Sumqayıt Dövlət Universitetinin Strateji inkişaf planı üzrə görüş keçirildi
Görüşdə universitetin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbov, Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Zəfər Hüseynov, Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri t.f.d Samirə Məmmədova, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Sarvan Bədəlov, İnformatika kafedrasının baş müəllimi Aygün Tağıyeva iştirak etdilər.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov çıxış edərək onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Prorektor universitet haqqında qısa məlumat verdi. Bildirdi ki, universitetin Strateji inkişaf planı 2020-2025-ci illəri əhatə edir və universitetin inkişaf perspektivləri nəzərə alınaraq hazırlanmışdır. Prorektor onu da qeyd etdi ki, son 10 ildə ölkənin sosial-iqtisadi həyatının modernləşdirilməsi istiqamətində görülən tədbirlərin nəticəsi olaraq bütün sahələr üzrə dayanıqlı yüksəlişə nail olunmuş, təhsil və elm sektorunun inkişafında əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edilmişdir. “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında və “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda, həmçinin “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nda insan kapitalının inkişafı, bilik və innovasiyalara əsaslanan inkişaf prioritet təşkil edir. Sumqayıt Dövlət Universiteti məhz bu kontekstdə Avropa təhsil xidmətləri bazarında rəqabətqabiliyyətli universitet yaratmaqla yüksəkixtisaslı müəllim, mühəndis, iqtisadçı və menecerlərin hazırlanmasını, fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatların aparılmasını, ölkəmizin sosial-iqtisadi tərəqqisinə töhfələr verməyi hədəfləmişdir. Ötən 5 il ərzində Azərbaycanda təhsil sistemi inkişaf etmiş, elm və təhsilə aid müxtəlif dövlət sənədləri qəbul olunmuş, Azərbaycan Ali təhsil sisteminin Avropa ali təhsil məkanına inteqrasiyası istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. Təhsildə Keyfiyyət Təminatı üzrə Standartlar və Təlimatlar və eləcə də digər sənədlər üzrə tövsiyələr hazırlamaqla ali təhsil sisteminin Avropa ali təhsil məkanına daha da uyğunlaşdırılması, nəticədə, ali təhsilin Avropa ali təhsil məkanına inteqrasiya olunması Sumqayıt Dövlət Universitetinin əsas məqsədlərindən biridir. Ölkəmizin beynəlxalq aləmdəki daim artan nüfuzu, güclü iqtisadiyyatı, kollektivin zəngin potensialı, tərəfdaşlarımız və çoxsaylı məzunlarımızın birgə səyləri məqsədlərimizin həyata keçirilməsi üçün əminliyimizi artırır, reallaşdıracağımız bu strategiya Sumqayıt Dövlət Universitetini yüksək reytinqli modern universitetə çevirə biləcəyimizə əsas verir. Azərbaycan Ali təhsil sisteminin Avropa ali təhsil məkanına daha da uyğunlaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinə dəstək göstərilməsi layihəsi olan Twinning layihəsi çərçivəsində müəyyən addımlar atılmışdır.
Kaunas Texnologiya Universitetinin əməkdaşı, Twinning layihəsi üzrə ekspert Turgita Siugzdiniene səmimi qarşılanmaya görə dərin təşəkkürünü bildirdi və universitetin Strateji inkişaf planı haqqında ətraflı fikir mübadiləsi apardı, bu plan üzrə hazırlanan hesabatı yüksək dəyərləndirdi.
Görüşdə universitetin Strateji inkişaf planı müzakirə olundu və prioritet istiqamətlər üzrə hədəfləri nəzərə alınaraq, illik fəaliyyət planı razılaşdırıldı.

MEETING ON THE STRATEGIC DEVELOPMENT PLAN OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY
On February 12, Sumgayit State University held a meeting with a working group and the foreign expert on the Strategic Development Plan of SSU.
The meeting was attended by the vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies Natig Talibov, dean of the Faculty of Mathematics associate professor Zafar Huseynov, head of Foreign Languages Department Professor Nigar Isgandarova, head of the Department of International Cooperation and International Students PhD in history Samira Mammadova, senior lecturer of the Department of History and its teaching methods Sarvan Badalov, senior lecturer of the Department of Informatics Aygun Taghiyeva.
Vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies Natig Talibov made a speech and expressed his pleasure to see the guest at the university. Vice-rector briefed about the university. He informed that the University"s Strategic Development Plan covers 2020-2025 and was developed taking into account the development prospects of the university. Vice-rector also noted: “As a result of the measures taken over the last 10 years to modernize the socio-economic life of the country, sustainable growth in all areas has been achieved and significant progress has been made in the development of education and science. Development of human capital, advancement based on knowledge and innovation is a priority in Development Strategy “Azerbaijan 2020: Vision into the Future”, “State Strategy on development of education in Azerbaijan Republic” and “State Program on increasing international competitiveness of higher education system in Azerbaijan Republic for 2019-2023”. Sumgayit State University aims at training highly qualified teachers, engineers, economists and managers, conducting fundamental and applied research, and contributing to the socio-economic development of our country by creating a competitive university in the European educational services market. Over the past 5 years, the education system has been developed in Azerbaijan, various state documents on science and education have been adopted, and important steps have been taken to integrate the Azerbaijani higher education system into the European Higher Education Area. One of the main objectives of Sumgayit State University is to further integrate the higher education system into the European Higher Education Area by developing recommendations for the Quality Assurance Standards in education, as well as other documents. The ever-growing reputation of our country in the international arena, its strong economy, rich potential of the staff, the joint efforts of our partners and numerous alumni increase our confidence in our goals, and our strategy will make Sumgayit State University a high-ranking modern university. In order to further integrate the Azerbaijani higher education system into the European Higher Education Area, certain steps have been taken as part of the Twinning project, a project to support the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan”.
A representative of the Kaunas University of Technology, expert on the Twinning project, Turgita Siugzdiniene expressed her deep gratitude for the warm welcome and her opinion on the University"s Strategic Development Plan. She highly appreciated the report prepared on this Plan.
During the meeting, the University"s Strategic Development Plan was discussed and an annual action plan was agreed upon, taking into account the priority areas.