SDU-da “Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında Bakı Dövlət Universitetinin rolu” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Oktyabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində BDU-nun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında Bakı Dövlət Universitetinin rolu” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransda universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, BDU-nun rektoru Elçin Babayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iştirak etdi.
Əvvəlcə qonaqlar universitetdə Ulu öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdilər. BDU-nun rektoru Elçin Babayev xatirə kitabında ürək sözlərini qeyd etdi.
SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov qonaqları salamlayaraq, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının milli sərvəti kimi dəyərləndirdiyi BDU-nun 100 illik yubileyi münasibətilə iştirakçıları təbrik etdi, xoş arzularını çatdırdı. Qeyd etdi ki, Bakı Dövlət Universiteti 1919-cu il sentyabrın 1-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin parlamenti tərəfindən təsis edilmişdir. Ümummilli lider Heydər Əliyev BDU-nun yaradılması kimi mühüm tarixi hadisəyə olduqca obyektiv qiymət verərək demişdir ki, əsrin əvvəlindən bu günə kimi Azərbaycan elminə çıraq tutan universitetimizin yaradılması xalqımızın tarixində ən əlamətdar hadisələrdən biridir. Tarixi haqsızlıq ucbatından uzun müddət müstəqilliyini və dövlətçiliyini itirməyə məcbur olmuş Azərbaycan xalqı milli təhsil sistemini və mənəvi tərbiyə formalarını yaratmaq imkanlarından da məhrum edilmişdi. Yalnız 1918-ci ildə müstəqillik qazanaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətini elan edən xalqımız neçə yüz illərdən sonra milli və ictimai tərəqqidə elmin, təhsilin rolunu qiymətləndirmək imkanı qazandı. BDU-nun inkişafında yeni keyfiyyət mərhələsinin Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu vurğulayan rektor Ulu öndərin məzunu olduğu Bakı Dövlət Universitetinə daim xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyini diqqətə çatdırdı. Bütün dövrlərdə Bakı Dövlət Universitetinə Heydər Əliyevin xüsusi bir sevgisinin şahidiyik . O, BDU-ya olan məhəbbətini, ehtiramını, sevgisini bu sözlərlə bildirirdi: "Mən fəxr edirəm ki, Bakı Dövlət Universitetinin məzunuyam". Hal-hazırda dahi şəxsiyyətin ideyaları Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən əzmlə həyata keçirilir. Bu gün Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyi Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatının mühüm hadisələrindən biri kimi qarşılanır və müxtəlif səviyyələrdə qeyd olunur. Azərbaycan tarixində ilk dəfə olaraq BDU-nun 100 illik yubileyinin UNESCO-da qeyd olunmasının hər bir azərbaycanlıya və xüsusilə də təhsil işçisinə böyük qürur hissi yaşadır. Rektor onu da qeyd etdi ki, Bakı Dövlət Universiteti onun üçün son dərəcə doğma, əzizdir. Çünki ömrünün xoş xatirələri Bakı Dövlət Universiteti ilə bağlı olub,100 yaşı qeyd olunan universitet onun karyera inkişafında mühüm rol oynayıb. Bu qocaman universitetin məzunu olmuş, 1995-ci ilədək burada müəllim, baş müəllim, dosent, partiya komitəsi katibinin müavini vəzifələrində çalışmış,1995-1999-cu illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru kimi fəaliyyət göstərmiş,1999-2002-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin I prorektoru – Tədris işləri üzrə prorektor, 2010-2011-ci illərdə isə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor vəzifəsində işlədiyini diqqətə çatdırdı. Vurğuladı ki, Azərbaycan dövlətçiliyinin qorunub saxlanılmasında və inkişafında, ölkədə maarifçiliyin, elmin tərəqqisində, milli ideologiyanın formalaşmasında Bakı Dövlət Universitetinin misilsiz xidmətləri olmuşdur.
Sonra rektor BDU-nun ilk binasını əks etdirən xalça və təbrik məktubunu Elçin Babayevə təqdim etdi, universitetin kollektivini bir daha səmimi qəlbdən təbrik etdi.
Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev SDU-nun professor-müəllim və tələbə heyətini salamlayıb, konfransın təşkili üçün universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova təşəkkür etdi. Bildirdi ki, universitet şanlı yubileyinə böyük ruh yüksəkliyi ilə hazırlaşır. Bakı Dövlət Universitetinin müsəlman Şərqində yeni tipli ilk ali məktəb kimi yarandığı vaxtdan etibarən nailiyyətlərlə zəngin şərəfli bir yol keçdiyini diqqətə çatdıran rektor Prezident cənab İlham Əliyevin “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamından bəhs edərək, ali təhsil ocağının yubiley tədbirlərinin həm Azərbaycanda, həm də ölkə hüdudlarından kənarda geniş qeyd edildiyini, noyabr ayında böyük tədbirin keçiriləcəyini vurğuladı. Rektor Elçin Babayev Azərbaycanda milli təhsilin əsaslarının yaranmasında, elm və təhsilin inkişafında xüsusi xidməti olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin və yetişdirdiyi kadrların əvəzsiz rolu olduğunu söyləyərək, onun Azərbaycan təhsilinə verdiyi töhfələrdən danışdı, bu ali təhsil ocağına yeni-yeni uğurlar arzuladı.
SDU-nun Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri Əməkdar jurnalist Avtandil Məmmədov “Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında Bakı Dövlət Universitetinin rolu” , BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin dekanı Vüqar Əliyev “Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatında Bakı Dövlət Universitetinin rolu” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Məruzə ətrafında SDU-nun və BDU-nun alimləri ayrı-ayrı sahələrdə qazandıqları uğurlar barədə və məzunu olduqları Bakı Dövlət Universiteti haqqında fikirlərini bölüşdülər. Riyaziyyat fakültəsinin dekanı Əməkdar müəllim Zəfər Hüseynov, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının professoru Məhəmmədəli Zərbəliyev, Diferensial tənlikər və optimallaşdırma kafedrasının dosenti Əməkdar müəllim Əkbər Məmmədov, Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının professoru Əməkdar müəllim Qafar Ramazanov və digər natiqlər çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, Bakı Dövlət Universitetinin məzunlarının qazandığı nailiyyətlər respublikamızın elmi həyatının ayrılmaz tərkib hissəsi olmaqla, xalqımızın qədim tarixinin, mədəniyyətinin araşdırılmasında, milli mədəniyyətimizin, ana dilimizin qorunub-saxlanılmasında, vətənpərvərlik, azərbaycançılıq ideologiyasının təbliğində böyük rol oynayır.
Konfransdan sonra BDU-nun rektoru Elçin Babayev və nümayəndə heyəti universitetin II tədris binası və açıq səmada elektroenergetika üzrə Tədris muzeyi və yüksək gərginlikli yarımstansiya Tədris poliqonu ilə tanış oldular.

Home | News | A SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE "THE ROLE OF BAKU STATE UNIVERSITY IN THE DEVELOPMENT OF SCIENCE AND EDUCATION IN AZERBAIJAN” WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 18 October 2019 15:27
A SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE "THE ROLE OF BAKU STATE UNIVERSITY IN THE DEVELOPMENT OF SCIENCE AND EDUCATION IN AZERBAIJAN” WAS HELD AT SSU
On October 18, a scientific and practical conference "The role of Baku State University in the development of science and education in Azerbaijan", dedicated to the 100th anniversary of BSU, began its work at Sumgayit State University.
The conference was attended by the academic and student staff of SSU and representatives of BSU under the leadership of the rector Elchin Babayev.
First, the guests visited the Heydar Aliyev Center and got acquainted with photographs reflecting the life and work of the national leader, his trip abroad, meetings with the leaders of leading countries of the world, examined books dedicated to the great politician.
Rector of SSU Professor Elkhan Huseynov welcomed the guests and participants of the conference and congratulated on the 100th anniversary of BSU. He said that the university was established by the parliament of the Azerbaijan Democratic Republic on September 1, 1919. National leader Heydar Aliyev praised this event and noted that from the beginning of the century to the present, BSU has been the center of science of Azerbaijan and its institution is one of the most significant events in the history of the country. The onset of a new stage in the development of science and education at BSU is connected with the name of the national leader Heydar Aliyev. Being a graduate of this university, he paid him special attention and care. He expressed his love and respect for BSU as follows: "I am proud that I am a graduate of Baku State University."
Today, the BSU anniversary is assessed as a significant event in the socio-political life of the republic and is celebrated at various levels. For the first time in the history of Azerbaijan, the anniversary of BSU was celebrated at UNESCO. This causes a sense of pride in every Azerbaijani, especially among educational staff.
The rector also noted that BSU is also native to him, as he played a big role in the development of his career. He is a graduate of this oldest university in the republic, until 1995 he worked here as a teacher, senior teacher, associate professor, secretary of the party committee. In 1995-1999s, he was vice-rector for International Relations, 1999-2002 vice-rector for academic affairs.
The rector emphasized that BSU made a huge contribution to the protection and development of the country"s statehood, to the development of scientific progress, educational work, science, and the formation of a national ideology.
Then, the rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov presented the rector of the BSU Elchin Babayev a carpet with a picture of the first university building and a congratulatory letter, once again congratulating the BSU staff on the anniversary.
BSU Rector Elchin Babayev greeted the SSU academic and student staff and thanked the Rector Elkhan Huseynov for organizing and holding the conference. He noted that since the creation of BSU, as the first university of a new type in the Muslim East, the university has come a long and glorious path. President Ilham Aliyev signed a decree “On the 100th anniversary of Baku State University,” according to which the anniversary of the university will be celebrated both in Azerbaijan and beyond. A large anniversary event will be held in November.
Rector Elchin Babayev also emphasized that SSU makes a worthy contribution to the development of science and education in the republic, the training of qualified personnel for the country and wished success to its team.
The following people delivered report in the event: head of the Department of Azerbaijani and foreign countries’ literature Avtandil Mammadov - “The Role of Baku State University in the development of science and education in Azerbaijan” and Dean of the Faculty of Journalism of BSU Vugar Aliyev -“The role of Baku State University in the socio-political and cultural life of Azerbaijan”. Around these reports, discussions were held by scientists from BSU and SSU. They talked about their achievements and shared their impressions of the BSU, of which they are graduates.
Graduates of the BSU: dean of the Faculty of Mathematics of SSU, Honored Teacher Zafar Huseynov, Professor of the Department of Solid State and Semiconductor Physics Professor Mammadali Zarbaliyev, associate professor of the Department of Differential Equations and Optimization, Honored Teacher Akper Mammadov, Professor of the Department of Petrochemistry and Chemical Engineering, Honored Teacher Gafar Ramazanov and other speakers spoke in the event. Speakers noted that BSU graduates play a huge role in the study of the ancient history and culture of the people, the protection and development of their native language, the propaganda of patriotism and ideology of Azerbaijanism.
At the end of the conference, BSU rector Elchin Babayev and other guests got acquainted with the II academic building of SSU, the educational museum in the open air on electric power and a training ground with a high-voltage substation.