Linqvistik Mərkəzdə 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə bayram tədbiri keçirildi
Dekabrın 26-da Linqvistik Mərkəzdə 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə bayram tədbiri keçirildi. Tədbir rus dili kurslarının tələbələri tərəfindən təşkil edildi. Tədbirdə 5 fakültədən: Filologiya, Riyaziyyat, Kimya və biologiya, Tarix və coğrafiya, Fizika və elektroenergetika fakültələrindən 24 tələbə iştirak etdi.
Bayram tədbirini giriş sözü ilə Linqvistik Mərkəzin rəhbəri Alik Abdullayev açaraq, iştirakçıları 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə təbrik etdi, xoş arzularını çatdırdı. Xarici dillərin öyrənilməsinin vacibliyini qeyd edən Alik Abdullayev bildirdi ki, mərkəz tələbələrə yalnız müəyyən sözləri, ifadələri və qrammatik qaydaları öyrətmir, həmçinin dilini öyrəndiyi xalqın yeni, bəzən tanış olmayan mədəniyyətini, adət-ənənələrini öyrənmək imkanı yaradır. Bu da öz növbəsində tələbələrin dünyagörüşünü formalaşdırır və inkişaf etdirir.
Tədbirdə tələbələr 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününün tarixi haqqında məlumat verdilər. Qeyd etdilər ki, bayramın əsas ideyasını dünya azərbaycanlılarının birliyi və həmrəyliyi, milli-mənəvi dəyərlərə hörmət, həmçinin vətənpərvərlik hissləri təşkil edir. Onlar həmçinin ödənişsiz əsaslarla xarici dil öyrənmələri və inkişaf etdirmələri üçün yaradılan Linqvistik Mərkəzə görə rektor professor Elxan Hüseynova dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Sonra tələbələr dünya ölkələrində, o cümlədən Rusiyada Yeni ilin necə qeyd olunduğundan bəhs etdilər, rus dilində şeirlər, mahnılar, yumoristik dialoqlar səsləndirdilər. Xüsusilə S.Mixalkovun “ Rəssam fil” təmsilinin səhnələşdirilməsi hər kəs tərəfindən böyük maraqla qarşılandı.
Keçirilən şeir müsabiqəsinin nəticələrinə görə Riyaziyyat fakültəsinin I kurs tələbəsi Elnaz Əlizadə səsləndirdiyi S.Yeseninin “Ağcaqayın” şeiri münsiflər heyəti tərəfindən birinci yerin qalibi elan edildi və ona hədiyyə təqdim olundu. Həmçinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin III kurs tələbəsi İslam Əliyevə və Kimya və biologiya fakültəsinin I kurs tələbəsi Orxan Əliyevə tədbirdə fəal iştiraklarına görə hədiyyələr verildi.
Tələbələr tədbirin təşkilinə görə Linqvistik Mərkəzin əməkdaşlarına və hazırlanmasına görə rus dili üzrə metodisti Şəfəq Qasımovaya öz təşəkkürlərini bildirdilər.
Linqvistik Mərkəzin əməkdaşları Xarici dillər kafedrasının dosenti Sona Məmmədovaya və baş müəllim Təranə Quliyevaya tədbirdə iştirak etdiklərinə görə təşəkkür etdilər.

Home | News | A FESTIVE EVENING DEDICATED TO THE DAY OF SOLIDARITY OF WORLD AZERBAIJANIS AND THE NEW YEAR WAS HELD AT THE LINGUISTIC CENTER
Yerləşdirilmə tarixi : 29 December 2019 10:33
A FESTIVE EVENING DEDICATED TO THE DAY OF SOLIDARITY OF WORLD AZERBAIJANIS AND THE NEW YEAR WAS HELD AT THE LINGUISTIC CENTER
On December 26, a celebratory evening was held at the Linguistic Center of SSU, dedicated to the Day of Solidarity of Azerbaijanis from all over the world and the New Year. The event was organized by students of the Russian language course and attended by 24 students from 5 faculties: Faculty of Philology, Mathematics, Chemistry and Biology, History and Geography, and Physics and Electroenergetics.
Head of the Linguistic Center Alik Abdullayev opened the festive evening and congratulated the participants on the occasion of December 31 - World Azerbaijanis Solidarity Day and New Year. Noting the importance of studying foreign languages, he notified that it allows students not only to learn a set of certain grammatical rules, words and expressions, but also makes it possible to learn a new, sometimes unexplored world of culture and traditions of the people whose language they study. And this, in turn, contributes to the expansion of horizons and the formation of the worldview of students. All these factors will allow them to better navigate in the modern complex and contradictory world.
At the event, students spoke about the history of the World Azerbaijanis Solidarity Day. They noted that the main idea of the holiday was the unity and solidarity of the world Azerbaijanis, a sense of patriotism. They also expressed their gratitude to the rector Professor Elkhan Huseynov for the Linguistic Center instituted by him for free learning and improvement of foreign languages.
Then students talked about how the New Year is celebrated in various countries of the world, and of course, in Russia. Poetry, songs, humorous dialogues were sounded in Russian. Everyone especially liked the staging of S. Mikhalkov’s fable “Elephant-painter”.
The poem competition was held and according to the results of the competition for the best performance of the poem, the jury awarded the first place to the first-year student of the Faculty of Mathematics Alizade Elnaz, who read S. Yesenin"s poem “White Birch”. Prizes were also awarded to Aliyev Islam, the third course student of the Faculty of Physics and Electroenergetics and Aliyev Orkhan, the first course student of the Faculty of Chemistry and Biology.
In conclusion, the students expressed their gratitude to the staff of Linguistic Center for organization of the event and to the Russian methodologist of the Center Gasimova Shafag for preparation of this festive evening.
The staff of the Linguistic Center expressed their gratitude to the associate professor of the Department of Foreign Languages Sona Mammadova and senior lecturer of the same department Tarana Guliyeva for participating in this event.