“Ekoloji təhlükəsizlik, mövcud vəziyyət və problemlər” mövzusunda tədbir keçirildi
Dekabrın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində İqtisadiyyat və idarəetmə və Kimya və biologiya fakültələrinin təşkilatçılığı ilə “Ekoloji təhlükəsizlik, mövcud vəziyyət və problemlər” mövzusunda tədbir keçirildi.
Tədbirdə Təmiz şəhər ASC-nin Ətraf mühit və əməyin mühafizəsi şöbəsinin müdiri Səbuhi Babayev, Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional ekologiya və Təbii Sərvətlər idarəsinin rəis müavini və əməkdaşları, Sumqayıt şəhər Bələdiyyəsinin sədr müavini Musa Həsənov, Sumqayıt şəhər Bələdiyyəsinin Yerli İqtisadi İnkişaf Məsələləri komissiyasının sədri Fəxrəddin Ağarəhim Rəhimov, Sağlam mühit Sağlam gələcək QHT İcraçı direktoru Vüsal Hətəmov, Sumqayıt şəhər Təmizlik departamentinin direktoru Atəş Rüstəmov və departamentin şöbə müdiri Anar Mustafayev, Sumqayıt şəhər 1 saylı Gənclər Uşaq Mərkəzinin direktoru Əntiqə Rzayeva, Ekoloji diyarşünaslıq şöbəsinin müdiri Sevinc Məhərrəmova və universitetin müəllim-tələbə heyəti iştrak etdilər.
Tədbiri Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov açaraq, qonaqları salamladı, tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, son yüzillikdə iqtisadiyyatın bütün sahələrinin sürətli inkişafı insan fəaliyyətinin ətraf mühitə mənfi təsirinin artması və təbii sərvətlərin həddindən artıq istismarı ilə nəticələnmişdir. Ekoloji tarazlığın qorunub-saxlanması, təbii ehtiyatlardan rasional istifadə, su, torpaq və atmosfer havasının çirklənmədən mühafizə edilməsi ümumbəşəri problemə çevrilmişdir. Təbii ki, hər bir ölkənin özünəməxsus ətraf mühit strategiyası və siyasət xətti olsa da, qlobal məqsədlər insanların sağlam mühitdə yaşamasının təmin edilməsi, cəmiyyətin sahib olduğu ətraf mühit dəyərlərinin qorunması və inkişafı, ətraf mühitin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına istiqamətlənmişdir. Azərbaycan son illər sosial və iqtisadi inkişaf sahələrində kifayət qədər nailiyyətlər əldə etmiş və bu nailiyyətlərin dayanıqlı olması əsas prioritet kimi qəbul edilmişdir. Prorektor onu da qeyd etdi ki, ölkəmizdə ətraf mühit problemlərinin həlli istiqamətində genişmiqyaslı işlərin görülməsi, ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş dövlət siyasəti ölkənin dayanıqlı inkişaf strategiyasının mühüm tərkib hissəsidir. Prezident cənab İlham Əliyev ölkədə ekoloji problemlərin həllinin dövlət siyasətinin prioritet məsələsi olduğunu vurğulayaraq demişdir: “Ekoloji məsələlərə diqqət, münasibət, eyni zamanda ölkəmizin ümumi siyasətinin, ümumi mədəniyyətinin təzahürüdür. Son nəticədə, ən önəmli sahə budur. Neft, qaz tükənən sərvətlərdir. Onların müvəqqəti önəmi var. Ancaq təbiət, ətraf mühit – bu, daimi sərvətdir. Əsrlər boyu, minilliklər boyu təbiət olub, kainat olub, dünya olubdur. Bizim vəzifəmiz ondan ibarətdir ki, bunu qoruyaq. Özümüz üçün, gələcək nəsillər üçün, ölkəmizin yaşaması üçün qoruyaq. Ona görə biz bu məsələlərə çox böyük önəm veririk. Çalışırıq ki, ekoloji proqramların icrasında Azərbaycan qabaqcıl yerlərdə olsun”. Dövlət başçısının bu fikrinin məntiqi nəticəsi olaraq bu istiqamətdə genişmiqyaslı layihələr gerçəkləşir.
Təmiz şəhər ASC-nin Ətraf mühit və əməyin mühafizəsi şöbəsinin müdiri Səbuhi Babayev “Bakı şəhərində bərk məişət tullantılarının idarə edilməsi”, Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər idarəsinin şöbə müdiri Asəf Aslanov “Dayanıqlı inkişafda ekologiyanın rolu”, Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər idarəsinin əməkdaşı Turanə Qocayeva “Plastik kütlələrin insan orqanizminə təsiri” mövzularında məruzə etdilər. Məruzələr ətrafında maraqlı müzakirə aparıldı.

On December 17, Sumgayit State University hosted an event on "Environmental Safety, Current Situation and Problems" organized by the Faculty of Economics and Management and Chemistry and Biology.
The event was attended by Sabuhi Babayev, the head of the Department of Environment and Labor Protection of “Clean City” OJSC, Deputy Head and employees of the Sumgayit city Regional Department of Ecology and Natural Resources № 4, Musa Hasanov, deputy chairman of the Municipality of Sumgayit, Fakhreddin Agharehim Rahimov, chairman of the Local Economic Development Commission of Sumgayit Municipality, executive director of Healthy Future NGO Vusal Hatamov, Director of Sumgayit city Cleaning Department Atesh Rustamov and head of Department Anar Mustafayev, Director of Sumgayit Yout Children Center № 1 Entige Rzayeva, Department head of ecological local studies Sevinj Maharramova and teacher and student staff of the University.
The event was opened by vice-rector for Humanitarian Affairs Ramiz Huseynov, who greeted the guests and spoke about the importance of the event. He said that the rapid development of all sectors of the economy over the past century resulted in an increase in the negative impact of human activities on the environment and excessive exploitation of natural resources. Conservation of ecological balance, rational use of natural resources, protection of water, soil and atmospheric air from pollution has become a universal problem. Although each country has its own unique environmental strategy and policy, global goals are aimed at ensuring the survival of people in a healthy environment, preserving and developing community values, and improving the quality of the environment. Azerbaijan has made significant progress in the field of social and economic development in recent years, and the sustainability of these achievements has been recognized as a key priority. The vice-rector also noted: “President Ilham Aliyev stressed that addressing environmental problems in the country is a priority of state policy. Attention to environmental issues is also a manifestation of our overall policy and overall culture of our country. Ultimately, this is the most important area. Oil and gas are depleted resources. They are temporary. But nature and the environment are permanent wealth. For centuries, for thousands of years, nature has been, the universe has been, and world has been. Our task is to protect it. Let us protect ourselves, for future generations, for the survival of our country. Therefore, we attach great importance to these issues. We try to keep Azerbaijan in the forefront of environmental programs. ” As a logical consequence of this idea of the head of state, large-scale projects in this direction are being implemented.
Afterwards the guests made reports in the event: Sabuhi Babayev, the head of the Department of Environment and Labor Protection of “Clean City” OJSC- “Solid Waste Management in Baku”, Head of the Sumgayit city Regional Department of Ecology and Natural Resources № 4 Asaf Aslanov- “The role of ecology in sustainable development”, Turana Gojayeva, an employee of the Department of Ecology and Natural Resources № 4- “The impact of plastic masses on the human body”. An interesting discussion was held around the reports.