Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyevin yaratdığı Yeni Azərbaycan Partiyası müstəqil Azərbaycanın dünəni, bu günü və gələcəyidir” mövzusunda məşğələ
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Noyabr 2019 16:10
SDU-da “Heydər Əliyevin yaratdığı Yeni Azərbaycan Partiyası müstəqil Azərbaycanın dünəni, bu günü və gələcəyidir” mövzusunda məşğələ
Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranması ilə müstəqil Azərbaycanın siyasi həyatında yeni mərhələ başlandı. Tarixin ən zəruri anlarında xalqın köməyinə çatan, onun müstəqillik yolunda inkişafının təməlini qoyan Yeni Azərbaycan Partiyası 27 ildir, xalqına, millətinə yorulmadan xidmət edir. Bu münasibətlə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyevin yaratdığı Yeni Azərbaycan Partiyası müstəqil Azərbaycanın dünəni, bu günü və gələcəyidir” mövzusunda məşğələ keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, YAP-ın yaranma tarixi, keçdiyi şərəfli yol və 27 illik fəaliyyəti dövründə xalqımızın taleyüklü poblemlərinin həllində müstəsna xidmətlərindən danışdı. Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranma səbəblərini və həmin dövrün ictimai-siyasi xarakterini izah edən rektor vurğuladı ki, Azərbaycan 1990-cı illərin əvvəllərində uçurum qarşısında idi. Belə bir vəziyyətdə Azərbaycanın xilas yolunu ümummilli lider Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışında görən ziyalılar Ulu öndərin rəhbərliyi altında Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranması təşəbbüsünü irəli sürdülər. Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı Azərbaycanı məhv olmaq təhlükəsindən xilas etdi. Beləliklə, müasir siyasi tariximizin son dərəcə ağır və keşməkeşli günlərində, ölkənin ciddi sınaqlara məruz qaldığı bir dövrdə ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında bu böyük şəxsiyyətin ətrafında birləşən Azərbaycan ziyalılarının təşəbbüsü və fəal iştirakı ilə 1992-ci il noyabr ayının 21-də Naxçıvanda YAP-ın təsis konfransı keçirildi. Dahi şəxsiyyətin YAP-ı yaratması və ona rəhbərlik etməyə razılıq verməsi xalqımızın gələcəyə inam hissini yenidən gücləndirdi. Azərbaycan xalqının çağırışı ilə yaranmış, xalqın arzu və istəklərinin, milli mənəvi iradəsinin ifadəçisi olan Yeni Azərbaycan Partiyası yalnız siyasi sahədə deyil, həmçinin bir çox sosial, iqtisadi, mədəni layihələr həyata keçirərək, Azərbaycanın bu sahələrdə də inkişafına zəmin yaratdı. YAP-ın yaranması xalqın və zamanın tələbi idi. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Ulu öndər ölkədə ictimai-siyasi sabitliyi təmin etdikdən sonra Azərbaycanın inkişaf strategiyasını müəyyənləşdirdi. Ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi siyasət bu gün partiyamızın sədri, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Bu siyasət nəticəsində Azərbaycan dünyanın nüfuzlu ölkələri sırasındadır. İqtidar partiyası olan Yeni Azərbaycan Partiyası bu gün Heydər Əliyev irsinin layiqli davamçısı, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin sədrliyi ilə partiyanın məqsəd və məramlarına varislik fonunda Azərbaycanın daha güclü və etibarlı gələcəyinin təminatçısı rolunu oynayır.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Heydər Əliyevin yaratdığı Yeni Azərbaycan Partiyası müstəqil Azərbaycanın dünəni, bu günü və gələcəyidir”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti, Karyera mərkəzinin müdiri Əmirxan İsayev “Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranması ərəfəsində Azərbaycanda ictimai- siyasi vəziyyət”, Yeni Azərbaycan Partiyası Sumqayıt şəhər təşkilatının Gənclərlə iş üzrə sədr müavini, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Elmar Xəlilov “Heydər Əliyevin ideyalarının həyata keçirilməsində Yeni Azərbaycan Partiyasının fəaliyyəti”, Riyaziyyat fakültəsinin III kurs tələbəsi Nəcəf Nəcəfzadə “Yeni Azərbaycan Partiyasının gənc nəslin inkişafında rolu” mövzularında məruzə ilə çıxış edərək, ölkənin ictimai-siyasi həyatında partiyanın xidmətlərindən bəhs etdilər. Bildirdilər ki, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin qorunub saxlanması, istiqlalımızın dönməzliyinin təmin olunması, ölkədə həyata keçirilən geniş və çoxşaxəli islahatlar məhz YAP-ın yaradıcısı, müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Həyata keçirilən siyasət iqtidar partiyası kimi onun nüfuzunu gündən-günə daha da artırır.

A SEMINAR ON THE THEME “NEW AZERBAIJAN PARTY - YESTERDAY, TODAY AND TOMORROW OF SOVEREIGN AZERBAIJAN” WAS HELD AT SSU
With the creation of the New Azerbaijan Party, a new stage has begun in the political life of sovereign Azerbaijan. This party came to the aid of the people in the most difficult historical period of its life and has been tirelessly serving its people for 27 years. In this regard, a seminar "New Azerbaijan Party - yesterday, today and tomorrow of sovereign Azerbaijan" was held at the Heydar Aliyev School of Sumgayit State University.
The event was opened by the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov. He spoke about the history of the creation of the New Azerbaijan Party, about the glorious path it has traveled over 27 years, its activities, and services to the Azerbaijani people. Describing the socio-political situation in Azerbaijan at that time, the rector noted that Azerbaijan was on the verge of a split. In such a situation, the intelligentsia of Azerbaijan saw a way out only in the return of national leader Heydar Aliyev to power in the country, and under his leadership an initiative was put forward to create the New Azerbaijan Party. Thus, on November 21, 1992, the constituent conference of the New Azerbaijan Party was held in Nakhchivan. The establishment of the party and the consent of the national leader to lead it strengthened the faith of the Azerbaijani people in the future. The New Azerbaijan Party created the prerequisites for development not only in the political field, but carried out numerous projects of a social, economic and cultural nature. The creation of the New Azerbaijan Party was a requirement of both time and people.
Further, the rector noted that after ensuring socio-political stability in the country, Heydar Aliyev outlined a development strategy for Azerbaijan. The policy, the foundation of which was laid by the national leader, is being successfully continued by President Ilham Aliyev. Thanks to him, today our country has gained authority among world states. As the ruling party, the New Azerbaijan Party, led by President Ilham Aliyev, is a worthy successor to the legacy of a nationwide leader.
The following persons made reports in the event: Professor Shirkhan Salimov, Chair of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe with a report “New Azerbaijan Party - Yesterday, Today and Tomorrow of Sovereign Azerbaijan”, Amirkhan Isayev, associate professor of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, head of the Career Center with a report “Socio-Political situation in Azerbaijan on the eve of the creation of the New Azerbaijan Party ”, deputy chairman of the Sumgayit city organization of the New Azerbaijan Party on Youth Work , associate professor of the Department of the History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe Elmar Khalilov with a report “New Azerbaijan Party"s efforts to implement the ideas of Heydar Aliyev,” third-year student of the Faculty of Mathematics Najaf Najafzade with a report “The role of the New Azerbaijan Party in the development of the young generation. " Speakers spoke in their reports on the merits of the New Azerbaijan Party in the country"s socio-political life. It was noted that all the successes in preserving state sovereignty, wide and large-scale reforms in Azerbaijan are connected with the name of the founder of the New Azerbaijan party, national leader Heydar Aliyev. The policy pursued by this ruling party strengthens its position and authority.