Əsas səhifə | Xəbərlər | Fizika və elektroenergetika fakültəsinin əməkdaşları Kazan Dövlət Energetika Universitetində oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Dekabr 2019 11:27
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin əməkdaşları Kazan Dövlət Energetika Universitetində oldular
Dekabrın 11-dən 14-dək Kazan Dövlət Energetika Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov və Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri dosent Nadir Hacıbalayev və həmin kafedranın baş müəllimi Könül Hacıyeva Rusiya Federasiyasının Kazan şəhərində ezamiyyətdə oldular.
Dekabrın 12-də “Yanacaq-energetika kompleksində və yaşayış-kommunal təsərüffatında cihazqayırma və avtomatlaşdırılmış elektrik intiqalı” mövzusunda keşirilmiş V milli konfransın plenar iclasında dosent Tamella Əhmədova çıxış edərək, SDU-nun Beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində, o cümlədən Rusiya – Azərbaycan Universitetləri Assosiyasiyası çərçivəsində gerçəkləşən layihələr, Kazan Dövlət Energetika Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsinə uyğun görülmüş və görüləcək işlər haqqında, həmçinin 2020-ci il noyabr ayında KDEU ilə SDU-nun birgə keçirəcəkləri beynəlxalq konfrans barədə ətraflı məlumat verdi.
Dosentlər: Turqay Hüseynov və Tamella Əhmədova tərəfindən “Vibrasiya-tezlik sıxlıqölçən üçün kompensator” mövzusunda hazırlanmış məruzə ilə dosent Turqay Hüseynov, dosent Vaqif Səttarov və baş müəllim Könül Hacıyeva tərəfindən “İkiölçülü induktiv vericinin maqnit dövrələrinin qarşılıqlı təsirinin təyin edilməsi” mövzusunda hazırlanmış məruzə ilə Könül Hacıyeva, “Maqnitlənmə əyrisinin əsas tənliyi” mövzusunda hazırladığı məruzə ilə dosent Nadir Hacıbalayev çıxış etdilər. Məruzələrin müəlliflərinə sertifikatlar təqdim edildi.
Dekabrın 13-də dosentlər Turqay Hüseynov və Nadir Hacıbalayev “Cihazqayırma və mexatronika kafedrasının tələbələri və gənc alimləri üçün müvafiq “Vibrasiya maye sıxlıqölçənləri və maqnitlənmə əyrisinin aproksimasiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdilər. Əməkdaşlarımıza Cihazqayırma və mexatronika kafedrasının müdiri dos. O.V.Kozelkov və KDEU-nun birinci prorektoru A.V.Leontyev tərəfindən imzalanmış təsdiqləmə arayışı verildi.
Dosentlər: Tamella Əhmədova, Nadir Hacıbalayev və baş müəllim Könül Hacıyeva konfrans çərçivəsində “Yanacaq-energetik kompleksində və yaşayış-kommunal təsərüfatında enerjiyə qənaətin aktual məsələləri” mövzusunda təşkil edilmiş ixtisasartırma kurslarında iştirak etdilər və onlara vəsiqələr təqdim edildi.
SDU əməkdaşlarının konfransda aktiv iştirak etmələri ilə əlaqədar olaraq, KDEU-nun Elmi işlər üzrə prorektoru prof. İ.Q.Axmetova tərəfindən SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru prof. R.S.Məmmədova ünvanlanmış minnətdarlıq məktubu SDU-nun nümayəndə heyətinə təqdim edildi.
Dosentlərimiz: Tamella Əhmədova və Turqay Hüseynov KDEU-nun birinci prorektoru A.V.Leontyev ilə işçi görüşdə iştirak etdilər. Görüş zamanı əməkdaşlıq müqavilələri çərçivəsində görülən və gələcəkdə görüləcək işlər haqda fikir mübadiləsi aparıldı.

EMPLOYEES OF THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS VISITED KAZAN STATE ENERGETICS UNIVERSITY
From December 11 to 14, according to the cooperation agreement between Kazan State Energetics University and Sumgayit State University, dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics docent Tamella Ahmedova, Department head of Electromechanics docent Turgay Huseynov, Department head of Electrotechnics and Energetics docent Nadir Hajibalayev and senior lecturer of the same department Konul Hajiyeva visited the city of Kazan, Russian Federation.
At the plenary meeting of the V National Conference "Instrument-making and automated electric drive in the fuel and energy complex and housing and communal services", the associate professor Tamella Ahmedova delivered speech and spoke in detail about the international cooperation of SSU, about the projects carried out by the university within the framework of the Association of Russian-Azerbaijani universities, the work carried out in accordance with the cooperation agreement between SSU and Kazan State Energetics University, and the upcoming joint scientific conference.
Docent Turgay Huseynov made a report “Compensator for vibration-frequency densitometer”, prepared jointly with docent Tamella Ahmedova, senior lecturer Konul Hajiyeva with a report “Determining the mutual influence of magnetic circuits of a two-dimensional inductive sensor”, prepared jointly with docent Vagif Sattarov and docent Nadir Hajibalayev - with the report “Basic control of the magnetization curve”. The authors of the reports were awarded certificates.
On December 13, associate professors Turgay Huseynov and Nadir Hajibalayev made a report “Approximation of a vibrating liquid density meter and magnetization curve” to students and young scientists of the department of Instrumentation and mechatronics. Department head docent O.V. Kozelkov and the first vice-rector of KSEU A.V. Leontyev signed a certificate confirming the performance of scientists from SSU.
Within the framework of the conference, SSU employees, associate professors Tamella Ahmedova, Nadir Hajibalayev and senior lecturer Konul Hajiyeva took part in continuing education courses “Actual issues of energy economics in the fuel and energy complex and housing and communal services” and received certificates.
Members of the SSU delegation were awarded a letter of appreciation from the vice-rector for Academic Affairs at KSUE, prof. I.G. Akhmetova addressed to the vice-rector for Science and Innovations prof. Mammadov R.S. for their active participation in the conference.
Associate professors T. Ahmadova and T. Huseynov took part in a working meeting with the first vice-rector of KSEU A.V. Leontyev. They exchanged views on the work performed and forthcoming under the cooperation agreements.