Riyaziyyat fakültəsinin müəllimi Beynəlxalq Pedaqoji Təhsil Elmləri Akademiyasının müxbir üzvü seçilib
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Məftun Heydərova oktyabrın 1-də Beynəlxalq Pedaqoji Təhsil Elmləri Akademiyasının müxbir üzvü seçilib. Ona akademiyanın diplomu və vəsiqəsi təqdim olunub. Beynəlxalq Pedaqoji Təhsil Elmləri Akademiyası elmi, mədəni və mənəvi potensialı özündə birləşdirən bir akademiyadır. Artıq 20 ildir ki, akademiya üzvlərinin - mütəxəssislərin, yaradıcı və ictimai fəal insanların birgə səyləri müasir yüksəkixtisaslı müəllim kadrlarının hazırlanmasında ən yüksək problemlərin həllinə, yeni metod və texnologiyaların yaradılmasına və tətbiq edilməsinə öz töhfəsini verir.
Qeyd edək ki, Məftun Heydərova 2006-2013-cü illərdə AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun dissertantı olub. 2013-cü ildə prof. K.İ.Xudaverdiyevin elmi rəhbərliyi ilə "Dördüncü tərtib yarımxətti biparabolik tənliklər üçün qarışıq məsələnin tədqiqi" mövzusunda dissertasiya işi müdafiə edib, 2014-cü ildə Riyaziyyat üzrə Fəlsəfə Doktoru elmi dərəcəsini alıb.
12 sentyabr 2014-cü ildə Sumqayıt Dövlət Universitetində Riyaziyyatın tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi vəzifəsinə işə qəbul olunub. 29.03.2017-ci il tarixində SDU Elmi Şuranın qərarı ilə Riyaziyyatın tədrisi metodikası kafedrası adı dəyişdirilərək, Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrası adlandırılmışdır. Hal-hazırda həmin kafedranın dosenti vəzifəsində çalışır.
İki dərs vəsaiti, 16 fənn proqramı, 38 elmi məqalə və tezisin müəllifidir. Müxtəlif Beynəlxalq və Respublika elmi konfranslarında iştirak edib.
2016-cı ildə Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti başçısı Zakir Fərəcov tərəfindən “İlin gənc alimi” adına layiq görülüb. 02 sentyabr 2019-cu il tarixində Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti elmi adı alıb.
05 oktyabr 2019-cu ildə Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov tərəfindən fəxri fərmana layiq görülüb.

Home | News | LECTURER OF THE FACULTY OF MATHEMATICS ELECTED CORRESPONDING MEMBER OF THE INTERNATIONAL ACADEMY OF PEDAGOGICAL EDUCATION SCIENCES
Yerləşdirilmə tarixi : 28 October 2019 13:32
LECTURER OF THE FACULTY OF MATHEMATICS ELECTED CORRESPONDING MEMBER OF THE INTERNATIONAL ACADEMY OF PEDAGOGICAL EDUCATION SCIENCES
Meftun Heydarova, associate professor of the Department of Mathematics and its teaching methods, was elected corresponding member of the International Academy of Pedagogical Education Sciences. She was awarded a diploma and certificate of the Academy. The International Academy of Pedagogical Education Sciences is an organization combining scientific, cultural and spiritual potential. For more than 20 years, members of the academy have made a great contribution to the training of highly qualified teaching staff, the creation of new methods and technologies and their implementation.
It should be noted that Meftun Heydarova was a PhD candidate at the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS in 2006-2013. In 2013, under the leadership of Professor K.I. Khudaverdiyev she defended her thesis on the topic: “The study of mixed problem for semi-linear fourth-order biparabolic equations”. In 2014, she was awarded the degree of Doctor of Philosophy in Mathematics.
On September 12, 2014, Meftun Heydarova joined the SSU for the position of senior lecturer of the Department of Teaching methods of mathematics. March 29, 2017, by the decision of the Scientific Council of SSU, the Department of Teaching methods was renamed the Department of Mathematics and its teaching methods. Currently, M. Heydarova is the associate professor. She is the author of 2 textbooks, 16 programs, 38 scientific articles and theses; participated in international and republican conferences.
In 2016, she was awarded the title of “Young scientist of the year” by the head of Executive Power of the city of Sumgayit Zakir Farajov. On September 2, 2019, she received the academic title of associate professor, and on October 5, 2019, she received the Certificate of Honor on Teacher’s Day, signed by the rector Professor Elkhan Huseynov.