Əməkdaşlarımız Fransanın paytaxtı Paris şəhərində ERASMUS Beynəlxalq akademik araşdırmalar konfransında iştirak etdilər
Konfransı II ERASMUS Elmi Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru, Latviyanın Vilnus Universitetinin professoru Lyudmila Arçimaviciene açıq elan etdi. Bundan sonra monitorda konfransda nümayəndə kimi iştirak edən dövlətlərin bayraqları canlandırıldı. Qeyd edildi ki, konfransın keçirilməsində məqsəd ümumi dildə dərs vəsaitlərinin hazırlanması, elmin müxtəlif sferalarında yeniliklərin müzakirə olunması və elmi istiqamətdə tədqiqatlar aparan alimlərin təhsil proqramına cəlb olunmasıdır.
Konfransda 7 ölkədən 40-a yaxın universitetin professor və müəllimləri çıxış etdilər. Qeyd edək ki, konfransda Sumqayıt Dövlət Universitetindən Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva “Suat Dərviş Xədicənin əsərlərində insan konsepsiyası (Fosforlu Cevriyyə, Ankara məhbusu əsərləri əsasında)”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Törə Məmmədova “Yusif Vəzir Çəmənzəminlinin “Studentlər” (Öğrenciler) romanı üzərində incələmə”, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Kamalə Salamova “Tələbələrin müəllim peşəsinə hazırlığının psixoloji səviyyəsi” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər.
Qeyd edək ki, konfrans 1987-ci ildən Avropa Birliyi tərəfindən təsis olunan ERASMUS layihəsi çərçivəsində keçirilir.

Home | News | SSU LECTURERS TOOK PART IN THE ERASMUS INTERNATIONAL ACADEMIC RESEARCH CONFERENCE IN FRANCE
Yerləşdirilmə tarixi : 23 October 2019 15:47
SSU LECTURERS TOOK PART IN THE ERASMUS INTERNATIONAL ACADEMIC RESEARCH CONFERENCE IN FRANCE
From October 11 to 13, the II Erasmus International Academic Research Conference was held in the capital of France, Paris.
The conference was opened by the Director of II Erasmus Scientific Research Center, professor of Vilnius University of Latvia Lyudmila Archimaviciene. She noted that the purpose of the conference is to prepare textbooks in common language, discuss news of certain fields of science and attract scientists to research programs in various fields of science.
The conference was attended by the faculty of about 40 universities from 7 countries. SSU at the conference was represented by the Dean of the Faculty of Philology assoc. prof. Sevinj Hamzayeva with the report “The concept of human in the works of Suat Darvish Khadija” (“Fosforlu Cevriyya”, “Prisoner of Ankara”); assoc. prof. of Department of Literature of Azerbaijan and Foreign Countries Tora Mammadova with a report "The overview of Yusif Vezir Chemenzeminli's novel “Students””; assoc. prof. of Department of Psychology and Pedagogy Kamala Salamova with a report "Psychological level of students' preparedness for the profession of teacher." It should be noted that the conference is held within the framework of the Erasmus project, established by the European Union in 1987.