Əməkdaşımız Adnan Menderes Universitetində ezamiyyətdə oldu
Əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Südabə Məmmədova noyabrın 3-dən 16-dək “Mövlanə” Mübadilə Proqramı çərçivəsində Adnan Menderes Universitetində ezamiyyətdə oldu.
Südabə Məmmədova öz səfər təəssüratlarını bölüşdü. Qeyd etdi ki, “Mövlanə” Mübadilə Proqramı Türkiyə ali təhsil müəssisələri ilə xarici ölkə universitetləri arasında tələbə və müəllim mübadiləsinə yönəldilmiş proqramdır. 23 avqust 2011-ci il tarixli 28034 nömrəli qərara əsasən Proqram dünyanın bütün regionlarındakı universitetlərlə əməkdaşlığı nəzərdə tutur. Respublikamızın bir çox ali təhsil müəssisələri kimi Sumqayıt Dövlət Universiteti də müasir mobillik şəraitindən istifadə edərək, 2015-ci ildən proqrama qoşulmuş və Türkiyənin bir çox universitetləri ilə müqavilələr imzalamışdır. Bunlardan biri də Aydın şəhərində yerləşən Adnan Menderes Universitetidir. Universitet 1992-ci ildən fəaliyyət göstərir və Türkiyənin ən yaxşı universitetləri içərisində 57-ci sıradadır. Universitetə 19.01.2019-cu il tarixindən prof. dr. Osman Selcuk Aldemir rektor vəzifəsinə təyin olunmuşdur. Universitetin 16 fakültəsi, 3 institutu, 1 konservatoriyası, 4 ali məktəbi və 18 peşə məktəbi, 26 araşdırma mərkəzi və cəm olaraq 52 137 tələbəsi vardır. Bunlar bölgüyə görə belədir:
-704 doktorant
-2438 tələbə magistrant
- 29.939 tələbə bakalavr (onlardan 600-ə yaxını xarici tələbələrdir)
- 19.056 tələbə 2 illik axşam təhsili
Proqramın şərtlərinə görə, müəllimlərin universitetdə dərs deməsi 1 həftədən 3 aya qədər olmalıdır. Universitetdə olduğu mmüddətdə Egitim (təhsil) fakültəsinin 2-ci və 3-cü kurs tələbələrindən ibarət qruplarda 5 dərs: Özel Ögretim yöntemleri ( təhsildə özəl yanaşmalar), Okul öncesı egitim proqramı (məktəbəqədər təhsil proqramı), Egitimdə araşdırma yöntemleri (təhsildə araşdırmaçılıq istiqamətləri), Fen egitimi (ixtisas təhsili), Egitimde drama (təhsildə drama) dərsləri verilən tələblər əsasında aparıldı. Mövzular Südabə Məmmədovanın təyin olunduğu kafedra tərəfindən seçildi və koordinatorluqda təsdiqləndi.
Südabə Məmmədova noyabrın 10-da M.K.Atatürkün anım günü münasibətilə həm məktəbdə, həm də universitetin konqres zalında keçirilən tədbirlərdə iştirak etmiş, həmçinin Aydın Başaq Özəl kollecinin ibtidai siniflərdəki dərslərində olmuşdur. Həmin kollecin məktəbəqədər hazırlıq qrupunda Montossori Uşaq Akademiyasının müasir dərs metodikası ilə tanış olub, Zübeydə xanım adına Dövlət məktəbəqədər təhsil müəssisəsində yuxarı yaş qrupunun təlim metodikası
ilə, özəl təhsil müəssisəsindəki metodikanın oxşar və fərqli cəhədlərinin müqayisəsini aparmışdır.
Universitetdə dərslərin 7-ci həftəsindən etibarən viza imtahan həftəsi elan olunur. İmtahanlar test üsulu ilə aparılır və müddəti 30 dəqiqə olur.
Ümumiyyətlə, müəllim və tələbələrin bələ proqramlardan maksimum dərəcədə yararlanması, təcrübələrin zənginləşməsinə kömək edən amillərdəndir.
Südabə Məmmədova yaradılan şəraitə görə universitet rəhbərliyinə, rektor professor Elxan Hüseynova dərin təşəkkürünü bildirdi.

Yerləşdirilmə tarixi : 29 November 2019 12:53
From November 3 to 16, as part of the Mevlana exchange program, the head of the Department of International Students Sudaba Mammadova visited Adnan Menderes University.
Sudaba Mammadova, who shared her impressions of the visit, noted that the Mevlana exchange program is a student and teacher exchange program, which, in accordance with Decree No. 28034 dated August 23, 2011, provides for the cooperation of Turkish universities with universities around the world. Sumgayit State University has joined the program since 2015 and has signed agreements with many universities in Turkey.
One of them is Adnan Menderes University in Aydin. The university has been operating since 1992 and occupies 57th place among the best universities in Turkey. From 19/01/2019, the rector of the university was appointed prof. Dr. Osman Selcuk Aldemir. The university has 16 faculties, 3 institutes, 1 conservatory, 4 higher education institutions and 18 vocational schools, 26 research centers and a total of 52 137 students. Of them:
- 704 doctoral students
- 2438 graduate students
- 29939 undergraduate students (600 of them are foreign students)
- 19056 students of a two-year evening education
According to the terms of the program, teachers must conduct classes at the university from one week to three months. During her stay at the University, Sudaba Mammadova conducted 5 classes for 2nd and 3rd year students of the Faculty of Education: individual teaching methods, a preschool education program, a research direction in education, vocational education, and dramatic education. Classes were held on the basis of established requirements.
On November 10, Sudaba Mammadova took part in events held in the school and in the university assembly hall on the occasion of the memory of M.K. Ataturk. She also attended the primary classes of Aydin Basak Private College. In the preschool preparation group of the same college, she familiarized herself with the modern teaching methods of the Montosori Children's Academy, and compared the teaching methods of the older age group of the state preschool institution named after Zubeyda Hanim with the methods of private schools, revealing their similar and distinctive features.
Starting from the 7th week of classes at the university, a week of visa exams is announced. Examinations are conducted by the test method and last 30 minutes.
Sudaba Mammadova expressed deep gratitude to the university administration, rector prof. Elkhan Huseynov for the created conditions.