Əsas səhifə | Xəbərlər | “Bakutel 2019” 25-ci Yubiley Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar Sərgisində tələbələrimizin “Part of me” adlı layihəyəsi sertifikata layiq görüldü
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Dekabr 2019 10:56
“Bakutel 2019” 25-ci Yubiley Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar Sərgisində tələbələrimizin “Part of me” adlı layihəyəsi sertifikata layiq görüldü
Dekabrın 3-də Bakı Ekspo Mərkəzində “Bakutel 2019” 25-ci Yubiley Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar Sərgisinin açılış mərasimi keçirildi.
Əvvəlcə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərgi iştirakçılarına videomüraciəti təqdim olundu.
Daha sonra Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə bu il mötəbər tədbirin uğurlu fəaliyyətinin növbəti yubileyini – 25 illiyini qeyd etdiyini diqqətə çatdırdı. “İKT sahəsində regionun ən önəmli hadisələrindən birinə çevrilən ənənəvi sərgi qabaqcıl texnoloji nailiyyətlərin və innovasiyaların təqdimatına, biznes əlaqələrinin qurulmasına, təcrübə mübadiləsinə imkan yaradan platforma rolunu oynayır”, – deyə nazir vurğulayıb. R.Quluzadə bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə genişmiqyaslı iqtisadi və struktur islahatları aparılır. Dünya Bankı tərəfindən açıqlanan “Doing Business 2019” hesabatında Azərbaycan dünyanın 20 ən islahatçı dövləti siyahısına daxil edilib və ən çox islahat aparan ölkə elan olunub. Hazırda ölkəmizdə idarəetmədə informasiya texnologiyalarının və innovasiyaların tətbiqi genişləndirilir.
Struktur islahatlarının iqtisadiyyatın yeni inkişaf məqsədlərinə uyğunlaşdırıldığını deyən nazir ölkəmizdə yeni innovasiya ekosisteminin yaradıldığını diqqətə çatdırdı.Vurğuladı ki, “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nə uyğun olaraq, dövlət başçımız tərəfindən “Hökumət buludu” Konsepsiyası təsdiq edilib. Bu konsepsiya ölkəmizdə dövlət idarəçiliyində və digər fəaliyyət sahələrində bulud texnologiyalarının tətbiqi üçün geniş imkanlar yaradır. R.Quluzadə “Bakutel 2019” yubiley sərgisinin hər il olduğu kimi, iştirakçılar arasında işgüzar əlaqələrin qurulmasına, təcrübə mübadiləsi və əməkdaşlığın genişləndirilməsinə xidmət edəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Hər il olduğu kimi, bu il də tədbirdə bir-birindən maraqlı layihələr təqdim edən stendlər qurulub. Sərgi Xəzər bölgəsində innovasiya və yüksək texnologiyalar sahəsində ən böyük hadisə olmaqla yanaşı, işgüzar əlaqələrin qurulması üçün unikal məkandır.
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (İTU) baş katibi Haulin Jao yubiley sərgisinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi, Azərbaycanda son illər İKT sahəsində həyata keçirilən islahatları təqdir etdi.
Sərgidə nümayiş olunan Azərbaycan startaplarının məhsulları maraqla qarşılandı. Sərginin açılışını bildirən rəmzi lent kəsildikdən sonra iştirakçılar və ziyarətçilər sərginin pavilyonları ilə tanış oldular.
Qeyd edək ki, yubiley sərgisində 23 ölkədən 238 şirkət iştirak edir. ABŞ, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Fransa, İran, İsrail, İtaliya, Rusiya, Sloveniya, Türkiyə, Xorvatiya və digər ölkələrin ticarət palataları və səfirliklərinin dəstəyi ilə aparıcı IT şirkətlərindən ibarət milli qruplar sərgidə təmsil olunur. On bir ölkə tədbirə milli pavilyonla qatılmışdır. Sərginin debütantlarının sayı ümumi iştirakçıların 30 faizini təşkil edir. Stendlərdə həm iş, həm də gündəlik həyat üçün “ağıllı” həllər təklif olunur.
“Bakutel” sərgisinin işgüzar proqramına kommunikasiya, dialoq və effektiv həll variantlarının axtarışı üçün müasir platformalar: “İnnovasiyalar zonası” və “Təqdimatlar zonası” daxildir. Bu dinamik zonalarda müxtəlif maraqlı tədbirlər keçirildi. “I2B Village” stendində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı, İnnovasiyalar Agentliyi, “Azercell” və “Microsoft” şirkətləri tərəfindən birgə reallaşdırılan “İ2B – İdeyadan Biznesə” layihəsinin respublika finalının qalibləri və iştirakçıları öz interaktiv layihələrini nümayiş etdirdilər.
Qeyd edək ki, sərgidə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Mühəndislik fakültəsinin tələbələri Tayfun Hacılı və Seymur Talıbov təqdim etdikləri “Part of me” adlı layihəyə görə sertifikata layiq görüldülər.

THE PROJECT OF SSU STUDENTS “PART OF ME” WAS AWARDED THE CERTIFICATE IN 25TH ANNIVERSARY INTERNATIONAL TELECOMMUNICATIONS, INNOVATIONS AND HIGH TECHNOLOGIES EXHIBITION “BAKUTEL 2019”
On December 3, the opening ceremony of the 25th Anniversary International Exhibition of Telecommunications, Innovation and High Technologies “Bakutel 2019” took place at the Baku Expo Center.
Firstly, a video message of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev was presented to the exhibitors.
Later, Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade noted that this year"s event marks the 25th anniversary of the successful activity of the event. "The traditional exhibition, which has become one of the most important events in the region in the field of ICT, plays a role in providing a platform for the presentation of advanced technological achievements and innovations, the establishment of business contacts and the exchange of experience," the minister said. Guluzade said that under the leadership of President Ilham Aliyev large-scale economic and structural reforms are being carried out in our country. In the “Doing Business 2019” report released by the World Bank, Azerbaijan is included in the list of 20 most reformist countries in the world and has been declared the most reforming country. At present, the use of information technology and innovation in management is expanding in our country.
Noting that structural reforms are adapted to new economic development goals, the Minister said that a new innovation ecosystem has been created in the country. This concept opens up wide opportunities for the application of cloud technologies in public administration and other areas of our country. R.Guluzade expressed confidence that the “Bakutel 2019” Anniversary Exhibition will serve as an annual basis for business contacts, exchange of experience and expansion of cooperation. The exhibition is not only the largest event in the Caspian region in the field of innovation and high technology, but also a unique venue for business contacts.
Secretary General of the International Telecommunication Union (ITU) Haulin Jao highly appreciated the activities of the Anniversary Exhibition and the ICT reforms implemented in Azerbaijan in recent years.
Products of Azerbaijani startups, presented at the exhibition, were met with interest. After the symbolic ribbon cutting, participants and visitors became acquainted with the pavilions of the exhibition.
It is noteworthy that 238 companies from 23 countries are taking part in the anniversary exhibition. National teams of leading IT companies with the support of Chambers and Embassies of the United States, Belarus, the United Arab Emirates, France, Iran, Israel, Italy, Russia, Slovenia, Turkey, Croatia and other countries are represented at the exhibition. Eleven countries participated in the event with a national pavilion. The number of debutants is 30% of the total number of exhibitors. The stands offer "smart" solutions for both business and daily life.
Bakutel"s business program includes modern platforms for communication, dialogue and search for effective solutions: Innovation Zone and Presentation Zone. Various interesting events were held in these dynamic zones. The “I2B Village” booth is jointly organized by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, the Regional Development Public Association of the Heydar Aliyev Foundation, Youth Fund of the Republic of Azerbaijan, United Nations Development Program, Innovation Agency, Azercell and Microsoft. Winners and participants of the final of the project “I2B from Idea to Business” presented their interactive projects in that booth.
It should be noted that at the exhibition, students of the Faculty of Engineering from Sumgayit State University Tayfun Hajili and Seymur Talibov were given certificates for the project “Part of Me”.