Əsas səhifə | Xəbərlər | Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi müsabiqəsinin tarixində ilk dəfə olaraq azərbaycanlı alim - Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşı münsif qismində iştirak edəcək
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Fevral 2020 11:44
Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi müsabiqəsinin tarixində ilk dəfə olaraq azərbaycanlı alim - Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşı münsif qismində iştirak edəcək
11-15 may 2020-ci il tarixlərində ABŞ-ın Anahaym şəhərində Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi (İSEF – İnternational Science and Engineering Fair) keçiriləcək. Bu il müsabiqənin tarixində ilk dəfə olaraq İSEF-in münsiflər heyətinin tərkibinə fizika və astronomiya kateqoriyası üzrə “Böyük Mükafat” münsifi qismində azərbaycanlı alim – Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşı, “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsinin Elmi Ekspertiza Komitəsinin rəhbəri dosent Samir Orucov daxil edilib.
Qeyd edək ki, 1958-ci ildən etibarən ABŞ-da keçirilən İBeynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisinə hər il 70-80 ölkədən IX – XI sinif şagirdlərindən ibarət komandalar iştirak edir.
2012-ci ildən etibarən “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsinin qaliblərindən ibarət komanda İSEF-də Azərbaycanı uğurla təmsil edir.

FOR THE FIRST TIME IN THE HISTORY OF THE INTERNATIONAL SCIENCE AND ENGINEERING FAIR COMPETITION, AN AZERBAIJANI SCIENTIST AND COLLABORATOR OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY WILL BE A JURY
International Science and Engineering Fair (ISEF) will be held on May 11-15, 2020 in Anaheim, USA. This year, for the first time in the history of the competition, the jury of the ISEF has included the Azerbaijani scientist-associate professor of Sumgayit State University, chairman of Scientific Expertise Committee of “Tomorrow’s scientists” Republican competition Samir Orujov, as the “Grand Prize” jury on the Physics and Astronomy category.
It is noteworthy that the International Science and Engineering Fair, held in the US since 1958, is attended by teams of IX-XI grade students from 70-80 countries each year.
Since 2012, the team of the winners of the Republican competition “Tomorrow’s scientists” has successfully represented Azerbaijan at ISEF.