Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Ulu Öndər” sənədli film nümayiş olundu
Noyabrın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin təşəbbüsü və sifarişi ilə istehsal edilmiş, ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişinin 50 illiyinə həsr olunmuş “Ulu Öndər” sənədli filmi və eyni adlı mahnı nümayiş olundu.
Tədbiri giriş sözü ilə Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev açaraq, Ulu öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən, müasir Azərbaycan dövlətinin qurulmasında və inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərindən söz açdı. Bildirdi ki, tədbir Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının icrasını təmin etmək məqsədilə təşkil olunub. Gənclər və İdman Nazirliyinin təşəbbüsü və sifarişi ilə istehsal edilmiş film ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyinin hər iki dövründə fəaliyyətindən, gördüyü işlərdən bəhs edir. Nemət İbayev müstəqil Azərbaycanda gənclər siyasətinin banisi olan Ulu öndər Heydər Əliyevin daim gənclərə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşdığını, Azərbaycan xalqının ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatının bütün sahələrində dirçəlişin Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu diqqətə çatdırdı. Dahi rəhbərin ideyalarının Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini, dövlətimizin başçısının apardığı məqsədyönlü siyasət nəticəsində bu gün Azərbaycanın dünya ölkələri arasında özünə layiqli yer tutduğunu xüsusi vurğuladı.
Sonra tələbələr “Ulu Öndər” sənədli filmini izlədilər.
“Ulu Öndər” sənədli filmində Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi 1969-cu ildən 2003-cü ilədək həyat və fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini əhatə edən kadrlar, Azərbaycan gənclərinə verdiyi tövsiyələr əksini tapıb. Filmin quruluşçu rejissoru professor Rafiq Quliyev, redaktoru İradə Soltanova, prodüseri Üzlüfət Qasımovadır. Eyni adlı mahnının bəstəkarı isə Xalq artisti Siyavuş Kərimidir. Mahnının sözləri Sumqayıt Dövlət Universitetinin Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının professoru Rafiq Yusifoğluya məxsusdur.

Yerləşdirilmə tarixi : 27 November 2019 14:01
On November 27, the documentary film “National Leader” and the song of the same name dedicated to the 50th anniversary of the advent of the national leader Heydar Aliyev to power were shown at Sumgayit State University. The film was shot at the initiative and order of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan.
The event was opened by the chairman of the Student Trade Union Committee Nemat Ibayev. He spoke about the life and work of the national leader, his merits in the creation and development of the modern Azerbaijani state. He noted that the event was organized in accordance with the State Program "Azerbaijan Youth in 2017-2021", approved by President Ilham Aliyev. The film tells about the activities of national leader Heydar Aliyev as head of the country, the work he has done.
Further, Nemat Ibayev said that Heydar Aliyev always treated youth with great attention and care. His name is associated with the revival of all areas of socio-political, socio-economic and cultural life of the republic. President Ilham Aliyev successfully continues the political course of the national leader, thanks to which Azerbaijan today occupies a worthy place among world countries.
Then the students watched the documentary film "National Leader." The film demonstrated footage dedicated to the life and work of a nationwide leader during the period of leadership of the country from 1969 to 2003, the recommendations that he gave to the country"s youth. The film is directed by Professor Rafig Guliyev, the editor is Irada Soltanova, and the producer is Uzlufat Gasimova. The music of the song of the same name sounded in the film was written by composer Siyavush Karimi, and the words were written by professor of the Department of Literature of Azerbaijan and foreign countries of SSU Professor Rafig Yusifoglu.