31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il bayramı qeyd olundu
Yeni təqvim ilinin gəlişinə saylı günlər qaldı. Dekabrın 27-də respublikamızın hər yerində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də azərbaycanlılar üçün əziz bayram olan 31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə təntənəli tədbir keçirildi.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov Dünya Azərbaycanlıların Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə kollektivi təbrik etdi, qarşıdan gələn 2020-ci ilin həm xalqımız, həm də elm və təhsilimiz üçün uğurlu olacağına əminliyini bildirdi. Rektor Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününün yaranma tarixindən və əhəmiyyətindən, respublikanın inkişafının möhkəm təməlini qoyan ümummilli lider Heydər Əliyevin milli həmrəyliyin möhkəmləndirilməsi sahəsində əvəzsiz xidmətlərindən və ölkəmiz üçün əldə etdiyi uğurlardan danışdı. Bildirdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyev 1991-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri olarkən dünya azərbaycanlılarının birliyini yaratmaqla, dekabrın 31-ni Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü kimi elan etdi. Rektor Prezident cənab İlham Əliyevin fəaliyyəti nəticəsində bu siyasətin uğurla daha da inkişaf etdiyini və bunun sayəsində bütün sahələrdə davamlı tərəqqinin təmin edildiyini bildirdi. 2019-cu ilin Azərbaycan tarixində bir sıra mühüm hadisələrlə yadda qaldığını vurğulayan rektor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlətimiz tərəfindən siyasi, iqtisadi və digər sahələrdə uğurların davam etdirildiyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, ölkəmiz ümummilli liderin müəyyən etdiyi yolla inkişaf edir, inamla gələcəyə doğru addımlayır, Prezident cənab İlham Əliyevin yorulmaz fəaliyyəti sayəsində möhtəşəm uğurlara imza atır.
Tədbir mədəniyyət və incəsənət nümayəndələrinin təqdim etdikləri geniş konsert proqramı ilə davam etdi. Respublikamızın tanınmış sənətçiləri: Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Aygün Zeynalova, gənc ifaçılar: Samir Piriyev, Vaqif Şıxəliyev, Vüqar Bəxtiyar, Əsma Əşrəfli, Təranə Nurlu, Roza Kərimli və universitetin “Səma” rəqs qrupu maraqlı konsert proqramı ilə çıxış edərək, 31 Dekabr-Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü münasibətilə kollektivi təbrik etdilər.
Sonra universitetin özfəaliyyət qrupunun ifasında “Nağara şou”nümayiş olundu, tələbələrin ifasında “Odlar Yurdu” və “Yaşa, yaşa Azərbaycan!” mahnıları səsləndirildi.

SSU SOLEMNLY CELEBRATES DECEMBER 31 - DAY OF SOLIDARITY OF WORLD AZERBAIJANIS AND NEW YEAR
On December 27, the ceremonial event was held at Sumgayit State University on occasion of December 31-the Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year.
University rector Professor Elkhan Huseynov congratulated the staff on these significant dates and expressed confidence that the coming 2020 will bring success to both our people and our education. He spoke about the history and significance of the holiday of solidarity of world Azerbaijanis, the merits of the national leader Heydar Aliyev in the development of statehood and strengthening the solidarity of world Azerbaijanis. The rector noted that as the head of the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic in 1991, the national leader Heydar Aliyev declared December 31 as the Day of Solidarity of the Azerbaijanis of the world. It was noted that as a result of the activities of President Ilham Aliyev, the policy, the foundations of which were laid by the national leader, is successfully continuing and developing. Rector Elkhan Huseynov also said that 2019 was remembered in Azerbaijan by a number of significant events in science, economy and culture. Our country, under the leadership of President Ilham Aliyev, is confidently and successfully developing.
The event was continued with a festive concert. The concert program was attended by Honored artist of the Republic of Azerbaijan Aygun Zeynalova, young performers Samir Piriyev, Vagif Shikhaliyev, Vugar Bakhtiyar, Esma Ashrafli, Tarana Nurlu, Roza Karimli and the student dance group "Sama".
Then, an amateur group of the University performed “Nagara show” and the songs “Odlar Yurdu” and “Yasha, yasha Azerbaijan!”.