Fransanın Azərbaycandakı səfiri SDU-da qonaq oldu
Fevralın 20-də Fransa Respublikasının fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Zakari Qros və səfirliyin əməkdaşları Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular.
Rektor professor Elxan Hüseynov qonaqları salamlayaraq, onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Azərbaycan və Fransa arasındakı münasibətlərin gündən-günə inkişaf etdiyini qeyd edən rektor bu əlaqələrin gələcəkdə uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, bu münasibətlərin ali səviyyəyə qalxmasının təməlində ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi müdrikliyi dayanır. Bu gün həmin siyasət Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Ölkələr arasında əməkdaşlıqda, əlaqələrin qurulmasında təhsilin mühüm rol oynadığını vurğulayan rektor SDU-nun yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və beynəlxalq əlaqələri haqqında məlumat verdi, ölkəmizdə təhsil sahəsində həyata keçirilən layihələrdən, ali təhsilin strateji istiqamətlərindən, dövlət proqramlarından danışdı. Bildirdi ki, SDU dünyanın bir çox aparıcı ali təhsil müəssisələri, həmçinin beynəlxalq şirkət və qurumları ilə əməkdaşlıq edir. Həmçinin Fransa ilə əməkdaşlıq uğurla həyata keçirilir. Belə ki, Knam İnstitutu (Fransa) koordinator olduğu ERASMUS + LPEB 561732-EPP-1-2015- «Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formatında peşə bakalavrı» layihəsinin nəticəsi olaraq Knam İnstitutu və SDU arasında ikili diplom haqqında müqavilə imzalanmışdır. Layihə çərçivəsində Paris və Leon şəhərlərinə səfərlər həyata keçirilmişdir: Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, (Paris və Leon şəhərləri), Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov Grenoble Akademiyası (Leon), həmçinin layihə çərçivəsində SDU-nun bir qrup müəllim heyəti və tələbələri təlimlərdə iştirak etmişlər. Digər müəllimlər də Fransada keçirilən beynəlxalq konfransda fəal iştirak və çıxış etmişlər. Rektor onu da bildirdi ki,Tvininq layihəsi çərçivəsində fransalı ekspertlər SDU-da təlim və görüşdə iştirak etmişdir. Qarşılıqlı əməkdaşlığın davamı olaraq layihə çərçivəsində Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbovun Fransaya mart ayında səfəri gözlənilir.
Rektor onu da vurğuladı ki, bir sıra xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirlərinin universitetə gəlişi, keçirilən görüşlər də beynəlxalq əməkdaşlığın mühüm göstəriciləri sırasındadır. Bu görüşün də iki ölkə arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi baxımından çox önəmli olduğunu diqqətə çatdırdı.
Sumqayıt Dövlət Universitetinə ilk dəfə gəldiyini söyləyən cənab səfir görüşdən və dəvətdən məmnunluğunu bildirərək Fransa Respublikasının tarixi haqqında geniş məlumat verdi. İki ölkə arasında qarşılıqlı əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu vurğuladı. Universitetlər arasındakı əlaqələrin möhkəmlənməsi üçün çoxsaylı işlərin görüləcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Fransa Səfirliyinin Əməkdaşlıq müşaviri və Azərbaycanda Fransız İnstitutunun direktoru Jerom Kel çıxış edərək bildirdi ki, Fransa ilə Azərbaycanı qədim dostluq əlaqələri bağlayır. Bu əlaqələr təhsil, ali təhsil, siyasi və iqtisadi sahələrdə möhkəmlənir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə maraqlı olduğunu bildirdi. Belə görüşlərin keçirilməsinin ikitərəfli münasibətlərin bundan sonra daha da genişləndirilməsinə mühüm töhfə verəcəyini vurğuladı.

FRENCH AMBASSADOR TO AZERBAIJAN VISITS SSU
On February 20, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France, Mr. Zachary Gross, and embassy staff visited Sumgayit State University.
The guests were welcomed by the university rector Professor Elkhan Huseynov. He spoke about cooperation between Azerbaijan and France and expressed hope for the successful development of these relations in the future. He noted that, thanks to the political wisdom of nationwide leader Heydar Aliyev, as the founder of friendly relations between our countries, French-Azerbaijani bilateral relations have reached a high level. Today, this policy is successfully pursued by President Ilham Aliyev. Stressing the important role of education in the development of cooperation between countries, the rector spoke about the history, directions of activity and international relations of SSU, about ongoing projects and state programs in the field of education, about strategic directions for the development of higher education in our country. Prof. E. Huseynov said that SSU cooperates with many leading universities in the world, as well as with international companies and institutions. So, for example, in the framework of the ERASMUS + LPEB 561732-EPP-1-2015 project “Professional Bachelor in open and distance learning for the energy and environmental performance of buildings in the Russian Federation, China and Azerbaijan” coordinated by the CNAM Institute (France), an agreement on double graduation of students has been signed between the CNAM Institute and SSU. In this regard, trips to the French cities of Paris and Lyon were organized: vice-rector for International Relations, associate professor Gafar Atayev, head of the Department of Electromechanics, associate professor Turgay Huseynov (Academy of Grenoble), as well as a group of teachers and students of SSU. University professors took an active part in an international conference in France. The rector also said that French experts participated in trainings and meetings at SSU as part of the TWINNING project. Within the framework of mutual cooperation, a trip of vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies Natig Talibov, is planned to France in March.
The rector also noted that the arrival of foreign ambassadors at the university and meetings held with them are also important indicators of international cooperation. He noted the importance of such meetings in terms of the further development of cooperation between the two countries in the field of science and education.
Having informed that he had visited Sumgayit State University for the first time, the ambassador expressed satisfaction with the invitation and meeting and told in detail about the history of the French Republic. He emphasized the high level of relations between the two countries and expressed confidence that a lot of work will be done to strengthen relations between universities.
Jerome Kel, cooperation adviser to the French Embassy and director of the French Institute in Azerbaijan, said that France and Azerbaijan have long-standing and friendly relations. These relations are being strengthened in the field of education, higher education, political and economic spheres. He expressed interest in further strengthening relations with Sumgayit State University in this direction. He stressed that the holding of such meetings will contribute to the further expansion of bilateral relations.