SDU-nun dosenti Bəhram Məmmədli vəfat etdi
Dekabrın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Bəhram Məmmədli vəfat etdi.
Qeyd edək ki, Bəhram İdris oğlu Məmmədli 1946-cı ildə Füzuli rayonunun Böyük Pirəhmədli kəndində qulluqçu ailəsində anadan olub. 1952-ci ildə Füzili rayon rus orta məktəbinin birinci sinifə daxil olub, sonra təhsilini Ağdam şəhər 5 saylı orta məktəbində davam etdirmiş, 1966- cı ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun tarix fakültəsinə daxil olmuşdur. 1970-ci ildən 1981-ci ilə kimi pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuşdur. 1981-ci ildə Füzuli rayon Tarix –diyarşünaslıq muzeyinin müdiri işləmiş, 1986-cı ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Tarix institutunda “Azərbaycanda kəndlilərin maddi rifah halının və mədəni-texniki səviyyəsinin yüksəldilməsi uğrunda mübarizə 30-cu illərdə” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək, tarix elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır. 20-dən çox elmi məqalə və kitabın müəllifidir.
2003-ci ildən Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti vəzifəsində işləmiş, 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2017-ci il noyabrın 12-də verdiyi sərəncamla “Əməkdar müəllim” fəxri adına layiq görülmüşdür.

On December 2, associate professor of the Department of History of Azerbaijani and Eastern European nations of Faculty of History and Geography of Sumgayit State University Bahram Mammadli.
Bahram Idris oglu Mammadli was born in 1946 in the village of Boyuk Pirahmedli of the Fizuli region in a family of employee. In 1952, he went to the first grade of the Fizuli region Russian secondary school, and then continued his studies at Aghdam city secondary school No. 5. In 1966, he entered the History faculty of the Azerbaijan Pedagogical Institute. From 1970 to 1981, he was engaged in pedagogical activities. In 1981, he became the head of the Museum of Local History of the Fizuli region. In 1986, B.I. Mammadov defended his thesis on the topic: "The struggle for material well-being and improving the cultural and technical level of peasants in Azerbaijan in the 30s." He is the author of more than 20 scientific articles and books.
Since 2003, he worked as an associate professor at the Department of the History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe. In 2017, he was awarded the honorary title “Honored Teacher” by the decree of President Ilham Aliyev dated November 12, 2017.