafını, xüsusilə də ali təhsil sahəsində, həmçinin təhsilin digər səviyyələrində yaxından izləyir.
Sonra ERASMUS +çərçivəsində Ali Təhsildə Potensialın Gücləndirilməsi (CBHE) proqramının Azərbaycanda tətbiqi barədə məlumat verildi. Yaxın vaxtlarda elan ediləcək proqramlar, onların əsas istiqamətləri, müraciət qaydaları haqqında bilgilər açıqlandı. Digər universitet nümayəndələri ERASMUS + proqramında iştiraklar haqqında danışdılar.
ERASMUS +proqramı 4 milyon insana təhsil almaq, iş təcrübəsi toplamaq və xarici ölkədə könüllü fəaliyyəti ilə məşğul olmaq imkanı verir.
Tədbirə 17 Azərbaycan universitetindən nümayəndələr təmsil olunurdu. Sumqayıt Dövlət Universitetindən Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova iştirak etdilər.

Home | News | SSU REPRESENTATIVES TOOK PART IN ERASMUS + TRAINING AT BAKU EURASIA UNIVERSITY
The main purpose of the event is to inform higher education representatives on the opportunities provided by the ERASMUS + program for Azerbaijani universities, existing programs (ERASMUS Mundus, Horizon 2020, Jean Monnet), and develop project writing skills.
Parviz Bagirov, representative of the ERASMUS + National Office, said in his speech that the essence of ERASMUS+ program is relevant to strategic targets of Ministry. He also said that the basic principle of the Bologna process is the internationalization of education. As part of this, the Ministry of Education is working to strengthen the integration of Azerbaijani education in a single European educational space. At the same time, it was noted that it is very important to ensure the mobility of students, the application of international experience in educational curricula.
The representative of the ERASMUS + National Office Zafar Hasanov made a presentation on the ERASMUS + program in Azerbaijan and the role of the National Office. He noted that the ERASMUS + National Office is conducting this program in our country with the support of the European Commission, Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA) and national authorities. ERASMUS + National Office actively monitors the development of education policy in Azerbaijan, especially in the field of higher education.
The ERASMUS + program allows 4 million people to get an education, gain work experience, and participate as volunteers in foreign countries.
Representatives of 17 Azerbaijani universities attended the training. Sumgayit State University was represented at the event by the head of Science Section assoc. prof.Samir Orujov, head of Department of Electromechanics of Faculty of Physics and Electroenergetics assoc.prof. Turgay Huseynov and the head of Department of International Cooperation Samira Mammadova.