Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Noyabr 2019 17:17
SDU-da İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına uyğun olaraq noyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş “Əbədiyyətin Nəsimi zirvəsi” adlı tədbir keçirildi.
Yubiley tədbirində universitetin müəllim-tələbə heyəti ilə yanaşı, Təhsil nazirinin müavini Məhəbbət Vəliyeva, BDU-nun Dünya ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Cəlil Nağıyev iştirak etdilər.
Əvvəlcə universitetin Heydər Əliyev Mərkəzində fotoşəkillərə və kitab sərgisinə baxış keçirildi, naziri müavini Məhəbbət Vəliyeva xatirə kitabına ürək sözlərini qeyd etdi.
Nazir müavini Məhəbbət Vəliyeva universitetin ayrı-ayrı fakültələr, auditoriyalar və laboratoriyalarında, TEMPUS otağı, tədris otaqlarında, kompüter və informasiya, PETRA layihəsi çərçivəsində Təlim və Öyrənmə mərkəzlərində oldu. Təhsil müəssisəsinin maddi-texniki bazası ilə, tədrisin keyfiyyəti ilə maraqlandı. Universitetin müəllim-tələbə kollektivi ilə görüşdü, onları maraqlandıran sualları cavablandırdı və bir sıra tövsiyələrini verdi.
Sonra tədbir iştirakçıları universitetin foyesində “Nəsiminin ən yaxşı portreti və qəzəllərinə illüstrasiyalar” mövzusunda təşkil olunan sərgiyə baxış keçirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, Təhsil nazirinin müavini Məhəbbət Vəliyevanı, BDU-nun Dünya ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, professor Cəlil Nağıyevi və tədbir iştirakçılarını salamladı. Rektor Nəsiminin yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunması və xalqımızın mənəvi dəyərlərinin yaşadılması istiqamətində şair və yazıçıların, mədəniyyət xadimlərinin yubileylərinin qeyd edilməsinin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, 2019-cu ilin ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan edilməsi və şairin anadan olmasının 650 illik yubileyinin təntənəli şəkildə qeyd olunması böyük söz sahibinin xatirəsinə dərin ehtiramın ifadəsi, ölkəmizdə şairə verilən yüksək dəyərin göstəricisi, eyni zamanda Azərbaycan mədəniyyətinin zəngin tarixi-mədəni irsinin təbliğinə çox böyük töhfədir. Bildirdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə yüksəksəviyyəli tədbirlər keçirilir. Bugünkü tədbirimiz də Sumqayıt Dövlət Universitetində keçirilən silsilə tədbirlərdən biridir. “Nəsiminin söz dünyası” mövzusunda inşa müsabiqəsi, fakültələrdə dəyirmi masa və tədbirlər təşkil olunmuş, böyük Azərbaycan şair və mütəfəkkiri İmadəddin Nəsimiyə həsr olunan " Əbədiyyətin Nəsimi zirvəsi " adlı kitab nəşr edilmişdir.
Rektor şairin çox mürəkkəb və ziddiyyətli bir inkişaf yolu keçdiyini, Azərbaycan ədəbiyyatında ana dilində yaranan fəlsəfi şeirin əsasını qoyduğunu, şairin XV əsrdən etibarən bütün türk ədəbiyyatına qüvvətli təsir göstərdiyini, əsərlərinin əlyazma şəklində geniş yayılaraq, dünyanın bir sıra mötəbər kitabxanalarında saxlanıldığını qeyd etdi. Bildirdi ki, Nəsimi irsinin Azərbaycan xalqının mənəviyyat xəzinəsində layiqli yerini tutması ötən əsrin 70-ci illərində öz geniş fəaliyyəti sayəsində tarixi-mədəni dəyərlərimizə münasibətdə əsaslı dönüş yaratmış ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bilavasitə bağlıdır. Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ilk dəfə olaraq Nəsiminin anadan olmasının 600 illiyinin UNESCO-nun tədbirlər siyahısına daxil edildiyini və 1973-cü ildə beynəlxalq səviyyədə dünya miqyasında geniş qeyd olunduğunu, görkəmli mütəfəkkirin adının əbədiləşdirilməsi məqsədilə Bakı rayonlarından birinə, eyni zamanda AMEA-nın Dilçilik İnstitutuna Nəsiminin adının verildiyini, şəhərin mərkəzində heykəlinin ucaldıldığını, Azərbaycan ədəbiyyatı və incəsənətində Nəsiminin yaddaqalan obrazının yaradıldığını qeyd etdi.
Təhsil nazirinin müavini Məhəbbət Vəliyeva çıxış edərək, kollektivi salamladı. Sumqayıt Dövlət Universitetində ilk dəfə olduğunu, buradakı yenidənqurma və abadlıq işlərinin yüksək səviyyədə aparıldığını diqqətə çatdırdı. Bir çox auditoriya və laboratoriyalarda, Heydər Əliyev Mərkəzində olduğunu, universitetin yeni görünüşündən, həmçinin kollektivin səmimi münasibətindən məmnun qaldığını bildirdi. Qeyd etdi ki, bu gün Azərbaycanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından biri kimi cəmiyyətin elmi-intellektual potensialının inkişafına əvəzsiz töhfələr verən Sumqayıt Dövlət Universiteti əldə etdiyi nailiyyətləri ilə ölkənin kadr potensialının formalaşmasına öz müsbət təsirini göstərir. SDU-nun maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, kadr potensialının gücləndirilməsi, təhsilin və nizam-intizam keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində diqqətəlayiq işlər həyata keçirilir. Həmçinin Sumqayıt Dövlət Universitetində şair və yazıçıların, mədəniyyət xadimlərinin yubileyləri yüksək səviyyədə qeyd edilir. İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir də onlardan biridir. Nazir müavini Azərbaycan mədəniyyətində və ədəbiyyatında özünəməxsusluğu ilə seçilən dahi şair İmadəddin Nəsiminin 600 illik yubileyinin ilk dəfə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ümumittifaq respublikaları səviyyəsində qeyd edildiyini, “Nəsimi” filminin çəkildiyini, Prezident cənab İlham Əliyev və Azərbaycanın Birinci-vitse Prezidenti Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən də Nəsimi şəxsiyyətinə, yaradıcılığına xüsusi ehtiram göstərildiyini diqqətə çatdırdı.
İmadəddin Nəsiminin yaradıcılığına nəzər salan Məhəbbət Vəliyeva şairin Azərbaycan xalqının XIV yüzillikdə ərsəyə gətirdiyi ən böyük mütəfəkkir şairlərdən və ideya fədailərindən biri olduğunu qeyd edərək, onun İslam Şərqinin hər üç ədəbi dilində əsərlər yazdığını və daha çox Azərbaycan türkcəsində qələmə aldığı ölməz qəzəlləri ilə yaddaşlara həkk olunduğunu bildirdi. Nəsiminin təkcə Azərbaycan xalqının yox, bütün dünyanın ən nəhəng söz adamlarından biri olduğunu söylədi. Vurğuladı ki, İmadəddin Nəsiminin bədii yaradıcılığının Azərbaycan dilinin tarixi inkişafının öyrənilməsində, Azərbaycan şeirinin və ümumiyyətlə, türk ədəbiyyatının təkmilləşməsində müstəsna rolu var.
BDU-nun Dünya ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Cəlil Nağıyev çıxış edərək, mütəfəkkir şairin zəngin ədəbi irsi, Azərbaycan ədəbiyyatındakı mövqeyindən danışdı. Ədəbiyyatımızda fəlsəfi şeirin əsasını qoyan Nəsiminin milli Azərbaycan ədəbi dilinin daha da inkişaf etdirilməsi və onun yeni-yeni söz və ifadələrlə zənginləşdirməsində mühüm rol oynadığını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov “Nəsimi poeziyasının hürufi simvolikası”, həmin kafedranın baş müəllimi Zöhrə Qafarova “Şeirin üsyan səsi: Nəsimi və çağdaş poeziya” mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər. Nəsiminin həyat və yaradıcılığından, yaşadığı dövrdən, onun təbliğ etdiyi hürufilik dini-fəlsəfi təlimindən, şairin əsərlərinin dil və üslub xüsusiyyətlərindən bəhs edərək, şairin zəngin bədii irsinin tədqiqi istiqamətində aparılan işlərdən danışdılar.
Sonra İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə keçirilmiş “Nəsiminin ən yaxşı portreti və qəzəllərinə illüstrasiyalar” mövzusunda rəsm müsabiqəsinin nəticələri elan olundu, qaliblər mükafatladırıldı.

Home | News | AN EVENT DEDICATED TO THE 650TH ANNIVERSARY OF IMADEDDIN NASIMI WAS HELD AT SSU
According to the decree of the President of the Republic of Azerbaijan on marking the 650th anniversary of the great Azerbaijani poet Imadeddin Nasimi, on November 5, an event dedicated to the life and work of the great thinker and poet was held at Sumgayit State University.
At the anniversary event, along with teachers and students of SSU, the Deputy Minister of Education Mahabbat Veliyeva and Department head of World Literature of BSU, Professor Jalil Nagiyev took part.
First, guests visited the Heydar Aliyev Center at the university, got acquainted with photographs and an exhibition of books, and wrote their reviews in the Book of Memory.
Deputy Minister of Education Mahabbat Veliyeva visited the faculties, classrooms and laboratories, the TEMPUS office, study rooms, Training and Learning Center under the PETRA project. She also met with teachers and students, answered their questions and made a number of recommendations.
Then, the event participants familiarized themselves with the exhibition "The Best Portrait of Nasimi and Illustrations for His ghazals."
The anniversary evening was opened by the rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov. He hailed the Deputy Minister of Education M. Veliyeva, Department head of World Literature of BSU, Professor J. Naghiyev and participants in the event. He said that the anniversaries of poets, writers and cultural figures contribute to the preservation of the spiritual values of the people. The announcement of 2019 as the “Year of Nasimi” and the solemn celebration of the poet’s 650th anniversary are a tribute to deep respect for the master of words, great national love for the poet’s personality and work. The anniversary of Imadeddin Nasimi is held not only in Azerbaijan, but also in many countries of the world. The event held today at SSU is the next in a series of events dedicated to the poet therefore. An essay competition “Poetical Word of Nasimi”, round tables and events were held at the faculties, and the book “The Nasimi Peak of Literature” was published, dedicated to the great poet and thinker.
Then the rector spoke about the difficult and contradictory path of development that the great poet followed, laying the foundations of philosophical poetry, about the strong influence of the poet on all Turkic poetry, starting from the 15th century, his manuscripts stored in famous libraries of the world. The rector noted that Imadeddin Nasimi occupies a worthy place in the spiritual treasury of the Azerbaijani people, which is largely connected with the name of the national leader Heydar Aliyev, who attached great importance to the historical and cultural values of his people. At the initiative of the national leader, Nasimi’s 600th anniversary was included in the list of UNESCO events, and in 1973 the anniversary of the great poet was celebrated in many countries of the world. In order to perpetuate the name of the great poet, one of the districts of Baku was named after him, and his name was assigned to the Institute of Linguistics of the National Academy of Sciences of Azerbaijan. A monument to the great poet was erected in the center of Baku, and a memorable image of Nasimi was created in Azerbaijani literature and art.
The Deputy Education Minister Mahabbat Veliyeva greeted the staff and delivered speech. She said that she had visited SSU for the first time and was impressed by the work on the reconstruction and improvement carried out here. It was noted that today Sumgayit State University, as one of the prestigious universities in Azerbaijan, makes a great contribution to the scientific and intellectual potential of the republic.
Deputy Minister of Education also noted that the anniversary dates of writers, poets and artists have always been celebrated at a high level at Sumgayit State University. It was also said that the 600th anniversary of Nasimi was first celebrated at the level of all the republics of the Union on the initiative of national leader Heydar Aliyev.
President Ilham Aliyev and the first Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva always call special attention and respect for the personality and work of Nasimi.
The guest of honor said that Nasimi wrote in all three languages of the Islamic East, especially in the Turkic Azerbaijani language. The great poet belongs not only to the Azerbaijani people, but he is a great master of words on a global scale.
Head Professor Jalil Naghiyev, Department of World Literature of the Belarusian State University, spoke in his speech about the rich heritage of Imadeddin Nasimi who laid the foundation for philosophical verse in Azerbaijani poetry.
Professor Avtandil Mammadov made a presentation on “Hurufi symbolism in Nasimi Poetry”, and senior lecturer Zohra Gafarova “Rebellious spirit of poem: Nasimi and modern poetry”. In their reports, they talked about the life and work of Nasimi, religious and philosophical teachings promoted by the great poet, languages and stylistic features of his poetry.
Then, the winners of the contest “Best Portrait and Illustration for the ghazals” dedicated to the 650th anniversary of Nasimi were awarded.
The event was continued by the literary and artistic composition of students of the Faculty of Philology.