Ekologiya fənnindən ixtisaslaşdırılmış tədris otağı yaradıldı
Fevralın 5-də Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının ixtisaslaşdırılmış tədris otağının açılışı oldu. Açılışda universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov, Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov və professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Nümayəndələr ekologiya fənni üzrə yaradılmış ixtisaslaşdırılmış tədris otağı ilə tanış oldular.
Rektor professor Elxan Hüseynov fənn kabinetinin istifadəyə verilməsi münasibətilə kollektivi təbrik etdi, bildirdi ki, yaradılan fənn kabineti tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılmasında, onların yüksəkixtisaslı kadr kimi formalaşmasında böyük rol oynayacaq, tədris prosesinin keyfiyyətinin və səmərəliliyinin artırılmasına xidmət edəcək.
Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov yaradılan şəraitə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova minnətdarlığını bildirdi və qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti uzun müddətdir ki, ölkəmizdə müxtəlif ixtisaslar üzrə kadrların hazırlanmasında öz töhfəsini verməkdədir. Universitetimizdə fəaliyyət göstərən fakültələrin tərkibində olan kafedralarda tələbələrin daha böyük uğur əldə etməsində, savadlı kadr kimi formalaşmasında, müəllimlərin və tədris olunan fənlərin rolu böyükdür. Bununla yanaşı, təhsilin daha mükəmməl mənimsənilməsi üçün dərslərin tədris olunduğu auditoriyaların əlverişli şəraitdə olması vacib şərtlərdəndir. Bunlara misal olaraq əyani vəsaitlərin, məlumatlandırıcı stendlərin olması təhsilin daha mükəmməl öyrənilməsi üçün görülən tədbirlərdəndir. Dekan onu da diqqətə çatdırdı ki, Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrası tərəfindən 1310-cu auditoriyada ekologiya fənnindən ixtisaslaşdırılmış tədris otağında 10 stend olmaqla, dünya və Azərbaycanın görkəmli ekoloq alimləri, ekologiya elminin inkişaf tarixi, təbiətdə bioloji dövranı, ölkəmizin ekoloji cəhətdən çirklənmiş ərazilərin xəritəsi, ekoloji təqvim, ətraf mühitin mühafizəsi haqqında qanunları öz əksini tapmışdır. Həmçinin Heydər Əliyev Fondunun vitse- prezidenti, İdeya İctimai Birliyinin sədri Leyla Əliyevanın Ətraf mühitin qorunması ilə bağlı çoxsaylı gördüyü işləri əks etdirən fotoları da yer almışdır.
Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova, Kimya və biologiya fakültəsinin Neft kimyası və kimya texnologiyası kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev çıxış edərək qeyd etdi ki, fakültədə tələbələrimizin təhsilin daha mükəmməl mənimsənilməsi istiqamətində müasir texnologiyalar əsasında geniş imkanlar yaradılıb. Əyani vəsaitlərdən ibarət olan otaq dərs prosesində müəllim və tələbələrin birgə fəaliyyətini gücləndirəcək, onların ekologiya fənni haqqında ümumi biliklərini artıraraq, kifayət qədər informasiya almalarını təmin edəcək.

A SPECIALIZED AUDITORIUM ON ECOLOGY WAS SET UP
On February 5, the opening of the specialized auditorium of the Ecology Department of the Faculty of Chemistry and Biology was held. Rector of the University Professor Elkhan Huseynov, vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies Natig Talibov, vice-rector for Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov, vice-rector for Economic Affairs Naib Hajiyev and faculty staff attended the opening. They got acquainted with the specialized auditorium on ecology.
Rector Prof. Elkhan Huseynov congratulated the staff, and noted that the created auditorium will play an important role in improving the knowledge and skills of students, as well as improving the quality and efficiency of the educational process.
Dean of the Faculty of Chemistry and Biology Mahal Muradov thanked the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov for created circumstances, noting that Sumgayit State University has been contributing to the training of specialists in our country for a long time. “The role of teachers and taught subjects is great in achievement of students. At the same time, it is essential that the classrooms where the lessons are taught are in favorable condition for better learning. As an example, the availability of visual aids and information stands is one of the steps taken to improve the quality of education. In the Ecology Department of the Faculty of Chemistry and Biology there are 10 booths in the specialized auditorium on ecology in the auditorium1310, in which outstanding ecologists of the world and Azerbaijan, development history of ecology, the map of ecologically polluted areas of our country, environmental calendar, and the law about environmental protection law are reflected. Also the photos were placed on the activity of Leyla Aliyeva, vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, chair of the Idea Public Union, on environmental protection”.
Head of the Department of Ecology, associate professor Rahila Ahmadova, head of the Department of Petrochemistry and chemical technology of the Faculty of Chemistry and Biology, Professor Akbar Aghayev noted that the faculty has great opportunities for better education of our students. The room with visual aids will intensify the interaction of teachers and students in the teaching process, providing them with sufficient information to enhance their overall knowledge of the subject of ecology.