Noyabrın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Rektor professor Elxan Hüseynov iclası açaraq, şura üzvlərini salamladı. Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sumqayıt şəhərinin yubileyi münasibətilə və şəhərin sosial-iqtisadi inkişafında xidmətlərinə görə SDU-nun əməkdaşlarından professorlar: Cavanşir Məmmədovu və Şirxan Səlimovu “Tərəqqi” medalı ilə təltif etdiyi üçün təbrik etdi.
Rektor həmçinin BDU-nun 100 illiyi ilə əlaqədar keçirilən tədbir barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, BDU-nun 100 illiyinə həsr olunmuş təntənəli iclasda Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev ətraflı nitq söylədi və BDU-nun keçdiyi 100-illik dövrü yüksək qiymətləndirdi.
Sonra iclasın gündəliyində olan məsələlər müzakirə olundu. Fakültə Elmi Şuralarında magistrant, doktorant və dissertantların attestasiyasının nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, 2019-2020-ci ildə keçiriləcək respublika və beynəlxalq səviyyəli konfransların layihəsi haqqında Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, ümummilli lider Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar SDU-da keçiriləcək tədbirlər haqqında Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov məlumat verdi. Aparılan müzakirələrdən sonra təqdim olunan tədbirlər planı və keçiriləcək konfransların siyahısı təsdiq olundu.
Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova Moskva şəhərində keçirilən 10-cu Rusiya–Azərbaycan Regionlararası Forumundakı iştirakı və çıxışı barədə geniş məlumat verdi.
SDU əməkdaşlarının beynəlxalq proqram və layihələrdə, o cümlədən ERASMUS, “Mövlanə” mübadilə və Tvinninq proqramları çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə SDU əməkdaşlarının iştrakı barədə Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Məmmədova slayd vasitəsilə ətraflı məlumat verdi.
Rektor professor Elxan Hüseynov qeyd etdi ki, SDU əməkdaşları xarici ölkələrdə keçirilən Beynəlxalq Forum, Simpozium və konfranslarda iştirak etməli, mühazirə oxumalı, həmin universitetin uyğun kafedrası ilə kafedralararası müqavilələrin bağlanmasına, həmçinin təcrübə mübadiləsinin aparılmasına nail olmalıdırlar. Eyni zamanda SDU-nun əməkdaşları sərbəst və digər universitetlərlə birgə beynəlxalq layihə hazırlanması istiqamətində səylərini artırmalıdırlar.
Aparılan müzakirələrdən sonra müvafiq qərarlar qəbul olundu.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 3 tədris vəsaiti və 23 fənn proqramı daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

Home | News | THE FOLLOWING MEETING OF SCIENTIFIC BOARD
On November 27, the following meeting of Scientific Board was held at Sumgayit State University. Rector Professor Elkhan Huseynov opened the meeting and hailed the members. He congratulated SSU lecturers: professors Javanshir Mammadov and Shirkhan Salimov for being awarded “Taraggi” medal for their service in socio-economic advancement of the city by President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev on occasion of 70th anniversary of Sumgayit city.
Rector also gave information about the event held on occasion of 100th anniversary of Baku State University. He noted that in the meeting dedicated to the anniversary of BSU President Ilham Aliyev delivered speech and appreciated 100-year period of BSU.
Then the issues on agenda were discussed. Chief of Doctorate and master programs office docent Sabir Khalilov delivered report about the results of attestations of master and PhD students in faculty scientific boards, vice-rector for Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov about the project of Republican and International conferences, to be held in 2019-2020, vice-rector for Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov about the events to be held at SSU related to commemoration day of national leader Heydar Aliyev. After discussions the plan of events and the schedule of conferences were approved.
Afterwards chairwoman of Foreign languages department Professor Nigar Isgandarova gave broad information about her participation and speech in the 10th Russia-Azerbaijan Interregional Forum, which was held in Moscow.
Head of the International Cooperation Office PhD in history Samira Mammadova widely spoke about attendance of SSU employees in international programs and projects, as well as ERASMUS, Movlana exchange and TWINNING programs.
Rector Professor Elkhan Huseynov highlighted that SSU staff should participate at International forums, symposiums and conferences, which are held in foreign countries. At the same time they should endeavor to prepare international projects and joint projects with other universities.
Scientific secretary Professor Mukhtar Samadov gave information about giving publication right (griffin) to teaching aids. He noted that 3 teaching aids and 23 subject programs have been accepted by Scientific Board. After discussions the teaching aids were permitted to be published.