"Vətəndaşlıq və vətənpərvərlik" mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi
Dekabrın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Filologiya fakültəsində "Vətəndaşlıq və vətənpərvərlik" mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbiri giriş sözü ilə açan Filologiya fakültəsinin dekan müavini Zöhrə Qafarova bildirdi ki, belə tədbirlər gənc nəslin həm fiziki, həm də mənəvi cəhətdən sağlam böyüməsi, vətəndaşlıq və vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması, gənclərimizin qüvvə və bacarıqlarının dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsi və inkişafına istiqamətlənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu gün ölkəmizdə həyata keçirilən gənclər siyasətinin, gənclərə göstərilən diqqət və qayğının əsasında ölkə üçün layiqli vətəndaş və sağlam nəslin yetişdirilməsi dayanır. Məhz bu səbəbdən bir millətin mövcudluğu üçün sağlam gəncliyin olması vacib şərtdir. Çünki ölkədə dövlətçiliyin, müstəqilliyin daha da möhkəmləndirilməsi, gələcəyin etibarlı təminatı intellektual səviyyəli kadrların yetişdirilməsindən, onların aparıcı qüvvəyə çevrilməsindən asılıdır. Ümummilli lider Heydər Əliyev deyirdi: "Gənclərimiz bizim tariximizi yaxşı bilməlidir, keçmişi yaxşı bilməlidir, dilimizi yaxşı bilməlidir, milli dəyərlərimizi də yaxşı bilməlidir. Milli dəyərlərimizi, milli ənənələrimizi yaxşı bilməyən, tarixi yaxşı bilməyən gənc vətənpərvər ola bilməz. Hər bir gənc vətənpərvər olmalıdır. Vətənpərvərlik, sadəcə, orduda xidmət deyil, vətənə sadiq olmaq, vətəni sevmək, torpağa bağlı olmaq - budur vətənpərvərlik". Çünki vətənpərvər gənc hər bir millətin inkişafının təməl daşıdır.
Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasın müdiri dosent Böyükxanım Eminli qeyd etdi ki, hazırda Azərbaycanda gənclər siyasəti dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissəsidir. Dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə “Dövlət Proqramının təsdiq edilməsi haqqında Sərəncamı gənclərə göstərilən dövlət qayğısının davamıdır. Gənclərimiz bütöv və müstəqil Azərbaycan naminə səylə çalışmalı, öz siyasətində onlara arxalanan Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin etimadını doğrultmalıdırlar.

AN EDUCATIONAL EVENT
On December 3, the educational event “Citizenship and Patriotism” organized by the Student Youth Organization of Sumgayit State University was held at the Faculty of Philology.
The event began with the sounding of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. The event was opened by the deputy dean of the Faculty of Philology Zohra Gafarova. She noted that such events will contribute to the physical and spiritual development of the young generation, educating young people in the spirit of citizenship and patriotism, which is important from the point of view of directing the forces and skills of young people to develop and strengthen our statehood. The youth policy of our country is aimed at raising a decent and healthy generation of citizens. That is why the existence of any nation requires the presence of healthy youth. National leader Heydar Aliyev said: “Our youth should know our history well. They must know our language and our national values. A young person who does not know our national values, national traditions and history cannot be a true patriot. Every young man must be a patriot. Patriotism is not just military service, but devotion to the homeland, love of one’s country, attachment to the land - that’s patriotism!”
Associate professor Boyukkhanim Eminli, head of the Department of Azerbaijani language and its teaching methods, said that youth policy in Azerbaijan is an important part of state policy. The decree of President Ilham Aliyev on the approval of the State Program “Azerbaijan Youth in 2017-2021” is a manifestation of state concern for youth. Our youth should work hard for the sake of the integrity and independence of Azerbaijan, justifying the confidence of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, who places great hopes on them.