Əsas səhifə | Xəbərlər | Alimlərimiz “Müstəqil Dövlətlər Birliyi ölkələrində dil siyasəti” adlı Beynəlxalq Konqresdə iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Dekabr 2019 11:35
Alimlərimiz “Müstəqil Dövlətlər Birliyi ölkələrində dil siyasəti” adlı Beynəlxalq Konqresdə iştirak etdilər
Dekabrın 3-dən 4-dək Belarusun paytaxtı Minsk şəhərində “Müstəqil Dövlətlər Birliyi ölkələrində dil siyasəti” adlı Beynəlxalq Konqres keçirildi. Konqresdə Rusiya, Belarus, Qazaxıstan, Azərbaycan, Qırğızıstan, Özbəkistan və digər ölkələrdən təhsil, elm, xüsusilə dilşünaslıq sahəsində çalışan mütəxəssislər, dərslik və tədris-metodik vasitələrin müəllifləri, MDB ölkələrinin Belarusdakı səfirləri, mədəniyyət xadimləri, Rusiya nəşriyyatlarının, ictimai qurumların və KİV-lərin nümayəndələri iştirak etdilər.
Tədbir MDB-nin İcraiyyə Komitəsi və Rossotrudniçestvo (Rusiya Əməkdaşlıq) Birliyinin təşəbbüsü, A.S.Puşkin adına Rusiya Dövlət Rus Dili İnstitutu və Milli Valideynlər Birliyinin (dəqiq desək: Ailənin sosial dəstəyi və ailə dəyərlərinin qorunması üzrə Milli Valideynlər Birliyi) dəstəyi və təşkilatçılığı ilə Rusiya Dövlət Sosial Universitetinin filialında keçirildi.
Konqresin məqsədi çoxdilliliyin problemlərinin ekspertlər tərəfindən geniş müzakirəsinin təşkili, çoxdilli, çoxmədəni və çoxkonfessional ölkələrdə dil situasiyasının və səmərəli təcrübələrin təhlilinin aparılması idi. MDB ölkələrində dil siyasətinə həsr olunmuş bu konqresin keçirilməsi təsadüfi deyildir. Konqresdə bildirildi ki, Müstəqil Dövlətlər Birliyinin ölkələri çoxdilli ölkələrdir və burada dövlət dilləri ilə yanaşı, rəsmi dillər, millətlərarası dillər və bu ölkəni öz vətəni hesab edən millətlərin dilləri vardır. Ekspertlərin rəylərinə görə, hal-hazırda MDB ölkələrinin ərazisində insanlar təxminən 500 dildə danışır, bunların ancaq 150 – 300-ü Rusiya Federasiyasının ərazisində mövcuddur. Bu situasiyada MDB ölkələrinin hər biri özünəməxsus dil siyasətini həyata keçirir. Bu siyasət hər ölkənin dil sahəsində tarixi və təcrübəsi, burada yaşayan xalqların və millətlərin ünsiyyət tələbatına əsaslanaraq, mövcud dillərin qarşılıqlı yaşam və əlaqə modelini yaradır. Məruzəçilərin bildirdiyi kimi, hər bir ölkənin dövlət quruculuğunda, təhsilində, elmində və mədəniyyətində eldə etdiyi uğurları onun dil siyasətinin harmonik qurulmasından asılıdır.
Konqresdə iştirak etmək üçün Minsk şəhərinə 10 MDB ölkəsindən 150-yə yaxın dil mütəxəssisi toplaşmışdı. Azərbaycan nümayəndə heyyətində Sumqayıt Dövlət Universitetindən professorlar: Ramazan Məmmədov, Nigar İsgəndərova, Bakı Slavyan Universiteti (prof. F.S.Naciyeva, dos. G.A. Əliyeva, dos.C.A. Səfərova), Azərbaycan Dillər Universiteti (prof. M.A.Əliyev), Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti (prof. L.O.Vəzirova), Lənkəran Dövlət Universiteti (dos. K.Ş.Kazımov), Naxçıvan Dövlət Universiteti (dos. H.V.Adıgözəlov), Azərbaycan Universiteti (prof. A.A.Hacıyev) və Azərbaycanda Rusiya Əməkdaşlıq Mərkəzinin nümayəndələri (L.T.Yakunina və O.İ.Alenina) iştirak etdilər. Azərbaycanın elm və təhsilini konqresdə yüksək səviyyədə təmsil edən nümayəndə heyətimiz burada dil situasiyasının vəziyyətini təsvir edərək, ölkəmizdə aparılan uğurlu dil siyasətinin bütün sahələri haqqında məruzələrlə çıxış etdi və dəyirmi masalarda geniş müzakirələrə qatıldı. Azərbaycanda aparılan uğurlu dil siyasətinə, rus dilinin təbliğinə və geniş yayılmasına rəğmən, nümayəndə heyətimizin üzvü, ADU-nun “Rusiyaşınaslıq mərkəzi” elmi-tədqiqat laboratoriyasının rəhbəri prof. M.A.Əliyev Konqresin açılışında “Azərbaycan Respublikasında müasir dil situasiyası” adlı məruzə ilə çıxış etdi. İki azərbaycanlı alim konqresin 1 panel diskussiyası və 1 dəyirmi masasına həmsədrlik etdi.
Ümumilikdə konqres çox intensiv və rəngarəng keçdi. Onun bölmələri dil, dil situasiyası və dil siyasətinin, demək olar ki, bütün sahələrini əhatə etdi.

Home | News | SSU SCIENTISTS TOOK PART IN THE INTERNATIONAL CONGRESS
From December 3 to 4, the International Congress "Language Policy in the CIS Countries" was held in the capital of Belarus, Minsk. The congress was attended by Russia, Belarus, Kazakhstan, Azerbaijan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and experts from other countries in the field of science, education and, in particular, linguistics, authors of textbooks and study guides, ambassadors of the CIS countries in Belarus, cultural figures, representatives of publishing houses, public structures and mass media of Russia.
The congress was held on the initiative of the CIS Executive Committee and the Rossotrudnichestvo association with organizational support of the Russian State Institute of the Russian Language named after A.S. Pushkin and the National Parents Association (more precisely, the National Parents Association for Special Support to Families and the Protection of Family Values) at a branch of the Russian State Social University.
The purpose of the congress was to organize a wide discussion of multilingualism by experts, to analyze the effective experience of the language situation in multilingual, multicultural, multiconfessional countries. The congress on language policy in the CIS countries was not accidental. It was noted at the congress that the countries of the Commonwealth of Independent States are mostly multilingual and in addition to the state language, they have official languages, languages of interethnic communication, and languages of peoples who consider this country to be their homeland. According to reviews currently in the CIS countries, people speak approximately 500 languages, almost 150-300 of them are represented in the Russian Federation. In this situation, each of the CIS countries pursues its own language policy. This policy is based on the history and practice of language policy, on the communication needs of these peoples and nationalities and creates a model of mutual coexistence and communication of existing languages. As the speakers noted, the success achieved by any country in building a state, education, science and culture depends on the correct construction of language policy.
About 150 language experts from 10 CIS countries gathered to participate in the congress. Sumgayit State University was represented by professors of SSU Ramazan Mammadov and Nigar Isgenderova. Baku Slavic University (Prof. F.S. Najiyev, Associate Professor G.A. Aliyev, Associate Professor J.A.Safarova), Azerbaijan University of Languages (Prof. M.A. Aliyev), Azerbaijan State Pedagogical University (Prof. L.O. Vezirova), Lankaran State University (Associate Professor K.Sh. Kazimov), Nakhchivan State University (Associate Professor G.V. Adigozalov), Azerbaijan University (Prof. A.A. Hajiyev) and representatives of Russian cooperation Center in Azerbaijan (L.T. Yakunin and O.I.Alenin) also participated in the congress.
The members of the Azerbaijani delegation took an active part in the work of the congress. They made reports on the linguistic situation in the republic, successful language policy pursued in the country, participated in discussions and round tables.
The head of the research laboratory "Center for Russian Studies" prof. M.Aliyev made a presentation at the opening of the congress -“The language situation in Azerbaijan at present”. Two scientists from Azerbaijan participated in a panel discussion and a round table as co-chairs.
It should be noted that the work of the congress was intense and varied. Its sections covered all areas of the language situation and language policy.