Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” adlı yeni Tvinninq layihəsi çərçivəsində görüş keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Dekabr 2019 16:47
SDU-da “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” adlı yeni Tvinninq layihəsi çərçivəsində görüş keçirildi
Dekabrın 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Təhsil Nazirliyi ilə Avropa Komissiyasının birgə həyata keçirdiyi “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” adlı yeni TVİNNİNQ layihəsi çərçivəsində avropalı və yerli ekspertlərlə görüş keçirildi.
Görüşdə xarici ekspertlərlə yanaşı, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirli-yinin Akkreditasiya və Nostrifikasiya İdarəsinin böyük mütəxəssisi Tofiq Mustafayev, Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan Dillər Universitetinin ekspert nümayəndələri və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov xarici və yerli ekspertləri salamladı, universitetin fəaliyyəti, struktur və tədris proqramları, o cümlədən TVİNNİNQ layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, universitetimizin Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşən proqramlarda iştirak etməsi artıq bir ənənəyə çevrilmişdir.
Tədbirdə prorektor dosent Qafar Atayev, Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının müdiri, professor Fikrət Feyziyev, Riyaziyyat fakültəsinin dekanı Zəfər Hüseynov,Karyera mərkəzinin müdiri Əmirxan İsayev çıxışlarında bildirdilər ki, universitetdə TVİNNİNQ layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən seminarlar, təlimlər, özünütəhlil prosesinə maraqlı qurumların nümayəndələrinin cəlb olunması, onların fikir və təkliflərinin nəzərə alınması, birgə keçirilən tədbirlər, eləcə də professor-müəllim heyətinin bilik, səriştə və bacarıqlarının yüksəldilməsi, universitetin təhsil-tədqiqat-innovasiya mərkəzinə çevrilməsi, müasir infrastrukturun qurulması, idarəetmənin optimallaşdırılması, kitabxanaların, Dissertasiya Şurasının fəaliyyətinin gücləndirilməsi, dövri elmi nəşrlərin təkmilləşdirilməsi, ixtisasartırmanın keyfiyyətli təşkili, büdcə vəsaitindən və intellektual resurslardan səmərəli istifadə, diferensial əməkhaqqı, universitetə yüksək biliyə malik gənclərin cəlb edilməsi, təhsilin beynəlmiləşdirilməsi, universitetin beynəlxalq əlaqələri, yerli və beynəlxalq layihələrdə iştirak, tədris-təlim prosesində dəyişikliklərə nail olmağın yolları ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat verdilər.
Çıxışlardan sonra “Riyaziyyat və informatika müəllimliyi” proqramı üzrə müsahibə keçirildi, təhsil proqramının özünütəhlil qrupunun hesabatı dinlənildi. Qeyd edək ki, proqram üzrə sədri Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının müdiri Fikrət Feyziyevdir. Sonra həmin ixtisası tədris edən fənn müəllimlərindən Mustafayev Valeh Azad oğlu (İnformatika kafedrasının müdiri, professor), Qurbanov Nəbi Tapdıq oğlu (Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının müdiri, professor), Məmmədov Əkbər Comərd oğlu (Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının dosenti ), Yusifov Bakir Məhəmməd oğlu (Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının dosenti), Ağayarov Mətləb Hüseynqulu oğlu (Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti), Hüseynzadə Şəhla Surxay qızı (İnformatika kafedrasının dosenti, Riyaziyyat fakültəsinin TEC-nin sədri), İsmayılova Günay Qəfil qızı (Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının baş müəllimi) ilə görüş keçirildi.
Sonra tələbələrin nümayəndələrindən Ağayeva Ülviyyə Ulduz qızı (496 saylı qrup), Əhmədova Vəfa Elşən qızı (497 saylı qrup), Dadaşova Afət Yaqub qızı (497 saylı qrup), Abaszadə Rəman Ramiz oğlu (406 saylı qrup), Şadlinskaya Leyla Razim qızı (493 saylı qrup) ilə görüş keçirildi.
Ekspertlər tələbələrin rüblük və yekun işlərinin (tezislərini), imtahan materiallarını nəzərdən keçirdilər. Auditoriya, laboratoriya, mühazirə otaqları, kitabxana, digər resurslarla tanış oldular.
Daha sonra ekspertlər bu ixtisas üzrə təhsilini başa vurmuş məzunlardan Əhmədova Aynur Nofəl qızı (14 nömrəli tam orta məktəbdə riyaziyyat müəllimi), Əhməd Səbinə Musa qızı (35 nömrəli tam orta məktəbdə riyaziyyat müəllimi), Məmmədova Yeganə Əlisa qızı (1 nömrəli tam orta məktəbdə riyaziyyat müəllimi), Muxtarova Şəhanə Zöhrab qızı (Yeni Şəfəq Tədris Mərkəzində), Qasımzadə Zümrüd Rahim qızı ilə görüşlər keçirildi.
İşəgötürənlərin nümayəndələri Həsənova Nüşabə Əşrəf qızı (35 nömrəli tam orta məktəbin direktoru), Həsənli İlahə Şahbaz qızı (11 nömrəli tam orta məktəbin direktoru), Kərimli Natavan (11 nömrəli tam orta məktəbin direktor müavini), Səftərova Qönçə Tahir qızı –(Təfəkkür liseyinin direktoru), Əskərova Məhəbbət (Bakı şəhər, 176 nömrəli tam orta məktəbin direktoru) ilə görüş keçirildi. Nümayəndələr qeyd etdilər ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq müqavilələri mövcuddur. Tələbələr istehsalat təcrübəsində olur, onların gələcəkdə işlə təmini ilə bağlı seçim müsahibə aparırlar.
Müqaviləyə əsasən Ekspertlər universitetin strateji idarəetməsi, tədris proqramları, elmi-tədqiqat fəaliyyəti, insan resursları, tələbələrlə iş, təlim resursları və tələbələrə dəstək istiqamətləri üzrə göstəriciləri yüksək qiymətləndirdilər, qeyd etdilər ki, proqram üzrə təqdim olunan hesabat təhlil xarakterlidir. Proqram üzrə təhsilin keyfiyyətini daha da yaxşılaşdırmaq üçün tövsiyələrini bildirdilər.

Home | News | A MEETING AT SSU WITHIN THE FRAMEWORK OF THE NEW TWINNING PROJECT "SUPPORT TO STRENGTHENING HIGHER EDUCATION IN AZERBAIJAN"
Yerləşdirilmə tarixi : 13 December 2019 16:47
A MEETING AT SSU WITHIN THE FRAMEWORK OF THE NEW TWINNING PROJECT "SUPPORT TO STRENGTHENING HIGHER EDUCATION IN AZERBAIJAN"
On December 12, Sumgayit State University held a meeting with European and local experts in the framework of the new Twinning project called “Support to strengthening Higher Education in Azerbaijan”, jointly implemented by the Ministry of Education and the European Commission.
The meeting was attended by Tofig Mustafayev, a senior specialist in the Accreditation and Nostrification department of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, as well as foreign experts, experts from Baku Engineering University, Azerbaijan University of Languages and the teaching staff of the university.
Vice-rector for the Teaching Organization and Training Technologies docent Natig Talibov welcomed foreign and local experts and provided detailed information on the activities of the university, its structural and educational programs, as well as activities implemented under the Twinning project. He said that our university’s participation in EU-funded programs has become a tradition.
At the event, vice-rector docent Gafar Atayev, head of the Department of Differential Equations and Optimization Professor Fikret Feyziyev, dean of the Faculty of Mathematics Zafar Huseynov, head of the Career Center Amirkhan Isayev said that in the framework of the project, training sessions, trainings and meetings were held. “The development of the educational process is facilitated by the holding of joint events with various scientific and industrial organizations, the creation of a modern infrastructure, the optimization of management, the strengthening of the library and the activities of the Dissertation Council, the improvement of the periodical scientific publication, the quality organization of continuing education courses, the involvement of competent youth and the transformation of the university into an educational, research and innovation center”.
After the speeches, an interview was conducted on the program “Teaching of Mathematics and Computer Science” and a report of the self-assessment group of the educational program was heard. The chairman of the program is the head of Department of Differential Equations and Optimization Fikret Feyziyev. Later, a meeting was held with teachers Mustafayev Valeh Azad oglu (head of the Department of Computer science, professor), Gurbanov Nabi Tapdig oglu (head of the Department of Mathematical analysis and functions theory, professor), Mammadov Akber Jomerd oglu (associate professor of the Department of Differential equations and optimization), Yusifov Bekir Mahammad oglu (associate professor, Department of Differential equations and optimization), Aghayarov Matlab Huseyngulu oglu (associate professor, Department of Mathematics and Methods of its teaching), Huseynzade Shahla Surkhay gizi (docent of Department of Informatics, head of SSS for Mathematics Faculty), Ismayilova Gunay Gafil gizi (senior lecturer of Department of Mathematical analysis and functions theory).
Then a meeting was held with students Aghayeva Ulviya Ulduz gizi (group 496), Ahmedova Vafa Elshan gizi (group 497), Dadashova Afet Yagub gizi (group 497), Abaszade Reman Ramiz oglu (group 406), Shadlinskaya Leyla Razim gizi.
Experts looked over the student semester and graduation papers (theses), student examination materials. They familiarized themselves with classrooms, laboratories, a library, and other resources.
Then the experts met with graduates in this specialty: Ahmedova Aynur Nofel gizi (a mathematics teacher in secondary school No. 14), Ahmed Sabina Musa gizi (a mathematics teacher in secondary school No. 35), Mammadova Yegana Alisa gizi (a mathematics teacher in secondary school No. 1) , Mukhtarova Shahana Zohrab gizi (Training Center "Yeni Shafag") and Gasimzade Zumrud Rahim gizi.
The meeting was held with representatives of employers: Hasanova Nushaba Ashraf gizi (director of secondary school No. 35), Hasanli Ilaha Shahbaz gizi (director of secondary school No. 11), Kerimli Natavan (deputy director of secondary school No. 11), Saftarova Goncha Tahir gizi (director of the Lyceum Tefekkur), Askerova Mahabbat (director of secondary school No. 176, Baku). Representatives noted that there are cooperation agreements with Sumgayit State University. Students undergo an internship and are interviewed about their future employment.
In accordance with the agreement, experts appreciated the university’s work in the field of strategic management, curricula, research, human resources, work with students, educational resources and student support. They also made recommendations to improve the quality of education in the program.