Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da ənənəvi "Açıq qapı" günü keçirildi
Yanvarın 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğu yanında İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, valideynlər və KİV nümayəndələrinin iştirakı ilə 2019–2020-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına dair ənənəvi “Açıq qapı” günü keçirildi.
Nümayəndə heyətini universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov qarşıladı. Prorektor payız imtahan sessiyasının təşkili və gedişatı, imtahan prosesində obyektivliyin, şəffaflığın təmin olunması ilə bağlı aparılan məqsədyönlü tədbirlər və imtahanın qaydaları haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri Ceyhun Bayramovun “İmtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə” imzaladığı 6 dekabr 2019-cu il tarixli əmrdə ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində 2019-2020-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi, təhsil müəssisələrində imtahan qərargahlarının yaradılması, bu qərargahlara daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılıb lazımi tədbir görülməsi, eyni zamanda imtahanlarda şəffaflığın təmin edilməsi üçün ictimaiyyətin və tələbələrin valideynlərinin iştirakına şərait yaradılması öz əksini tapıb. Sumqayıt Dövlət Universitetində bu əmrin icrası ilə bağlı rektor professor Elxan Hüseynov tərəfindən müvafiq əmr imzalanıb.Həmin əmrin icrası ilə bağlı bütün lazımi işlər yüksək səviyyədə başa çatdırılıb. İmtahanlar bir qayda olaraq yazılı şəkildə aparılır. İmtahan başa çatdıqdan sonra cavab blankları imtahan yoxlama qərargahında kodlaşdırılaraq, müəllimlər tərəfindən yoxlanılır və nəticələr elan olunur. Sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların araşdırılması və aradan qaldırılması məqsədilə İmtahan qərargahı və onun nəzdində universitet üzrə «Qaynar xətt» yaradılıb və universitetin tədris binalarında müraciət və təkliflər qutuları asılıb. Eyni zamanda imtahanların gedişinə nəzarətçilər və zallarda quraşdırılmış kameralar vasitəsilə nəzarət olunur. İmtahanların bu üsulla aparılması tam obyektivliyin təmin olunmasına xidmət edir.
Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, sessiya dövründə Universitetin İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının, valideynlərin və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə mütəmadi olaraq “Açıq qapı” günləri təşkil edilir. İmtahanlara şəxsən universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov özü nəzarət edir. Rektor sessiya müddətində hər gün tələbə və valideynləri qəbul edir, onları dinləyir, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlanır və tapşırıqlarını verir. Onu qeyd edim ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində də imtahanlar eyni qaydada həyata keçirilir.
Sonra universitetin rəhbərliyi, valideynlər və KİV nümayəndələri ayrı-ayrı auditoriyalarda imtahan prosesini müşahidə etdilər, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlandılar.
KİV nümayəndələri imtahanların vəziyyətini öyrənmək üçün tələbələrə suallar ünvanladılar. Tələbələr də öz növbələrində yaradılan şəraitdən və imtahanların gedişindən razı qaldıqlarını bildirdilər. Qeyd etdilər ki, sualların hamısı semestr boyu keçdikləri mövzuları əhatə edir.

A TRADITIONAL “OPEN DOOR” DAY WAS HELD AT SSU
On January 10, a traditional “Open door” day for the autumn semester of the 2019-2020 academic year was held with the participation of members of the Public Control and Advisory Board under the rectorate of Sumgayit State University, parents and media representatives.
The delegation was welcomed by Ramiz Huseynov, vice-rector for Humanitarian Issues of the University. The pro-rector informed in detail about the organization of the autumn exam session, the purposeful measures taken to ensure objectivity and transparency in the exam process and the rules of the exam. He informed that the examination session of the 2019-2020 academic year for the autumn semester in higher and secondary special education institutions is held according to the order dated December 6, 2019 signed by the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov "On the organization and conduct of the exam session". At the Sumgayit State University the relevant order was signed by the rector Professor Elkhan Huseynov. Exams are usually conducted in written form. Upon completion of the exam, the response forms are coded in the examination headquarters, checked by the teachers, and the results are announced. For the purpose of investigating and eliminating any dissatisfaction that may result from exams during the session, the Examination and a Hotline on the university have been established and application and suggestion boxes are placed in all teaching buildings of the university. At the same time, exams are monitored through cameras and by invigilators.
The vice-rector also noted that during the session "Open door" days are regularly held with the participation of the University's Public Control and Advisory Board, parents and members of the public. “The exams are personally supervised by the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov. The rector receives students and parents every day during the session, listens to them, and gives students instructions. I would like to point out that exams at the Sumgayit State Technical College under Sumgayit State University are conducted in the same way”.
Then the university administration, parents and media representatives watched the exam process in separate audiences, interested in the students' attitude towards the exams.
Representatives of the media asked students questions about the status of the exams. Students also expressed their satisfaction with the conditions and exams. They noted that all of the questions cover topics they have learned throughout the semester.