Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Elmlərarası inteqrasiya: linqvodidaktik, linqvokulturoloji və psixolinqvistik aspektlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Dekabr 2019 14:49
SDU-da “Elmlərarası inteqrasiya: linqvodidaktik, linqvokulturoloji və psixolinqvistik aspektlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı
Dekabrın 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Elmlərarası inteqrasiya: linqvodidaktik, linqvokulturoloji və psixolinqvistik aspektlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin alimləri də iştrak etdilər.
Konfransı universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, qonaqları salamladı, onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi və ali məktəbin yaranma tarixi, onun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq proqram, layihələr barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, qloballaşan dünyada elmlərin inkişafı bəsit şəkildə getmir. Elmlər hazırda bir-biri ilə müəyyən kəsikdə birləşərək, yeni elm sahələrini yaradaraq, ümumi inkişafa səbəb olur. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, öz kökləri ilə orta yüzilliklərə gedib çıxan Azərbaycan dilçiliyi uzun bir inkişaf yolu keçərək, XX əsrdə müasir elmi tələblər səviyyəsində formalaşmış və daha da təkmilləşərək, humanitar elmlər sırasında layiqli yerlərdən birini tutmuşdur. Azərbaycanda dilçilik elmi xüsusilə keçən əsrin 60-80-ci illərində zəngin inkişaf yolu keçmiş, böyük uğurlar və elmi nailiyyətlər qazanmışdır. Ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərliyinin birinci dövründə Azərbaycan dilinin müxtəlif yönümlərdən araşdırılması sahəsində məqsədyönlü elmi-tədqiqat işləri həyata keçirilmiş və onların nəticəsi olaraq bir sıra dəyərli monoqrafiyalar, dərslik və kitablar ərsəyə gətirilmişdir. Azərbaycan dilçiliyi uzun və şərəfli bir yol keçərək, bugünkü səviyyəsinə çatmışdır. Prorektor konfransın əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, elmlərarası inteqrasiya Azərbaycan dilçiliyinin Avropa və dünya elminə inteqrasiyasına, ölkənin görkəmli dilçi alimlərinin beynəlxalq səviyyədə tanınmasına və nüfuz qazanmasına, eləcə də dünya dilçiliyində aparıcı yer tutan yeni sahələrin, qədim dillər və mədəniyyətlərin araşdırlmasına, ölkə ərazisində yaşayan azsaylı xalqların dillərinin öyrənilməsinə yol açır. Azərbaycan və dünya linqvistik irsinin, habelə bütövlükdə dilçilik elminin müasir səviyyəsinin öyrənilməsi, Azərbaycan dilçilik konsepsiyasını və dəyərlərini dünyaya çıxartmaq və dünya dilçiliyinin nəzəri fikirlərini Azərbaycana gətirmək mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bugünkü konfransımız da dilçilik elminin didaktika, kulturologiya, sosiologiya, psixologiya və s. elmlərlə əlaqəli öyrənilməsi problemlərinə həsr olunub. “Əminəm ki, yerli və xarici tədqiqatçı alimlərin məruzələri dilçilik elminə öz töhfəsini verəcək”.
Konfransda Hacəttəpə Universitetinin professoru Şükrü Haluk Akalın “Türk lüğətçiliyində yeniliklər və elektron lüğətlər”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin professoru Ramazan Məmmədov “Dillərin kontrastiv-tipoloji tədqiqi, linqvistik interferensiya, linqvodidaktika”, Qazaxıstan Respublikasının L.N.Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinin professoru Jarkınbekova Şolpan Kuzarovna “Təhsil məkanının islahatları şəraitində filoloji hazırlığın tətbiqi aspektləri”, Rusiyanın Kuban Dövlət Universitetinin dosenti Çepeleva Lada Metallovna, Ryabçenko N.A, Malışeva O.P. “Onlayn–məkanda yeni hibrid vahidlər sosial-davranış markerləri kimi”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin dosenti Böyükxanım Eminli “Linqvokulturologiya milli mədəniyyətin dildə inikasını tədqiq edən sahə kimi” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər.
Qeyd edək ki, konfransa beş bölmə üzrə, xarici ölkələrin alimləri də daxil olmaqla, 218 məruzə toplu şəklində çap olunaraq, iştirakçılara təqdim olundu.

Home | News | THE INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE “INTERDISCIPLINARY INTEGRATION: LINGUODIDACTIC, LINGUOCULTURAL AND PSYCHOLINGUISTIC ASPECTS” KICKED OFF AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 19 December 2019 14:49
THE INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE “INTERDISCIPLINARY INTEGRATION: LINGUODIDACTIC, LINGUOCULTURAL AND PSYCHOLINGUISTIC ASPECTS” KICKED OFF AT SSU
On December 19, Sumgayit State University hosted the International scientific conference "Interdisciplinary integration: linguodidactic, linguocultural and psycholinguistic aspects".
Along with Azerbaijani universities, the conference was attended by scientists from leading universities of Russia, Turkey and other countries.
The conference was opened by vice-rector for Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov. He welcomed the conference participants and expressed satisfaction at meeting with them at the university. Vice-rector told the guests about the history of the university, its areas of activity, ongoing international projects and programs. Vice-rector noted that in the current globalized world, the development of science is not easy. Currently, sciences intersect at a certain point, and, forming new industries, contribute to overall development. It was noted that Azerbaijani linguistics is rooted in the Middle Ages and, having passed a long development path, was formed at the level of scientific requirements of the 20th century, improved and took its rightful place among the humanities. Azerbaijani scientific linguistics has come a long way in the 60-80s of the last century and has achieved significant success. During the first period of the country"s leadership by national leader Heydar Aliyev, targeted research was carried out in various areas of the Azerbaijani language, and as a result of this work, a number of monographs, textbooks and other literature were published. Azerbaijani linguistics has gone a long, glorious path of development and reached a modern level.
Noting the importance of this conference, the vice-rector said that interdisciplinary integration has opened the way for the integration of Azerbaijani linguistics into world and European science, increasing the authority of Azerbaijani linguistic scholars at the international level, studying ancient languages and cultures, as well as studying the languages of small peoples living in our territory. The study of the Azerbaijani and world linguistic heritage, and in general, the level of modern scientific linguistics, is of great importance in modern conditions. It is very important to introduce the Azerbaijani language concept and its values to the world, and the theoretical principles of world linguistics to Azerbaijan. The conference, which is being held today, is devoted to the study of the problems of linguistics in connection with didactic, culturological, sociological, psychological and other areas of science.
The vice-rector wished success to the work of the conference and expressed confidence that domestic and foreign researchers will make their worthy contribution to the development of linguistics as a science.
Speakers delivered report at the conference: Akalin Shukru Haluk, professor of University of Hacettepe - “Innovations in Turkic Lexicography and Electronic Dictionaries”, professor of SSU Mammadov Ramazan - “Contrastive-typological study of languages, linguistic interference, linguodidactics”, professor of Eurasian National University named after L.N. Gumilyov of the Republic of Kazakhstan Yarkinbekova Sholpan Kuzarovna - “Application of the aspects of philological preparation in the context of educational space reforms”, associate professor of the Kuban State University of the Russian Federation Chepeleva Lada Metallovna, Ryabchenko N.A., Malisheva O.P. - with the report “New hybrid units in the online space as social and behavioral markers”, associate professor of SSU Eminli Boyukkhanim - “Linguoculturology as an area of research of national culture in the language”.
It should be noted that 218 reports of foreign and domestic scientists in five sections were published in the form of a collection and presented to the participants.