Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Dövlət Müstəqilliyi Günü münasibətilə elmi-nəzəri konfrans öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Oktyabr 2019 17:37
SDU-da Dövlət Müstəqilliyi Günü münasibətilə elmi-nəzəri konfrans öz işinə başladı
Bu il Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa etməsinin 28 ili tamam olur. Bu illər ərzində tarixin çətin sınaqlarından keçən Azərbaycan zəngin inkişaf yolu qət edib. 18 oktyabr - Müstəqillik Günü hər il ölkəmizdə təntənə ilə qeyd olunur.Oktyabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi Günü münasibətilə elmi-nəzəri konfrans keçirildi.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsəndirilməsindən sonra tədbir açıq elan olundu.
Konfransı giriş sözü ilə açan universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov “18 Oktyabr – Müstəqillik Günü” münasibətilə konfrans iştirakçılarını təbrik etdi və Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının Rusiya tərəfdən həmsədri UDNTU-nun rektoru akademik Ramil Baxtizinin 18 oktyabr - Müstəqillik Günü münasibətilə SDU-nun kollektivinə ünvanladığı təbrik məktubunu oxudu. Rektor bu tarixi günün Azərbaycan xalqının həyatına böyük və əlamətdar hadisə kimi daxil olduğunu qeyd etdi, dövlət müstəqilliyimizin keçdiyi yoldan danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycan bir əsrdə iki dəfə müstəqillik əldə etmək, özünün suveren dövlətini yaratmaq imkanı qazandı.Təəssüf ki, birinci imkan xarici müdaxilə, daxili çəkişmələr və beynəlxalq təminatın olmaması səbəblərindən itirildi. 1918-ci ildə qurulmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay yaşadı. İkinci tarixi imkan bir də 70 il sonra yarandı. XX əsrin sonlarında SSRİ-nin dağılması ilə yaranan tarixi şərait nəticəsində Azərbaycan dövlət müstəqilliyini bərpa etdi. 1991-ci il oktyabrın 18-də Ali Sovetin sessiyasında tarixi sənəd - Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı qəbul edildi. Bu mühüm tarixi sənədlə xalqımız uzun illərdən bəri həsrətində olduğu azadlığına qovuşdu. Rektor müstəqilliyin möhkəmlənməsində və milli dövlət quruculuğu prosesində ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətlərini xüsusi vurğulayaraq, bu böyük şəxsiyyətin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın tarixi nailiyyətlərə imza atdığını söylədi. Qeyd etdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın qüdrətli dövlətə çevrilməsinə yönəlmiş müdrik siyasəti bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Azərbaycan gündən-günə daha da güclənir, qüdrətlənir.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyev “Azərbaycan Respublikasını dövlət müstəqilliyinə aparan tarixi yol və müstəqilliyin bərpası”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, dosent Sona Məhərəmova “AXC- Müsavat Hakimiyyətinin səriştəsizliyi və Azərbaycan torpaqlarının işğalı”,Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nofəl Abdullayev “Dövlətçiliyin qorunması yolunda həyata keçirilən tədbirlər”, İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Səadət Hümbətəliyeva “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi və iqtisadiyyatın inkişaf yolları”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Elnarə Əhmədova “Müstəqil Azərbaycan Respublikasında elm, təhsil və mədəniyyətin inkişafı” mövzularında məruzələrlə çıxış edərək, Azərbaycanın müstəqillik tarixi barədə geniş və ətraflı məlumat verərək, Dövlət müstəqilliyimizin sarsılmaz köklərə dayandığını vurğuladılar.

SSU HOSTED SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON THE OCCASION OF INDEPENDENCE DAY
On October 8, a scientific and practical conference on the occasion of Independence Day of the Republic of Azerbaijan was held at Sumgayit State University.
The event was opened by the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov. He congratulated the conference participants on Independence Day and read a congratulatory letter addressed to the SSU team by co-chair of the Association of Russian-Azerbaijani higher education institutions from the Russian side, the rector of the Ufa State Oil Technical University, academician Ramil Bakhtizin. Professor Elkhan Huseynov noted that Independence Day is a great and significant event in the life of the Azerbaijani people, and spoke about the difficult path to independence that our country has passed. Azerbaijan gained independence twice in a century and declared its sovereignty. However, the Azerbaijan Republic, founded in 1918, lived only 23 months.
The second opportunity came after about 70 years. As a result of the historical events that led to the collapse of the Soviet Union at the end of the 20th century, Azerbaijan regained its independence. On October 18, 1991, at the session of the Supreme Council, a historic document was adopted - the Constitutional Act on State Independence.
The rector also emphasized the role of the national leader Heydar Aliyev in strengthening the independence of the republic and maintaining statehood, spoke about the prosperity of Azerbaijan, which was achieved under his leadership and about the successful continuation of the wise policy of Heydar Aliyev by the current president Ilham Aliyev.
Further reports were made by the dean of the Faculty of History and Geography, professor Adil Bakhshaliev- “The Historical path and the restoration of independence that brought the Republic of Azerbaijan to State Independence”; the head of the Department of History and its teaching methods docent Sona Maharramova – “Imcompetence of AXC-Musavat administration and occupation of Azerbaijani lands”; senior lecturer of Department of History and its teaching methods Nofal Abdullayev-“Measures to protect statehood,” associate professor of the Department of Economics Saadat Humbataliyeva -"State independence of Azerbaijan and ways of development of the economy", senior lecturer of the department of the Azerbaijani language and its teaching methods Elnare Ahmedova- “Development of science, education and culture in the independent Azerbaijan Republic”.