Yanvarın 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Təhsil Nazirliyi ilə Avropa Komissiyasının birgə “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” adlı TVİNNİNQ layihəsi çərçivəsində Xarici dil müəllimliyi (ingilis dili) ixtisasının pilot akkreditasiyası keçirildi.
Görüşdə yerli və xarici ekspertlər: Fransa Milli Təhsil, Ali Təhsil və Tədqiqat Nazirliyinin Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin mütəxəssisi Michelle Houpe, Strasburq Universitetinin təqaüddə olan professoru Eckhart Hoetzel, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Xarici dillər kafedrasının dosenti Sevinc Ələkbərzadə, ADA Universitetinin keyfiyyətin təminatı üzrə eksperti Sevinc Cəfərova, Xarici dil təmayüllü Gimnaziyanın ingilis dili müəllimi Şəhla Rəhmanova , ADA Universitetinin magistrantı Nərmin Xəlilova və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Akkreditasiya və Nostrifikasiya İdarəsinin mütəxəssisi Könül Fətiyeva, və TVİNNİNQ layihəsinin Azərbaycanda koordinatoru Lisa Budanova iştirak etdilər.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov xarici və yerli ekspertləri salamladı, universitetin fəaliyyəti, struktur və tədris proqramları, o cümlədən TVİNNİNQ layihəsi çərçivəsində görülən işlərdən bəhs etdi.
Sonra pilot ixtisas kimi seçilmiş Filologiya fakültəsinin Xarici dil müəllimliyi (ingilis dili) ixtisasının təhsil proqramının özünüqiymətləndirmə hesabatının müzakirəsi aparıldı.
Ekspertlər universitetin rəhbərliyi, özünütəhlil qrupunun üzvləri, professor-müəllim heyəti, tələbələr, məzunlar, işəgötürənlərlə müsahibələr apardı. Filologiya fakültəsinin mühazirə otaqları, auditoriyaları və Xarici dil müəllimlərinin hazırlanmasında xüsusi yeri olan linqafon otaqları ilə tanış oldular, fakültənin elmi kitabxanasındakı təhsil resurslarına baxış keçirdilər.
Müsahibələrdə ekspertlər Xarici dil müəllimliyi (ingilis dili) ixtisası üzrə aparılan özünütəhlil hesabatının analizi, özünütəhlil qrupunun iş prosesində rastlaşdığı problemlər, qazanılan təcrübə ilə maraqlandılar. Onlar bildirdilər ki, ixtisasın özünütəhlili yüksək səviyyədə aparılmış, zəif və güclü cəhətləri araşdırılmış və problemlərin həlli istiqamətində təkliflər irəli sürülmüşdür. Özünütəhlil qrupunun üzvləri 2014-2015-ci tədris ilindən Xarici dil müəlllimliyi ixtisası üzrə tələbə qəbuluna başlayan Sumqayıt Dövlət Universitetinin qarşıya qoyulmuş hədəfləri və təlim nəticələrini əsasən əldə etdiyini və son 5 ildə aparılan məqsədyönlü işlərin, o cümlədən maddi texniki bazanın gücləndirildiyini qeyd etdilər.
Ekspertlər universitetin strateji istiqamətləri üzrə uğurla idarə edilməsini, tədris proqramları, elmi-tədqiqat fəaliyyəti, insan resursları, tələbələrlə iş, təlim resursları və tələbələrə dəstək istiqamətləri üzrə göstəriciləri yüksək qiymətləndirdilər, tələbələrin hazırcavab, bacarıqlı və motivasiyalı olduqlarını qeyd etdilər.
Məzunlar və işəgötürənlərlə görüş də maraqlı keçdi və komissiya üzvlərində xoş təəssürat yaratdı. Onların potensialından daha çox istifadə olunması tövsiyə olundu. Məzunlarımız və qonaqlarımız şəhərimizdə olan yeganə universitetlə fəxr etdiklərini, burada aparılan köklü dəyişiklikləri dəstəklədiklərini bildirdilər.
Qeyd edək ki, ekspertlər yaxın vaxtlarda ətraflı hesabatı hazırlayaraq, Təhsil Nazirliyinə və universitetə təqdim edəcəklər.

Home | News | PILOT ACCREDITATION HELD FOR SPECIALTY OF FOREIGN LANGUAGE TEACHING (ENGLISH)
On January 16, a pilot accreditation for Foreign Language Teaching (English) was held at Sumgayit State University in the framework of the joint TWİNNİNG project "Support to Strengthening Higher Education in Azerbaijan" by Ministry of Education and the European Commission.
Local and foreign experts took part at the meeting: the expert at the Quality Assurance Agency of the Ministry of National Education, Higher Education and Research Michelle Houpe, a retired professor at the University of Strasbourg Eckhart Hoetzel, docent of the Department of Foreign Languages of Azerbaijan State University of Economics Sevinj Alakbarzade, the expert of ADA University for quality assurance Sevinj Jafarova, English teacher of Foreign language-oriented Gymnasium Shahla Rahmanova, master student of ADA University Narmin Khalilova, specialist of the Accreditation and Nostrification Department of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan Konul Fatiyeva and coordinator of TWİNNİNG Project in Azerbaijan Lisa Budanova.
Vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies docent Natig Talibov greeted the experts and spoke about the university"s activities, structural and educational programs, as well as the work done under the TWİNNING project.
Then a discussion was held of the self-evaluation report of the Foreign Language Teaching (English) curriculum of the Faculty of Philology, which was chosen as a pilot specialty.
Experts conducted interviews with university management, members of self-analysis team, academic staff, students, alumni, employers. They got acquainted with the lecture rooms, auditoriums of the Philology faculty and linguaphone rooms, which have a special place in the preparation of foreign language teachers, reviewed educational resources in the scientific library of the faculty.
In the interviews, the experts were interested in the analysis of the self-analysis report on Foreign Language Teaching (English), the problems encountered by the self-assessment team, and the experience gained. They stated that the self-analysis of the specialty was conducted at a high level, its weaknesses and strengths were investigated and suggestions were made to address the problems. Members of the self-analysis group noted that Sumgayit State University, which began its admission to the Foreign Language Teaching specialty in the 2014-2015 academic year, has been largely focused on the goals and learning outcomes, and the purposeful work done over the past 5 years.
Experts highly appreciated the successful management of the university in strategic areas, the curriculum, research activities, human resources, learning resources, and noted that the students are talented, competent and motivated.
Meeting with alumni and employers was also interesting and made a good impression on the members of the commission. Our alumni and guests said they were proud of the University and supported the drastic changes being made here.