Elmi Şuranın rəsmi hissəsində gündəlikdə olan məsələlər müzakirə olundu
Dekabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın növbəti iclasının açılışından öncə rektor professor Elxan Hüseynov Hacəttəpə Universitetinin professoru Şükrü Haluk Akalına SDU-nun Fəxri doktoru diplomunu təqdim etdi.
Təntənəli mərasimdən sonra Elmi Şuranın rəsmi hissəsində gündəlikdə olan məsələlər müzakirə olundu.
2019 – 2020-ci tədris ilinin payız imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə bakalavriat səviyyəsi üzrə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, 2019-cu ildə SDU-da yerinə yetirilmiş elmi-tədqiqat işlərinin hesabatı haqqında Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov, Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbə-gənclərin idmana cəlb edilməsinin vəziyyəti barədə Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov, Elmi Şuranın qərarlarının yerinə yetirilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdilər.
SDU əməkdaşlarının Belarus Respublikasının paytaxtı Minsk şəhərində keçirilmiş “MDB ölkələrinin dil siyasəti” mövzusunda Beynəlxalq konqresdə iştirakı barədə Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, Akademik mübadilə çərçivəsində KDEU-da keçirilmiş elmi-praktik konfransda iştirakı barədə Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova ətraflı məlumat verdilər.
Sonra İnklüziv təhsil fənninin bəzi müəllim ixtisaslarının tədris planlarına əlavə edilməsi haqqında Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi üzrə bakalavr hazırlığı üçün Dövlət imtahan proqramının təsdiqi haqqında dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış etdilər.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi ilə əlaqədar elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 44 tədris vəsaiti, 3 dərs vəsaiti, 2 metodik vəsait və 39 fənn proqramı daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

Home | News | THE OFFICIAL PART OF THE SCIENTIFIC COUNCIL DISCUSSED THE ISSUES ON THE AGENDA
On December 18, just before the next meeting of the Scientific Council at Sumgayit State University, rector Professor Elkhan Huseynov presented the Diploma of Honorary Doctor of SSU to Professor of Hacettepe University Shukru Haluk Akalin.
After the solemn ceremony the agenda of the Scientific Council was discussed.
The following persons delivered report in the meeting: about preparation for the fall exam session for the 2019/2020 academic year on Bachelor’s level director of the Teaching Methodical Center Faig Shirinov, about Master’s level head of the Doctorate and Master"s program Office associate professor Sabir Khalilov, about report of implemented research works at SSU in 2019 - head of the Scientific Section associate professor Samir Orujov, about the state of student-youth involvement in sports-vice-rector for Humanitarian Affairs docent Ramiz Huseynov and fulfillment of the decisions of Scientific Council-Scientific Secretary Prof. Mukhtar Samadov.
Professor Nigar Isgandarova, head of Foreign Languages Department gave detailed information about her participation at the International Congress on “Language Policy of CIS countries” in Minsk, Belarus, dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics docent Tamella Ahmadova about participation in the scientific-practical conference held at KSEU in the framework of academic exchange.
Then, the head of the Department of Pedagogy and psychology, associate professor Aytakin Mammadova made a presentation on inclusion of the subject "Inclusive Education" in the curriculum of some teachers" specialties, and docent Aynura Yahyayeva delivered speech about approval of the State Examination Program for Economics and Management faculty.
Scientific secretary Prof. Mukhtar Samadov informed about granting of copyright (griffin) to teaching aids. He noted that the Scientific Council received 44 teaching aids, 3 textbooks, 2 methodical aids and 39 subject programs. After the discussions, permission was given to publish them.