Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fəxri doktoru Şükrü Haluk Akalın “Türk lüğətçiliyi tarixindən səhifələr” mövzusunda ustad dərsi keçdi
Sumqayıt Dövlət Universitetində “Elmlərarası inteqrasiya: linqvodidaktik, linqvokulturoloji və psixolinqvistik aspektlər” mövzusunda keçirilən Beynəlxalq elmi konfransın davamı olaraq Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrdən dəvət olunmuş alimlər Filologiya fakültəsində müxtəlif seminar, dəyirmi masa və ustad dərsləri keçdilər.
Dekabrın 20-də Hacəttəpə Universitetinin professoru Şükrü Haluk Akalın “Türk lüğətçiliyi tarixindən səhifələr” mövzusunda ustad dərsi keçdi. Fakültənin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva Azərbaycan-Türkiyə elmi və ədəbi əməkdaşlığından danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri daim yüksələn xətt üzrə inkişaf edir. Dosent Sevinc Həmzəyeva professor Şükrü Haluk Akalının müasir türkologiyanın əsas simalarından biri olduğunu vurğuladı. Qeyd etdi ki, Şükrü Haluk Akalın Azərbaycan dilinə, dilçilik elminə sevgisi olan ziyalılardandır. Bu günlərdə universitetin Elmi Şurasının iclasında rektor professor Elxan Hüseynov Şükrü Haluk Akalına SDU-nun Fəxri doktoru diplomunu təqdim etdi. Şükrü bəyi bu münasibətlə bir daha kollektiv adından təbrik edir və fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq. Dekan onu da qeyd etdi ki, professor təkcə Türkiyədə deyil, bütün türk dünyası və Avropa alimləri arasında böyük nüfuza malikdir. Elm aləmində xüsusi nüfuzu olan alim yazdığı elmi əsərləri, apardığı tədqiqatları ilə dünya elminə öz töhfəsini vermişdir.
Professor Şükrü Haluk Akalın SDU-nun Fəxri doktoru adına layiq görüldüyünə görə rektor professor Elxan Hüseynova dərin təşəkkürünü bildirdi. Professor göstərilən bu etimadı, ona verilən qiyməti təkcə şəxsinə deyil, həm də ölkənin elmi ictimaiyyətinə verilən bir dəyər kimi qəbul etdiyini vurğuladı. Bundan sonra da Türkiyə və Azərbaycan arasında elm və təhsil sahəsində əlaqələrin gücləndirilməsinə çalışacağını dedi.
Sonra professor Şükrü Haluk Akalın “Türk lüğətçiliyi tarixində səhifələr” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Həmçinin 12 cildlik “Türkiyə türkcəsinin dialektoloji lüğət”inin əhəmiyyətindən də bəhs etdi.

SHUKRU HALUK AKALIN CONDUCTED A MASTER CLASS “PAGES FROM THE HISTORY OF TURKIC LEXICOGRAPHY”
As a continuation of the International scientific conference “Interdisciplinary integration: linguodidactic, linguocultural and psycholinguistic aspects”, scientists from Russia, Turkey and other countries who took part in it conducted various seminars, round tables and master classes at the Faculty of Philology.
On December 20, Shukru Haluk Akalin, professor at the University of Hacettepe, held a master class on the topic “Pages from the History of Turkic Lexicography”.
Dean of the faculty docent Sevinj Hamzayeva spoke about the Azerbaijani-Turkish scientific and cultural cooperation. She noted that Professor Shukru Haluk Akalin is one of the prominent scientists representing modern Turkology. He treats the Azerbaijani language with love and respect. At the last Scientific Council of the University he was awarded a diploma of Honorary Doctor of SSU. The dean once again congratulated the professor and wished him creative success. She said that Shukru Haluk Akalin enjoys great authority not only in the Turkic world, but also among European scientists. The famous linguist made his worthy contribution to world science through his scientific research and works.
Professor Shukru Haluk Akalin expressed great gratitude to the rector Professor Elkhan Huseynov for conferring on him the title of Honorary Doctor of SSU. He said that this is an assessment not only of his personal work, but also of the entire scientific community in Turkey. The professor emphasized that he would make every effort to ensure that the scientific and educational ties of Azerbaijan and Turkey developed and strengthened.
Then Professor Shukru Haluk Akalin made a presentation “Pages from the History of Turkic Lexicography”. He also noted the importance of the “Dialectological Dictionary of the Turkish Language” in 12 volumes.