Tarixçi alimimiz Türkiyənin Aydın Adnan Menderes Univesitetində Türk xalqları tarixindən Azərbaycan tarixi konteksində mühazirələr oxudu
Bu gün adı bir çox tanınmış universitetlərlə eyni sırada səslənən Sumqayıt Dövlət Universitetinin beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində kifayət qədər təcrübəsi var. Bu təcrübə universitetimizin həm beynəlxalq, həm də yerli imicinin daha mükəmməl dəyişiminə xidmət edir. Beynəlxalq əlaqələr sayəsində onlarla layihələr reallaşmış, professor-müəllim heyəti beynəlxalq mübadilə proqramlarında fəal iştirak edirlər. Sumqayıt Dövlət Universiteti beynəlxalq proqramlar çərçivəsində qardaş Türkiyə universitetləri ilə 2015-ci ildən əməkdaşlıq edərək, beynəxalq əlaqələrini uğurla davam etdirir. Belə proqramlardan biri “Mövlanə” Mübadilə proqramıdır. Bu illər ərzində universitetimizdən Türkiyə universitetlərinə bir çox müəllim dəvət almış və proqram tələblərini uğurla yerinə yetirmişlər. Bu təcrübənin davamı olaraq, 2019-2020-ci tədris ili üçün SDU-nun 4 müəllimi TC YÖK tərəfindən Aydın Adnan Menderes Universitetinə seçilmiş və 2 həftəlik mübadilədə iştirak etmək hüququ qazanmışlar: Tarix və coğrafiya fakültəsi Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Neyman Xasayev, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Lalə Vəliyeva, həmin fakültənin Maliyyə və mühasibatlıq uçotu kafedrasının asistenti Dilarə Əmiraslanova və Filologiya fakültəsi Psixologiya və pedaqogika kafedrasının müəllimi Südabə Məmmədova.
Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Neyman Xasayev oktyabrın 10-dan 24-dək Türkiyə Cümhuriyyətinin Aydın Adnan Menderes Univesitetinə “Mövlanə” mübadilə proqramı üzrə 2019-2020 -ci tədris ilində ezam olunaraq, Fənn Ədəbiyyat fakültəsinin Tarix ixtisasında keçirilən dərslərin passiv və fəal qaydada iştirakçısı olmuşdur. Türkiyə Cumhiyyəti YÖK-in təsdiq etdiyi plan üzrə Türk xalqlarının tarixi fənnindən “Böyük Hun (Şərqi) İmperatorluğu”, “Qərbi Hun İmperatorluğu”, “Ağ Hun dövləti”, “Göytürklər və Göytürk imperatorluqları”, “Qədim və ilk orta çağlarda türk xalqlarının mədəniyyəti”, “Çingiz xan imperatorluğu”, “Altun Ordu Dövləti”, “Hülakülər dövləti” mövzularında çıxışı Azərbaycan tarixi ilə bağlı olmuşdur. Tarixçi alimimiz Azərbaycan tarixi ilə bağlı verilən sualları ətraflı cavablandırmış və universitet rəhbərliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.
Dosent Neyman Xasayev “Mövlanə” Mübadilə proqramında iştirakına görə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynova dərin təşəkkürünü bildirdi

OUR HISTORIAN READ A LECTURE ON AZERBAIJANI HISTORY AT AYDIN ADNAN MENDERES UNIVERSITY OF TURKEY
Sumgayit State University enhances its international relations by cooperating with universities of Turkey since 2015 within international programs. One of those programs is Mevlana Exchange Program. For several years, many teachers of our university were invited to Turkish universities and successfully completed the requirements of the program.
For 2019/2020 academic year, 4 faculty members of SSU were chosen by Higher Education Council of Turkey to participate at two-week exchange program at Aydin Adnan Menderes University: docent of Department of History and its teaching methods of History and Geography faculty Neyman Khasayev, docent of Economics department of Faculty of Economics and Management Lala Valiyeva, assistant of Department of Finance and accounting Dilara Amiraslanova and lecturer of the Department of Psychology and pedagogy of Faculty of Philology Sudaba Mammadova.
From October 10 to 24, docent Neyman Khasayev visited Aydin Adnan Menderes University of Turkey within Mevlana Exchange Program and participated in the lessons of Subject Literature Faculty in specialty of history. According to the plan verified by HEC of Turkey, he read lecturers on “The Great Hun Empire”, “The West Hun Empire”, “The State of White Hun”, “Goyturks and Goyturk Empires”, “Culture of Turkish nations in the ancient and early middle ages”, “Genghis khan Empire”, “State of Altun Ordu”, “State of Hulagu”. The scholar responded the questions about Azerbaijani history and was highly appreciated by university administration.
Docent Neyman Khasayev expressed his gratitude to the rector of SSU Professor Elkhan Huseynov for his participation at Mevlana Exchange Program.