SDU-da ənənəvi "Açıq qapı" günü keçirildi
Sumqayıt Dövlət Universitetində 2019-2020-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahanları uğurla davam edir. İmtahan sessiyası tədris planlarına uyğun olaraq, 30 dekabr 2019-cu il tarixindən başlayıb, 02 fevral 2020-ci il tarixinədək davam edəcəkdir.
Yanvarın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğu yanında İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, valideynlər və KİV nümayəndələrinin iştirakı ilə 2019–2020-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına dair ənənəvi Açıq qapı günü keçirildi.
Nümayəndə heyətini universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov qarşıladı. Prorektor payız imtahan sessiyasının təşkili və gedişatı, imtahan prosesində obyektivliyin, şəffaflığın təmin olunması ilə bağlı aparılan məqsədyönlü tədbirlər və imtahanın qaydaları haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, imtahanlar bir qayda olaraq yazılı şəkildə aparılır. Tələbələrin yazılı sənədləri imtahan başa çatdıqdan sonra kodlaşdırılır, yoxlanılması üçün dəvət edilmiş müəllimlərə təhvil verilir. Sessiyanın gedişi zamanı yarana biləcək narazılıqların araşdırılması və aradan qaldırılması məqsədi ilə İmtahan qərargahı və Qaynar xətt fəaliyyət göstərir. İmtahan keçirilən tədris binalarında Müraciət və təkliflər qutuları yerləşdirilib. İmtahanların gedişi auditoriyalarda quraşdırılmış kameralar vasitəsilə də izlənilir, koordinatorlar tərəfindən nəzarət olunur. İmtahanların nəticələri barədə şikayətlərə baxmaq və aşkar edilmiş çatışmazlıqları aradan qaldırmaq məqsədilə Qərargahın nəzdində Apellyasiya komissiyası da yaradılıb. Apelyasiya komissiyası istənilən məsələdə tələbənin şikayətlərini qəbul edir və əsaslıdırsa, təmin edir. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, imtahanların bu üsulla aparılması tam obyektivliyin təmin olunmasına xidmət edir. Sessiyanın obyektiv və qaydalara uyğun təşkilinə kömək məqsədilə universitetdə fəaliyyət göstərən Tələbə Gənclər Təşkilatı və Tələbə Elmi Cəmiyətinin üzvləri fəal iştirak edirlər. Həmçinin ictimaiyyət və KİV nümayəndələri, valideynlər üçün vaxtaşırı Açıq qapı günü təşkil olunur. Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində də imtahanlar eyni qaydada həyata keçirilir.
Tədris Metodik Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, imtahanların obyektiv, ədalətli və şəffaf keçirilməsini təmin etmək, qiymətləndirmədə biliyi yeganə meyar götürmək əsas iş prinsipidir.
Əvvəlcə yazı işləri müvafiq olaraq kodlaşdırılır, sonra tələbənin şəxsi məlumatları olan hissə kəsilərək ayrılır. Bundan sonra müəllim yoxlamağa başlayır. Yoxlama başa çatdıqdan sonra cavab vərəqələri ilə kəsilmiş hissə müvafiq kod ardıcıllığı ilə uyğunlaşdırılır, tələbənin balı ümumi bal vərəqinə yazılaraq, yekun qiymət çıxarılır. Diqqət tələb edən bu prosesin tətbiqi olduqca zəruridir. Çünki bu halda imtahanı yoxlayan müəllim hansı tələbənin cavabını yoxladığını bilmir, bu da yoxlama prosesinə subyektiv yanaşmanı aradan qaldırır və nəticədə, daha obyektiv qiymətləndirmə aparılmış olur.
Sonra universitetin rəhbərliyi, valideynlər və KİV nümayəndələri ayrı-ayrı auditoriyalarda imtahan prosesini müşahidə etdilər, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlandılar.
Müşahidəçilər imtahanların gedişini izləmək üçün auditoriyalarda oldular. Onlar imtahanların müşahidə kameraları quraşdırılmış xüsusi auditoriyalarda keçirilməsini, bununla yanaşı, hər auditoriyada müəllim-əlaqələndiricilərin nəzarət etmələrini, imtahan prosesində baş verə biləcək mənfi halların qarşısının alınması üçün lazımi tədbirlərin görülməsini yüksək dəyərləndirdilər. İmtahan prosesinin müşahidəsi zamanı bir qrup tələbə İctimai Şuranın üzvləri ilə imtahan təəssüratlarını bölüşdülər. Tələbələr yaradılan şəraitdən və imtahanların gedişindən razı qaldıqlarını bildirdilər. Qeyd etdilər ki, sualların hamısı semestr boyu keçdikləri mövzuları əhatə edir.

Yerləşdirilmə tarixi : 22 January 2020 14:29
The autumn semester examinations for the 2019-2020 academic year at Sumgayit State University are successfully going on. The exam session started on December 30, 2019 in accordance with the curriculum and will last until February 02, 2020.
On January 22, , a traditional “Open door” Day for the autumn semester of the 2019-2020 academic year was held with the participation of members of the Public Control and Advisory Board under the rectorate of Sumgayit State University, parents and media.
The delegation was welcomed by Ramiz Huseynov, vice-rector for Humanitarian Affairs of the University. The pro-rector informed in detail about the organization of the fall exam session, the purposeful measures taken to ensure objectivity and transparency in the exam process and the rules of the exam. He said that exams are usually conducted in written form. Students" written documents are coded upon completion of the exam and handed over to teachers. Examination Headquarters and the Hotline are functioning to investigate and address any discontent that may arise during the session. Boxes of “Applications and suggestions” are placed in the buildings. Examinations are also monitored by cameras installed in the classrooms and monitored by the coordinators. Appeals Commission has been set up at the Headquarters to review complaints about the results of the exams and eliminate any deficiencies. The Appeals Commission accepts and provides the student"s complaints in any matter. The pro-rector also pointed out that organization of examinations in this way helps to ensure full objectivity. Members of the Student Youth Organization and the Student Scientific Society of the University are actively involved in helping to organize the session in an objective and consistent manner. Examinations at the Sumgayit State Technical College under the Sumgayit State University are conducted in the same way.
Director of the Teaching Methodical Center Faig Shirinov informed about the organization of the exam session in accordance with the existing rules. He said that the main task is to ensure that the exams are fair, and transparent.
First of all, the writing is coded accordingly, and then the part, in which student"s personal data is written, is cut and taken. After that, the teacher starts to check. At the end of the check, the cut with the answer sheets is matched to the corresponding code sequence, and the student"s score is written on the total score sheet. Implementation of this process requires careful attention. Because in this case, the examiner does not know which student"s answer is being checked, which eliminates the subjective approach to the examination process and, as a result, a more objective assessment.
Then the university administration, parents and media representatives watched the exam process in separate audiences, interested in the attitude of the students to the exams.
Observers were in the auditorium to monitor the exams process. They observed the examinations in auditoriums where surveillance cameras were installed. During the examination process, a group of students shared their impressions of the exam with members of the Public Council. They noted that all of the questions cover topics they have been taught throughout the semester.