Fizika və elektroenergetika fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti Şəhidlər xiyabanını ziyarət etdilər
Azərbaycan tarixinə qürur və şərəf mübarizəsi kimi yazılan 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələrindən otuz il ötür. Bu faciənin ağrı-acısı ilə yaşayan Azərbaycan xalqı 20 Yanvar gününü hər zaman böyük ehtiramla yad edir. Hər il olduğu kimi, bu il də 20 Yanvar faciəsinin otuzuncu ildönümü haqqında Respublika Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 13 dekabr 2019-cu il tarixli Sərəncam imzalanıb. Sərəncamda Azərbaycan Respublikasının ərazisində və ölkəmizin hüdudlarından kənarda 20 Yanvar faciəsinin otuzuncu ildönümünə həsr olunmuş anma mərasimlərinin keçirilməsi, ildönümlə bağlı tədbirlər planının hazırlanması və onun həyata keçirilməsi öz əksini tapıb. Respublikamızın bütün bölgələrində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də 20 Yanvar hadisələri hər il silsilə tədbirlərlə anılır, azadlıq fədailərinin əziz xatirəsi böyük ehtiramla yad olunur. Həmin hadisələrdən illər ötsə də, xalq 20 Yanvar faciəsinin şəhidlərini unutmur, azadlığımız uğrunda canından keçənləri böyük ehtiramla yad edir, onların ruhunu daim əziz tutur.
Yanvarın 18-də Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, professor-müəllim və tələbə heyəti 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümü ilə əlaqədar olaraq, Bakıda Şəhidlər xiyabanı kompleksini ziyarət etdilər. Onlar Vətənin azadlığı və suverenliyi uğrunda canlarını fəda etmiş oğul və qızlarımızın xatirəsini yad etdilər, məzarları üstünə tər qərənfillər düzdülər.

Home | News | ACADEMIC AND STUDENT STAFF OF THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS VISITED THE MARTYRS' LANE
Yerləşdirilmə tarixi : 18 January 2020 13:14
ACADEMIC AND STUDENT STAFF OF THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS VISITED THE MARTYRS' LANE
Thirty years have passed since the events of January 20, 1990, written in the history of Azerbaijan as a struggle for pride and honor. The people of Azerbaijan always commemorate January 20 with great respect. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed the Decree dated December 13, 2019, on the thirtieth anniversary of the January 20 tragedy. The Decree includes the commemoration of the 30th anniversary of the January 20 tragedy in the territory of the Republic of Azerbaijan and abroad, the preparation and implementation of a plan of events for the anniversary. As in all regions of the country, the events of January 20 are commemorated by a series of events at Sumgayit State University every year. Despite all these years, the people do not forget the martyrs of the January 20 tragedy, they remember those who died for our freedom with great respect and always honor their spirit.
On January 18, dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics, associate professor Tamella Ahmedova, academic and student staff visited the Martyrs’ Lane Complex in Baku on the occasion of the 30th anniversary of the January 20 tragedy. They remembered the memory of our sons and daughters who sacrificed their lives for the freedom and sovereignty of the homeland, and placed fresh carnations on their graves.