İqtisadçı-ekspert Vüqar Bayramov tələbələrə məharət dərsi keçdi
Dekabrın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetində İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri dosent Vüqar Bayramov İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Biznesin təşkili və menecment ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrə “Müasir makroiqtisadi nəzəriyyələr: İnkişafın Azərbaycan modeli” mövzusunda məharət dərsi keçdi.
Fakültə dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva Vüqar Bayramovu salamladı, universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi və məharət dərslərinin ixtisas qruplarında keçirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti tələbələrin fərdi inkişafı, dünyagörüşü, bilik və bacarıqlarının yüksəlməsi üçün ardıcıl olaraq layihələr, tədbirlər həyata keçirir. Eyni zamanda mütəmadi olaraq universitetdə yerli və xarici peşəkar təlimçilərin iştirakı ilə seminar və treyninqlər təşkil edilir.Dekan onu da qeyd etdi ki, ölkəmizdə həyata keçirilən məqsədyönlü siyasət sayəsində respublikamızın inkişafı davamlı xarakter daşıyır. Son illərdə ölkəmiz sosial-iqtisadi inkişaf göstəricilərini ardıcıl şəkildə yaxşılaşdırmağa nail olub. Respublikamızda müasir çağırışlar nəzərə alınmaqla qeyri-neft sənayesinin inkişafına göstərilən diqqət öz bəhrəsini verir.
İqtisadçı-ekspert Vüqar Bayramov çıxış edərək bildirdi ki, əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə davam etdirilən uğurlu və mütərəqqi siyasət nəticəsində bu gün Azərbaycanda bütün sahələrdə mühüm nailiyyətlər əldə olunub. Prezident cənab İlham Əliyevin düşünülmüş və uzaqgörən siyasəti nəticəsində ölkə iqtisadiyyatı sürətli və dinamik inkişaf dövrünə qədəm qoyub. Vüqar Bayramov həmçinin dünyada mövcud makroiqtisadi nəzəriyyələr və onların ötən əsr ərzində dəyişməsi meyilləri, ölkəmizdə məqbul hesab edilən iqtisadi modelin təzahür cəhətləri haqqında danışdı.
Sonda tələbələrin ölkəmizdə həyata keçirilən strateji yol xəritələrinin monitorinqi və qiymətləndirilmə nəticələri, qeyri-məşğul əhalinin icbari tibbi siğortasının həlli yolları, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun valyuta vəsaitinin saxlanılması, yerləşdirilməsi və idarə edilməsi haqqında sualları cavablandırıldı.

Home | News | A MASTER CLASS BY THE ECONOMIST VUGAR BAYRAMOV AT SSU
On December 3, Vugar Bayramov, Chairman of the Board of Directors of the Center for Economic and Social Development lectured on “Modern Macroeconomic Theories: Azerbaijani Model of Development” for students studying on the specialty of Business administration and management at the Faculty of Economics and Management.
The Dean of the Faculty, associate professor Aynura Yahyayeva greeted Vugar Bayramov, expressed her pleasure to see him at our university and spoke about the importance of holding master classes in specialty groups. She said that Sumgayit State University has been consistently implementing projects and activities aimed at improving students' individual development, outlook, knowledge and skills. At the same time, seminars and trainings are regularly held at the university with the participation of local and foreign professional trainers. The dean also noted that the development of our republic is stable due to the purposeful policy implemented in our country. In recent years, our country has consistently improved the indicators of socio-economic development. The development of the non-oil industry, taking into account the challenges of the modern world, gives its results.
The economist-expert Vugar Bayramov said that as a result of the successful and progressive policy laid down by the national leader Heydar Aliyev and continued under the leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan has made significant progress in all areas today. As a result of President Ilham Aliyev's far-sighted policy, the country's economy has entered a period of rapid and dynamic development. Vugar Bayramov also spoke about the current macroeconomic theories in the world and the tendencies of their transformation over the past century, the features of the economic model that is considered acceptable in our country.
At the end of the meeting, the students’ questions were responded on the results of monitoring and evaluation of strategic roadmaps implemented in our country, solutions of compulsory medical insurance of the unemployed population, storage, placement and management of foreign currency funds of the State Oil Foundation of the Republic of Azerbaijan.