Əsas səhifə | Xəbərlər | Psixologiyanın aktual məsələləri müzakirə olundu
Sumqayıt Dövlət Universitetində “Elmlərarası inteqrasiya: linqvodidaktik, linqvokulturoloji və psixolinqvistik aspektlər” mövzusunda keçirilən Beynəlxalq elmi konfransın davamı olaraq xarici ölkələrdən dəvət olunmuş alimlər müxtəlif mövzularda seminar, dəyirmi masa və görüşlər keçirdilər.
Dekabrın 20-də dəyirmi masa ətrafında Rusiyanın Kuban Dövlət Universitetinin dosenti Çepeleva Lada Metallovna sosial - psixoloji ixtisas üzrə təhsil alan tələbələrə “Psixologiyanın aktual məsələləri” mövzusunda ətraflı çıxış etdi.
Əvvəlcə Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova qonağı salamladı, onu universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirdi ki, universitetimizdə mütəmadi olaraq yerli və xarici alimlər tərəfindən müxtəlif görüşlər təşkil olunur, fikir mübadiləsi aparılır. Belə görüşlərin təşkil olunması beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi baxımından olduqca əhəmiyyətlidir. Aytəkin Məmmədova həmçinin SDU-da inklüziv təhsil mühitinin yaradıldığını, əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəz təşkil edildiyini və bu istiqamətdə universitetin bir neçə layihələrdə tərəfdaş qismində uğurla işini davam etdirdiyini diqqətə çatdırdı.
Qonaq səmimi qarşılanmaya görə kollektivimizə dərin təşəkkürünü bildirdi. Gəncləri maarifləndirmək üçün təşkil olunan seminar, dəyirmi masa və görüşləri yüksək qiymətləndirdi.
Mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, tələbələri maraqlandıran çoxsaylı suallar cavablandırıldı. Dəyirmi masada həmçinin iki ölkənin təhsil sahələri arasında sıx əlaqələr çərçivəsində gələcək əməkdaşlığın perspektivləri məsələsi də müzakirə olundu.

ACTUAL ISSUES OF PSYCHOLOGY WERE DISCUSSED
Scientists from foreign countries held seminars, round tables and meetings on various topics as a continuation of the International scientific conference "Interdisciplinary integration: linguodidactic, linguocultural and psycholinguistic aspects" at Sumgayit State University.
On December 20, at the round table Professor of Russian Kuban State University Chepeleva Lada Metallovna made a detailed presentation on "Actual Issues of Psychology" for students studying social and psychological specialties.
First, the head of the Department of Pedagogy and Psychology, associate professor Aytakin Mammadova welcomed the guest and expressed his pleasure to see her at the university. She said that our university regularly hosts various meetings with local and foreign scientists, exchanges of ideas. Organization of such meetings is very important from the point of view of studying international experience. Aytakin Mammadova also noted that an inclusive education environment has been created at SSU, a center for students with disabilities has been established, and the university has been successfully partnering on several projects.
The guest expressed her deep gratitude to the staff for the warm welcome. She highly appreciated the seminars, round tables and meetings organized to educate the youth.
An exchange of views was held around the topic, and numerous questions were answered by students. The round table also discussed the prospects of future cooperation within the close cooperation between the educational institutions of the two countries.
At the end of the presentation, Chepeleva Lada Metallovna was presented a certificate signed by the rector of SSU.