Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimizin layihəsi “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasının sertifikatına layiq görüldü
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Dekabr 2019 15:08
Tələbələrimizin layihəsi “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasının sertifikatına layiq görüldü
Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadası (bilik yarışması) keçirildi.
Avrasiya Patent Təşkilatı (APT) tərəfindən keçirilən yarışmada APT-nin üzv-dövlətlərinin iki yaş kateqoriyası üzrə orta ümumi, orta peşə, ali təhsil proqramlarını həyata keçirən təhsil müəssisələrinin tələbələri və 25 yaşadək digər maraqlanan şəxslər iştirak etdi.
Azərbaycanın ali və ümumitəhsil müəssisələrini təmsil edən 30-dan çox müəllifin layihələri universiadanın Təşkilat Komitəsinə təqdim edilmişdir. Universiadanın məqsədi istedadlı gənclərə dəstək olmaq və onların əqli mülkiyyət məsələlərinə marağını artırmaqdır.
Bilik yarışmasının nəticələrinə əsasən birinci yaş kateqoriyası (10 yaşdan – 17 yaş daxil olmaqla) üzrə Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin şagirdləri: Cəmilə Əlizadə və Ələsgər Tarverdiyev qalib elan edildi. Onların birgə hazırladıqları “Su anbarlarının suyunun təmizlənməsi üçün bioplatonun tətbiqi” layihəsi münsiflər heyəti tərəfindən ən yüksək yerə layiq görüldü. Bundan əlavə, birinci yaş kateqoriyası üzrə Bakı şəhəri 7 nömrəli tam orta məktəbin şagirdi Fidan Həsənzadənin “Dizel yanacağının qələvi təmizlənməsinin tullantılarından naften turşularını ayırmaq üçün üsul”, Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki Bakı Avropa liseyinin şagirdləri: Taleh Əliyev və Zərifə Əhmədzadənin “Neft hasilatının yeni əmsalının sintezi”, Ləman Əliyeva və Filipp Bakaldinin “Pilotsuz hava aparatları üçün paraşüt”, Həmid Səlimov, Aybəniz Əhmədova və Timur Kaləyevin “Piezoelektrik antibuzlanma sistemi” layihələri, eləcə də ikinci yaş kateqoriyası (18 yaşdan – 25 yaş daxilolmaqla) üzrə isə Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri: Seymur Talıbov və Tayfun Hacılının “CAD/CAM əsasında köhnə model avtomobillərinin yenidən qurulması üçün çevik istehsal modulu” layihəsi universiadanın mükafatına layiq görüldü.
Qeyd edək ki, APT 1994-cü ildə yaradılıb. Ölkəmiz 1994-cü il 9 sentyabr tarixində Avrasiya Patent Konvensiyasını imzalayıb, 1995-ci ildə isə konvensiyanın ratifikasiya edilməsi ilə təşkilatın tamhüquqlu üzvü olub.

Home | News | OUR STUDENTS' PROJECT WAS AWARDED THE CERTIFICATE OF EURASIAN PATENT UNIVERSIADE "LOOKING INTO THE FUTURE"
Yerləşdirilmə tarixi : 12 December 2019 15:08
OUR STUDENTS' PROJECT WAS AWARDED THE CERTIFICATE OF EURASIAN PATENT UNIVERSIADE "LOOKING INTO THE FUTURE"
On the initiative of the Intellectual Property Agency and the Ministry of Education, the Eurasian Patent Universiade (knowledge competition) was held.
The competition, organized by the Eurasian Patent Organization (EPO), was attended by students of educational institutions implementing secondary general, secondary vocational, and higher education programs in two age categories of EPO member states and other interested persons up to the age of 25.
The projects of more than 30 authors representing higher and general education institutions of Azerbaijan have been submitted to the Universiad Organizing Committee. The purpose of the Universiade is to support talented young people and to increase their interest in intellectual property.
According to the results of the competition, the students of the Lyceum named after Academician Zarifa Aliyeva under the Ministry of Education of the first age category (10 to 17 years): Jamila Alizade and Alasgar Tarverdiyev were winners. Their joint project, “The Use of Bioplaton for Water Treatment of Water Reservoirs” was awarded by the jury. In addition, by Fidan Hasanzade, a pupil of the secondary school № 7 in Baku-"A method for separating naphthalic acid from alkaline cleaning of diesel fuel", by the students of the Baku European High School under the Ministry of Education: Taleh Aliyev and Zarifa Ahmedzade-“Synthesis of a new coefficient of oil production”, Laman Aliyeva and Philip Bakaldy's "Parachute for Unmanned Aerial Vehicles", Hamid Selimov, Aybaniz Ahmedova and Timur Kalayev's "Piezoelectric Anti-icing System" projects, and Sumgayit State University students in the second age category (18 to 25 years old): Seymur Talibov and Tayfun Hajili's project "Flexible Manufacturing Modules for Reconstruction of Old Model CAD / CAM" were awarded the Universiade award.
It is noteworthy that EPO was established in 1994. Our country signed the Eurasian Patent Convention on September 9, 1994, and in 1995 became a full member of the organization after ratification of the convention.