SDU-da Gənc alimlərinin hesabat-seçkisi keçirildi
İclası giriş sözü ilə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, iştirakçıları salamladı, gənc alim və mütəxəssislərə dövlət səviyyəsində göstərilən diqqət və qayğıdan söhbət açdı. Elm və təhsilin inkişafı üçün ümummilli lider Heydər Əliyev və onun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin bir çox fərman və sərəncamlar imzaladığını qeyd edərək, bu gün ölkə iqtisadiyyatının tələblərini ödəmək məqsədilə yüksəkixtisaslı mütəxəssis və alimlərin hazırlandığını vurğuladı,universitetdə aparılan gənclər siyasətindən, onların sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən əməli tədbirlərdən danışdı. Bildirdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin təhsilin inkişafına göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğı Sumqayıt Dövlət Universitetindən də yan keçməmişdir. Prorektor universitetdə gənc alimlər üçün yaradılmış Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin 27.12.2019-cu il tarixli (protokol 14-R) qərarı ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti nəzdində 6 ixtisas üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili üçün Dissertasiya Şuraları, həmçinin Gənc alimlər Şurasının yaradıldığını diqqətə çatdırdı.
Prorektor universitetdə gənclərin daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə cəlb olunması istiqamətində mühüm adımlar atıldığını, dövlət proqramları çərçivəsində yerinə yetirilən lahiyələrdə fəal iştirak etmələri üçün tədbirlər görüldüyünü vurğuladı. Qeyd etdi ki, bu gün dövlətin təhsilə göstərdiyi diqqətin nəticəsidir ki, ali məktəb və elmi institutlarda yüksəksəviyyəli gənc araşdırmaçı kadrlar yetişir və bu Azərbaycan elminin sabahına olan ümidləri artırır. Prezident cənab İlham Əliyevin “Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində, təhsil alan tələbələrə təqaüdlərin verilməsi haqqında” 2019-cu il 14 fevral tarıxli Sərəncamına əsasən doktorantlar, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələri və şagirdləri üçün müəyyən edilmiş təqaüdlər artırıldı. Əlbəttə ki, sözügedən sənədlər dövlətimizin təhsilin inkişafına və tələbələrə, gələcək alimlərə diqqət və qayğısının göstəricisidir. Bu gün dövlət başçısı tərəfindən ölkəmizdə elmlə təhsilin inteqrasiyasının təmin edilməsi, gənclərin təhsilə, elmə, intellektual fəaliyyətə cəlb edilməsi, tələbələrin maddi rifahının yaxşılaşdırılması, gənc alimlərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması istiqamətində qəbul edilən qərarlar gənc nəsildə elmə marağın oyanmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Son illər Azərbaycan gəncliyi ilə bağlı dövlət proqramı qəbul olunub, Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı uğurla həyata keçirilib, 2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası təsdiq edilib.
Gənc alimlərə “Clarivate Analytics” şirkətinin elmi bazasından istifadə imkanlarının yaradıldığını qeyd edən prorektor dünya elminə inteqrasiya məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 18 noyabr 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın icrası ilə əlaqədar “ikili diplom”, doktorantların xarici ölkələrə ezam edilməsi, tədqiqatları üçün müvafiq şəraitin yaradılması məsələlərindən danışdı, bu yolda gənc alimlərə uğurlar arzuladı.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının 02.12.2015-ci il tarixli (Protokol № 3) iclasında qəbul olunmuş “Gənc alimlər şurası haqqında Əsasnamə” yə uyğun olaraq Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xəyalə Mürsəliyeva sədr, Xarici dillər kafedrasının müəllimi,dissertant Lamiə Heydərova katib, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının böyük laborantı dissertant Aysel Qəribli sədr müavini seçildilər.

THE REPORTING ELECTION OF YOUNG SCHOLARS AT SSU
Vice-rector for Science and Innovations of the University Professor Ramazan Mammadov commenced the meeting with welcome speech, hailed the participants and briefed about state care and attention to young scientists and specialists. Noting that the national leader Heydar Aliyev and his worthy successor President Ilham Aliyev signed a number of decrees and orders for the development of science and education, he stressed that today highly qualified specialists and scholars are trained to meet the needs of the country"s economy, addressing the youth policy at the university. He said that the special attention and care given by President Ilham Aliyev to the development of education has not gone beyond Sumgayit State University. “By the decision dated 27.12.2019 of the Presidium of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan (protocol 14-R), the Dissertation Councils for the defense of Ph.D. dissertations at 6 specialties and Young Scholars Council were instituted at Sumgayit State University”.
The pro-rector noted that the university has taken important steps towards the involvement of young people in scientific and organizational activities on a wider scale. He noted: “The result of the state"s attention to education today is that young researchers are being trained in universities and research institutes, which increases hopes for the future of Azerbaijani science. The scholarships of students of Higher, Secondary special and Primary vocational education have been increased in accordance with the Decree dated February 14, 2019, issued by President Ilham Aliyev "On granting scholarships to doctoral students, and students of higher education, secondary special and vocational education institutions." Certainly, these documents are an indication of the state"s attention to the development of education and care for students and future scholars. The decisions made today by the Head of State to ensure the integration of science and education in our country, the involvement of young people in education, science and intellectual activity, improving the material welfare of students and stimulating the scientific activities of young scientists play an important role in encouraging young scientists. In recent years, a state program on Azerbaijani youth has been adopted; the State Program on education of Azerbaijani youth abroad has been successfully implemented, and the Strategy for Azerbaijani Youth Development for 2015-2025 has been approved.
Then PhD in philology Khayala Mursaliyeva, the senior teacher of the Department of the Azerbaijani language and its teaching methodology was elected the chif of Young Scientists Council, doctoral student Lamia Heydarova, the teacher of the Department of Foreign languages – the secretary and doctoral student Aysel Garibli, the senior laboratory assistant of Department of Solid state and semiconductor physics – deputy head according to the "Regulations on the Council of young scientists", adopted at the meeting of the Scientific Council of Sumgayit State University (Protocol No. 3) dated 02.12.2015.