“İnsan alverinə qarşı mübarizə” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirildi
Noyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikasının İnsan Alverinə qarşı Mübarizə üzrə Milli Fəaliyyət Planı” çərçivəsində “Polisə dəstək” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə “İnsan alverinə qarşı mübarizə” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq, qonaqları salamladı, ümumbəşəri problem olan insan alverinə qarşı mübarizə məqsədilə maarifləndirmə işlərinin aparılmasının vacibliyi və əhəmiyyəti haqqında danışdı. Prorektor insan alverinə qarşı mübarizədə əldə edilən uğurların cəmiyyətə düzgün çatdırılmasında, maarifləndirmə işinin aparılmasında beynəlxalq və yerli qeyri-hökumət təşkilatlarının, mətbuatın tərəfdaşlığının rolu, hər bir dövlətdə insan hüquqlarının, ailə institutunun qorunmasının və onun düzgün formalaşmasının ən önəmli məsələ olduğunu xüsusi vurğuladı. Bildirdi ki, bu gün Azərbaycanda insan alverinə qarşı mübarizə ilə bağlı fəaliyyət yüksək səviyyədədir və nazirliyin İnsan Alverinə Qarşı Mübarizə Baş İdarəsi bu cinayətkarlıqa yüksək səviyyədə mübarizə aparır.
"Polisə Dəstək" İctimai Birliyinin sədri Şəmsəddin Əliyev DİN-nin insan alverinə qarşı mübarizənin vəziyyəti, bu cinayətlərin qarşısının alınması sahəsində profilaktik və maarifləndirmə tədbirlərinin geniş aspektdə həyata keçirilməsi haqqında danışdı. İnsan alveri və digər cinayətlərə qarşı mübarizədə, cinayətləri doğuran səbəb və şəraitin aradan qaldırılması və profilaktikasında geniş ictimaiyyətin rolundan bəhs edərək, pedoqoji və tələbə heyətinə insan alverinin tarixi, insanın köləliyə xas tərzdə, əşya kimi alınıb-satılması və statistik rəqəmlər barədə məlumat verdi.
Sonra insan alverinə dair videoçarx nümayiş olundu və mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı, tədbir iştirakçılarına bukletlər paylanıldı.

Home | News | AN INFORMATIONAL EVENT ON “STRUGGLE AGAINST HUMAN TRAFFICKING”
On November 5, an informational event was held on “Struggle against Human Trafficking” at Sumgayit State University by organization of “Support the police” public unity within “National Action Plan on Struggle against Human Trafficking of Azerbaijan Republic”.
Commencing the event by welcome speech, vice-rector for Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov hailed the guests and spoke about significance of awareness raising activities for the purpose of fighting against human trafficking. He highlighted the role of cooperation of international and non-governmental organizations and media in delivering and disseminating information about achievement gained in combat against human trafficking. And also vice-rector opined that at present fight against this crime is at a high level in Azerbaijan and Head Office of Struggle against Human Trafficking combats effectively against it.
Head of “Support the police” public unity Shamsaddin Aliyev gave information about the role of society in combat against human trafficking and serious crimes, elimination and prophylaxis of conditions and reasons of such crimes, as well as history of trafficking and statistics. He also spoke about organizational and operational measures implemented in this direction, complications caused by human trafficking and the works done in our country to struggle against this problem.
In the end the video on human trafficking was demonstrated and the booklets were distributed to attendees.