Əməkdaşlarımız TAM layihəsinin seminarında fəal iştirak etdilər
Noyabrın 21-dən 22-dək Bakı Mühəndislik Universitetinin və Milli ERASMUS+ Azərbaycan Ofisinin təşkilatçılığı ilə Avropa İttifaqının Texniki Dəstək Missiyasının (TAM) proqramı çərçivəsində “Beynəlxalq akkreditasiyadan keçmək üçün Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin mövcud tədris proqramlarının təkmilləşdirilməsi” adlı ikigünlük beynəlxalq seminar keçirildi.
Seminarda Təhsil Nazirliyinin, beynəlxalq qurumların, ölkədə fəaliyyət göstərən ayrı-ayrı ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak etdilər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun rektoru professor Havar Məmmədov vurğuladı ki, son illər Azərbaycan ali təhsil müəssisələrində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması məqsədilə bir çox layihələr həyata keçirilib və uğurlu nəticələr əldə edilib. Rektor Prezident cənab İlham Əliyevin görülən işlərin davam etdirilməsi məqsədilə imzaladığı “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”na da toxundu. Bildirdi ki, sənədin əsas hədəfi ən qabaqcıl elmi nailiyyətlərdən, innovativ təlim-tədris texnologiyalarından yararlanaraq, yeni nəsil mütəxəssislərin yetişdirilməsi, Azərbaycan ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin beynəlxalq ikili diplom proqramları ilə müasirləşdirilməsidir. Eyni zamanda ali təhsil müəssisələrinin inkişafına dəstək verilməsi məqsədilə beynəlxalq təcrübənin öyrənilərək tətbiq edilməsi də proqramın mühüm prioritetlərindəndir. H.Məmmədov Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi TAM-ın əsas məqsədinin milli və ya yerli səviyyədə mədəniyyətin idarə olunması ilə bağlı davam edən təşəbbüslərin və fəaliyyətlərin planlaşdırılmasına, həmçinin həyata keçirilməsinə kömək etmək olduğunu bildirdi. Eyni zamanda Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrində mövcud tədris proqramlarının təkmilləşdirilməsi üçün beynəlxalq akkreditasiyadan keçməyin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini də vurğuladı.
Milli ERASMUS+ Azərbaycan ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov layihənin Azərbaycanda yaranma tarixindən və önəmindən danışdı.
Layihənin rəhbəri, BMU-nun Sənaye mühəndisliyi kafedrasının baş müəllimi Sevil İmanova TAM layihəsi çərçivəsində təşkil olunan seminar haqqında ətraflı məlumat verdi.
İspaniyalı professor, xanım Cecila Ruiz Esteban Avropa ali təhsil bölgəsində keyfiyyətin təminatı haqqında danışdı və Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin mövcud tədris proqramlarının təkmilləşdirilməsi üçün tövsiyələrini verdi. O, Avropa İttifaqına qoşulan universitetlər, proqramlar və universitetlərə ayrılan maliyyə yardımlarından söz açıb, müəllim və tələbələrin bu layihələrdə iştirakını müsbət qiymətləndirdi.
Çıxışlardan sonra iştirakçıların sualları cavablandırıldı.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetini Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynli, Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının baş müəllimi Günay İsmayılova, Qiymətləndirmə və keyfiyyətə nəzarət bölməsinin əməkdaşı Sədaqət Fətullayeva təmsil etdilər.
İspaniyalı professor Cecila Ruiz Estebanın “Ali təhsil müəssisələrinin akkreditasiya standartları ilə daxili keyfiyyətin təminatı arasında uyğunluq-qarşılıqlı əlaqə” və “Milli çərçivədən beynəlxalq akkreditasiyaya” mövzularında təqdimatları dinlənildi, birgə müzakirələr aparıldı. Əməkdaşlarımız müzakirələrdə fəal iştirak etdilər.

SSU REPRESENTATIVES TOOK PART AT THE SEMINAR OF TAM PROJECT
From November 21 to 22, two-day international seminar was held entitled “Improving current syllabuses of Azerbaijani higher education institutions for passing international accreditation” within Technical Assistance Mission (TAM) of European Union by organization of Baku Engineering University and National Erasmus+ Office in Azerbaijan.
The seminar attended by representatives of Ministry of Education, international institutions and universities.
Delivering welcome speech, rector of BEU Professor Havar Mammadov notified that recently for the purpose of training highly-qualified staff in Azerbaijani higher education institutions several projects have been carried out and results gained. Rector also touched upon the “State Program on improving international competitiveness of higher education system in Azerbaijan Republic for 2019-2023” signed by President Ilham Aliyev. The main goal of the document is training new generation specialists by benefiting from advanced scientific achievements and innovative training and teaching technologies and also modernizing Azerbaijani higher education system via international dual diploma programs. H.Mammadov emphasized that the main purpose of TAM, financed by European Union, is supporting planning and implementing initiatives and activities on management of culture in national and local level.
Chief of the National Erasmus+ Office in Azerbaijan Parviz Baghirov spoke about foundation history of the project in Azerbaijan and its significance.
Afterwards the project manager, senior lecturer of the Department of Industrial engineering of BEU Sevil Imanova gave broad information about the seminar organized within TAM project.
The professor from Spain Mrs. Cecila Ruiz Esteban spoke about quality assurance in European higher education area and gave her recommendations for improving current syllabuses of Azerbaijani higher education institutions. She informed about universities which joined to European Union, programs and financial aid allocated to universities and highly appreciated the participation of teachers and students at these projects.
After speeches the participants’ questions were responded.
It should be noted that Sumgayit State University was represented in the seminar by head of the Department of Business administration and management docent Galib Huseynli, senior lecturer of the Department of Mathematical analysis and functions theory Gunay Ismayilova and employee of the Evaluation and quality control section Sadagat Fatullayeva.
Spanish professor Cecila Ruiz Esteban delivered presentation on “Mutual relation between accreditation standards and assurance of internal quality of higher education institutions” and “From national frame to international accreditation”. Our representatives actively participated in held discussions.