Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “20 Yanvar qəhramanlıq və qürur günümüzdür” adlı tədbir keçirildi
Azərbaycan xalqının tarixinə Qanlı Yanvar faciəsi kimi daxil olmuş 1990-cı il 20 Yanvar hadisələrindən artıq 30 il keçir. Həmin müdhiş gecədə həlak olan vətən oğulları Azərbaycanın tarixinə parlaq səhifə yazdılar, xalqın milli azadlığı, müstəqilliyi üçün yol açdılar. Elə buna görə 20 Yanvar hər il təkcə Ümumxalq Hüzn Günü kimi deyil, qəhrəmanlıq, milli qürur, məğrurluq günü kimi də qeyd olunur. Yanvarın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümünə həsr edilmiş “20 Yanvar qəhramanlıq və qürur günümüzdür” adlı tədbir keçirildi.
Professor-müəllim və tələbə heyəti universitetin həyətində ölkəmizin azadlığı və müstəqilliyi uğrunda həlak olmuş məzun şəhidlərimizin xatirəsinə ucaldılmış abidənin önünə tər güllər düzdülər və onların xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov 1990-cı ilin yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Azərbaycanda törədilən qanlı hadisələrin tarixindən danışdı, Vətənimizin müstəqilliyi, suverenliyi, azadlığı uğrunda canını qurban verən şəhidlərimizin adının əbədi olaraq Azərbaycan tarixinə və xalqımızın yaddaşına həkk olunduğunu bildirdi. Diqqətə çatdırdı ki, SSRİ rəhbərliyinin Azərbaycana qarşı qərəzli, ermənipərəst siyasətinə, əzəli torpaqlarımıza iddia edən Ermənistanın təcavüzkar siyasətinin açıq-aşkar dəstəklənməsinə və respublikanın ozamankı rəhbərliyinin xəyanətkar mövqeyinə etiraz əlaməti olaraq ayağa qalxmış geniş xalq kütlələrinə qarşı sovet ordusunun iri hərbi birləşmələrinin yeridilməsi Azərbaycanda, xüsusilə Bakıda misli görünməmiş faciəyə gətirib çıxardı, böyük itkilərlə, günahsız insanların ölümü ilə nəticələndi. Milli azadlığı, ölkəsinin ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəyə qalxan dinc əhaliyə divan tutulması, kütləvi terror nəticəsində yüzlərlə günahsız insanın qətlə yetirilməsi və yaralanması totalitar sovet rejiminin süqutu ərəfəsində onun cinayətkar mahiyyətini bütün dünyaya bir daha nümayiş etdirdi. Rektor onu da vurğuladı ki, 20 Yanvar faciəsindən bir gün sonra Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın Moskvadakı səfirliyinə gedərək xalqımızın kədərini bölüşməsi və qırmızı rejimin ölkəmizdə həyata keçirdiyi qanlı aksiyanı ifşa etməsi o dövrdə xalqımıza bir dayaq, bir təsəlli oldu. Xalq o ağır günlərdə köməksiz olmadığını hiss etdi.Uzun illər Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi, SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifələrində işləyən, Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Siyasi Bürosunun üzvü olan, SSRİ rəhbərliyinin qəzəbinə tuş gələrək təqaüdə göndərilən Heydər Əliyev yenə də bütün məhrumiyyətlərə baxmayaraq, o ağır günlərdə xalqının sırasında, onunla birgə, həmrəy oldu. Heydər Əliyev bəyanatı ilə əslində Azərbaycanda gedən proseslərə qiymət verdi. Məhz ümummilli liderin 1993-cü ildə siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra 20 Yanvar faciəsinin baş verməsinin səbəblərinin araşdırılması və onu törədənlərin məsuliyyətə cəlb olunması istiqamətində mühüm addımlar atıldı. Rektor onu da vurğuladı ki, Azərbaycanın azadlığı uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi daim əziz tutulur, onların ailə üzvləri, doğmaları da hər zaman dövlət qayğısı ilə əhatə olunur. Eləcə də 20 Yanvar hadisələrində sağlamlığını itirən əlillərin sosial müdafiəsi, pensiya təminatı həmişə dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin diqqətindədir. 20 Yanvar şəhidlərinin ailə üzvləri və əlillərin sosial müdafiəsinin təmin olunması istiqamətində mütəmadi tədbirlər həyata keçirilir, Şəhid ailələrinin, əlillərin sosial təminatı ildən-ilə daha da möhkəmləndirilir.
Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “ 20 Yanvar – Azərbaycan xalqının müstəqillik uğrunda mübarizəsinin zirvəsidir”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Pərviz Cəfərov “Azərbaycan xalqını milli birliyə aparan yol 20 Yanvardan keçir”, Filologiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Qəmər Mahmudova “20 Yanvar poeziyamızda” mövzularında çıxış edərək 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə sovet ordusunun Azərbaycanda həyata keçirdiyi qətliam haqqında ətraflı bəhs etdilər, 20 Yanvar faciəsini müstəqil Azərbaycanın tarixində mühüm dönüş nöqtəsi, istiqlal yolumuzun başlanğıcı kimi qiymətləndirdilər. Bildirdilər ki, 20 Yanvar Azərbaycan tarixdə qanla yazılmış bir səhifədir, ancaq o təkcə faciə deyil, Azərbaycanın istiqlal yolunun ilk zirvəsi, milli məfkurəmizin azadlıq istəyinin oyanış günüdür. Bu, uzun illər sovet imperiyasının əsarətində yaşayan xalqın azadlıq səsini ucaltdığı, öz suverenliyi uğrunda savaşmaq əzmini cəsarətlə nümayiş etdirdiyi şərəfli bir tarixdir. Natiqlər 20 Yanvar hadisələrinin gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsində və müstəqil dövlətçilik ənənələrinin inkişafındakı rolunu qeyd etdilər. Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi, həqiqətlərin dünya ictimayyətinə çatdırılmasında gənclərin fəallığının daha da artırılmasının zərurətini qeyd etdilər.
Tədbirdə tələbələrin ifasında vətənpərvərlik ruhunda “Qanlı Yanvar hadisələri” nə həsr olunmuş şeirlər səsləndirildi.
Çıxışlardan sonra faciəni özündə əks etdirən “ 20 Yanvar - Qan yaddaşımız” adlı sənədli film nümayiş olundu.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov şəhid ailələrini qəbul etdi. Onların maddi-mənəvi problemləri ilə maraqlandı, şəhid ailələrinə maddi yardım göstərildi.
Şəhid ailələri adından çıxış edən Həmzə Adıyevin bacısı Səadət Adıyeva bildirdi ki, 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsi xalqımız tərəfindən daim uca tutulur, hər il bu hadisənin ildönümü dövlət səviyyəsində böyük ehtiramla qeyd olunur. Səadət Adıyeva göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə başçısı cənab İlham Əliyevə, həmçinin universitet rəhbərliyinə dərin minnətdarlığını ifadə etdi.

Home | News | AN EVENT ENTITLED "JANUARY 20 IS OUR HEROIC AND PROUD DAY" WAS HELD AT SSU
30 years have passed since the January 20, 1990, which entered the history of the Azerbaijani people as a bloody January tragedy. The people who died in that terrible night wrote a brilliant page in the history of Azerbaijan, paving the way for national freedom and independence of the people. January 20 is marked not only as a National Day of Mourning, but also as a day of heroism and national pride.
On January 17, an event dedicated to the 30th anniversary of the January 20 tragedy was held at Sumgayit State University.
The academic and student staff laid flowers in front of the monument to the memory of our martyrs who died for the freedom and independence of our country in the courtyard of the university.
Opening the event, rector of the university, Professor Elkhan Huseynov spoke about the history of bloody events in Azerbaijan on the night of January 19-20, 1990 and the martyrs, who sacrificed their lives for the independence, sovereignty and freedom of our country. He noted: “The national liberation, the devastation of the peaceful population struggling for the territorial integrity of the country, the killing and wounding of hundreds of innocent people as a result of mass terror once again demonstrated the criminal nature of Soviet regime to the whole world on the eve of the collapse of the totalitarian regime. The day after the tragedy of January 20, Heydar Aliyev"s visit to the Embassy of Azerbaijan in Moscow was a source of support and comfort to our people at that time. People felt helpless in those difficult days. Heydar Aliyev, who for many years was the first secretary of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan, the first deputy chairman of the USSR Council of Ministers, a member of the political bureau of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union, was forced to retire, but in spite of all the deprivations, he was in solidarity with his people in those hard times. Heydar Aliyev, in fact, assessed the processes going on in Azerbaijan. Following the advent of the National Leader to political power in 1993, important steps were taken to investigate the causes of the January 20 tragedy and bring those responsible to justice. The rector also said that the memory of the martyrs for the freedom of Azerbaijan is always honored and their families and relatives are always covered by the state care. Also, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev has always paid attention to the social protection of disabled people who lost their health in the events of January 20. Regular measures are being taken to ensure the social protection of family members and invalids of the January 20 martyrs, and the social security of the families of the martyrs and disabled has been strengthened year by year”.
Afterwards the following persons delivered speech: head of the Department of History and its teaching methods, associate professor Sona Maharramova-"January 20 is the peak of the Azerbaijani people"s struggle for independence", senior lecturer of the Department of Azerbaijani and Eastern European nations’ history Parviz Jafarov – “The way leading Azerbaijani people to national unity passes through January 20”, IV course student of the Faculty of Philology Qamar Mahmudova – “January 20 in our poetry”. They said that January 20 is a page written in blood in the history of Azerbaijan, but it is not only a tragedy, but also the first peak of Azerbaijan"s independence path, the day of awakening of our national ideology. It is a glorious history that has long been the voice of freedom for the people of the Soviet empire, and the courage to fight for its sovereignty. The speakers highlighted the role of the January 20 events in patriotic upbringing of young people and the development of independent statehood traditions. They stressed the need to further increase the activity of young people in the study of the history of Azerbaijan, in bringing the truth to the world community.
At the event, students performed poems dedicated to the "Bloody January events" in the spirit of patriotism.
After the speeches, a documentary titled “January 20-our bloody memory” was displayed.
Later, the rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov received families of martyrs. He was interested in their material and moral problems, and families of martyrs were provided with financial assistance.
Speaking on behalf of the families of martyrs, Saadat Adiyeva, sister of Hamza Adiyev, said that the memory of the victims of the January 20 tragedy is always honored by our people and every year the anniversary is marked with great respect at the state level. Saadat Adiyeva thanked President Ilham Aliyev and the university administration for the attention and care.