SDU-da Tvinninq layihəsi çərçivəsində Fizika təhsil proqramının pilot akkreditasiyası keçirildi
Noyabrın 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Avropa Komissiyası ilə birgə Fizika təhsil proqramının pilot akkreditasiyası keçirildi.
Görüşdə ekspertlər: Filip Turek (Fizika professoru, Strasburq Universitetinin tədqiqatçısı), Elian Kotler (Fransa Milli Təhsil, Ali Təhsil və Tədqiqat Nazirliyinin Keyfiyyət Təminatı qiymətləndirmə mütəxəssisi), Həsən Hüseynli (ADA məktəbinin fizika müəllimi), Sevinc Ələkbərzadə (Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, İngilis dili fakültəsi), Nərmin Xəlilova(ADA Universitetinin tələbəsi) ilə yanaşı, SDU-nun prorektorları, fakültə rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov xarici və yerli ekspertləri salamladı, universitetin fəaliyyəti, struktur və tədris proqramları, o cümlədən Tvinninq layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən təlimlər barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, universitetimizin Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşən proqramlarda iştirak etməsi artıq bir ənənəyə çevrilmişdir. Əsas hədəf təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, yüksəkixtisaslı kadrlar hazırlanması, ölkənin və regionun ən yaxşı universitetlərindən biri olmaqdır. Bu baxımdan, Tvinninq layihəsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Prorektor universitetin inkişafına verdikləri dəstəyə görə layihənin iştirakçılarına təşəkkürünü bildirdi, əminliklə vurğuladı ki, Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən və Fransa, Litva, Latviyadan olan müvafiq təhsil qurumlarının və Azərbaycanın Təhsil Nazirliyinin birgə tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Azərbaycanda ali təhsil sisteminin gücləndirilməsinə dəstək” Tvinninq adlı layihəsi Azərbaycan ali təhsil sisteminin inkişafına töhfələr verir.
Tədbirdə prorektorlar Natiq Talıbov, Qafar Atayev, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müdiri, Fizika ixtisası üzrə bakalavr təhsil proqramı ÖTH qrupunun rəhbəri prof. Məhəmmədəli Zərbəliyev, Karyera Mərkəzinin müdiri Əmirxan İsayev, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Samirə Məmmədova, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova çıxış edərək universitetdə “Tvinninq” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən seminarlar, təlimlər, özünütəhlil prosesinə maraqlı qurumların nümayəndələrinin cəlb olunması, onların fikir və təkliflərinin nəzərə alınması, birgə keçirilən tədbirlər, eləcə də professor-müəllim heyətinin bilik, səriştə və bacarıqlarının yüksəldilməsi, yeni təlim texnologiyalarına yiyələnmiş professor-müəllim heyətinin işə cəlb edilməsi, universitetdə tədrislə elmi fəaliyyətin vəhdətinə diqqət yetirilməsi, universitetin təhsil-tədqiqat-innovasiya mərkəzinə çevrilməsi, müasir infrastrukturun qurulması, idarəetmənin optimallaşdırılması, kitabxanaların, Dissertasiya Şurasının fəaliyyətinin gücləndirilməsi, dövri elmi nəşrlərin təkmilləşdirilməsi, ixtisasartırmanın keyfiyyətli təşkili, büdcə vəsaitindən və intellektual resurslardan səmərəli istifadə, diferensial əməkhaqqı, universitetə yüksək biliyə malik gənclərin cəlb edilməsi, təhsilin beynəlmiləlləşdirilməsi, universitetin beynəlxalq əlaqələri, yerli və beynəlxalq layihələrdə iştirak, tədris-təlim prosesində dəyişikliklərə nail olmağın yolları ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat verdilər.
Çıxışlardan sonra “Fizika” proqramı üzrə müsahibə keçirildi, təhsil proqramının özünütəhlil qrupunun hesabatı dinlənildi.
Sonra həmin ixtisası tədris edən fənn müəllimləri və tələbələrlə görüş keçirildi. Tələbələrin rüblük və yekun işlərini (tezislərini), imtahan materiallarını nəzərdən keçirdilər.Auditoriya, laboratoriya, mühazirə otaqları, kitabxana, digər resurslarla tanış oldular. Qeyd olundu ki, bütün görülmüş işlər tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılmasında, onların yüksəkixtisaslı kadr kimi formalaşmasında böyük rol oynayacaq.
Daha sonra bu ixtisas üzrə təhsilini başa vurmuş məzunlarla və işəgötürənlərin nümayəndələri ilə görüş keçirildi. AMEA- nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun əməkdaşı Günel İmanova, “Azərenerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin tədris mərkəzinin direktoru Araz Məmmədzadə, Sumqayıt YGŞ-nin baş direktoru Xəndam Əhmədov, STP-nin nümayəndəsi Nazim Əzizov ilə görüş və müsahibə keçirildi.
Ekspertlər universitetin strateji idarəetməsi, tədris proqramları, elmi-tədqiqat fəaliyyəti, insan resursları, tələbələrlə iş, təlim resursları və tələbələrə dəstək istiqamətləri üzrə göstəriciləri yüksək qiymətləndirdilər, qeyd etdilər ki, proqram üzrə təqdim olunan hesabat təhlil xarakterlidir.Proqram üzrə təhsilin keyfiyyətini daha da yaxşılaşdırmaq üçün tövsiyələrini bildirdilər.

Home | News | A PILOT ACCREDITATION OF THE PHYSICS CURRICULUM WITHIN THE TWINNING PROJECT AT SSU
On November 13, the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the European Commission conducted a pilot accreditation of the physics curriculum at Sumgayit State University.
The meeting was attended by experts Philip Turek (professor of physics, researcher of the University of Strasbourg), Elian Kotler (quality assurance specialist at the Ministry of National Education, Higher Education and Research of France), Hasan Huseynli (physics instructor at ADA school), Sevinj Alekberzade (Azerbaijan State University of Economics, Faculty of English language), Narmin Khalilova (student of the ADA), as well as vice-rectors of SSU, the facultyheads and academic staff.
Vice-rector for the Teaching Organization and Training Technologies, associate professor Natig Talibov welcomed the experts and spoke about the university’s activities, its structure and curricula, as well as the trainings conducted as part of the Twinning project. It was noted that the participation of SSU in EU-funded programs has become a tradition. From this point of view, the Twinning project is important. Vice-rector thanked the project participants for their support. He said that the Twinning project “Support to the Higher Education System in Azerbaijan”, funded by the European Union and implemented by the relevant educational units of France, Lithuania and Latvia, together with the Ministry of Education of Azerbaijan, is making its worthy contribution to higher education in the country.
Vice-rectors Natig Talibov, Gafar Atayev, the head of the Department of Solid State and semiconductor physics Mahammadali Zarbaliyev, head of Career Center Amirkhan Isayev, chief of Department of International Cooperation Samira Mammadova, dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics Tamella Ahmedova delivered speech in the event. Speakers spoke about seminars and trainings conducted within the framework of the Twinning project, involving employees of interested departments in the introspection process, joint events, increasing the knowledge, skills and abilities of the teaching staff, involving teachers who have mastered new teaching technologies, turning the university into an educational research and innovation center, the activities of the Dissertation Council, the efficient use of budgetary funds and intellectual resources, international relations of the university, participation in local and international projects, etc.
After presentations on the physics program, a discussion was held and a report of the introspection group was heard. The semester and final works of students, exam materials were viewed. The participants of the event got acquainted with the audience, laboratories, library and other resources of the university.
Then a meeting of graduates with representatives of employers took place. An interview was conducted with an employee of the Institute of Radiation Problems of ANAS Gunel Imanova, director of the Training Center of Azerenerji OJSC Araz Mammadzade, general director of Sumgayit HEN Khandam Ahmedov, representative of STP Nazim Azizov.
Experts appreciated the indicators for university management strategies, study programs, research activities, human resources, work with students, and teaching resources. They noted that the report submitted under the program was analytical. The experts gave their recommendations for further improving the quality of education.