Əsas səhifə | Xəbərlər | Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar Fizika və elektroenergetika fakültəsində tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Fevral 2020 14:38
Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar Fizika və elektroenergetika fakültəsində tədbir keçirildi
Fevralın 24-də Fizika və elektroenergetika fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirildi.
Əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının və Azərbaycan torpaqlarının bütövlüyü uğrunda həlak olan şəhidlərin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Fakültə dekanı dosent Tamella Əhmədova 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə ermənilərin Xocalıda törətdikləri vəhşiliklər barədə ətraflı məlumat verərək, Azərbaycan xalqının erməni millətçiləri tərəfindən davamlı olaraq etnik təmizləmə, soyqırımı siyasətinə məruz qalmasından, öz tarixi torpaqlarından qovularaq, qaçqın və məcburi köçkünə çevrilməsindən danışdı. Qeyd etdi ki, Xocalıda baş verən dəhşətli gecəni Azərbaycan xalqı 28 ildir ki, yaşayır. Xocalıda törədilən soyqırımı faciəsinin misli-bərabəri yoxdur. Dekan onu da qeyd etdi ki, Xocalı soyqırımının dünyaya tanıdılması istiqamətində mühüm işlər görülüb.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Elmar Xəlilov bildirdi ki, öz tarixinin müxtəlif mərhələlərində erməni millətçiləri tərəfindən soyqırımına məruz qalan Azərbaycan xalqı növbəti belə faciə ilə 28 il əvvəl Xocalıda üzləşdi. Yalnız xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə qayıdan Ulu öndər Heydər Əliyevin prinsipial mövqeyi sayəsində dinc əhalimizə qarşı törədilən soyqırımına obyektiv hüquqi-siyasi qiymət verildi, Milli Məclisin 24 fevral 1994-cü il tarixli qərarı ilə 26 fevral “Xocalı Soyqırımı Günü” elan olundu. Hazırda dünyanın hər yerində Xocalı faciəsinin tanınması Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas istiqamətlərindən birinə çevrilmişdir. Azərbaycan Respubikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin uğurlu xarici siyasəti nəticəsində artıq bir sıra beynəlxalq təşkilatların qəbul etdiyi sənədlərdə Ermənistan işğalçı dövlət kimi göstərilmiş və Xocalı faciəsini tanımışlar. Dünyanın hər yerində Xocalı faciəsinin tanınması ilə əlaqədar işlər davam edir. Bunlardan “Xocalıya ədalət!” kampaniyasını xüsusilə qeyd etmək lazımdır.

Home | News | AN EVENT DEDICATED TO THE MEMORY OF THE VICTIMS OF THE KHOJALY TRAGEDY WAS HELD AT THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS
Yerləşdirilmə tarixi : 25 February 2020 14:38
AN EVENT DEDICATED TO THE MEMORY OF THE VICTIMS OF THE KHOJALY TRAGEDY WAS HELD AT THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS
On February 24, an event dedicated to the memory of the victims of the Khojaly tragedy was held at the Faculty of Physics and Electroenergetics with the organizational support of the Student Youth Organization.
At first participants with a minute of silence paid tribute to the victims. Then the dean of the faculty, docent Tamella Ahmedova delivered speech and spoke about the atrocities of Armenian militants who attacked the city of Khojaly on the night of February 25-26, 1992. She noted that, throughout history, Armenian nationalists carried out ethnic cleansing of Azerbaijanis in their original lands, and expelled them from their historical places of residence. 28 years have passed since the Khojaly tragedy, but the people remember and will never forget these bloody events. The dean also noted that a lot of work is being done in the republic to ensure that the whole world learns about these events.
The associate professor of the Department of the History of Azerbaijan and Eastern European nations Elmar Khalilov spoke. He said that the Azerbaijani people were repeatedly subjected to genocide and expulsion from their own lands at various stages of history. Another such act was genocide against the Azerbaijani people, perpetrated by Armenian nationalists on the night of February 25-26, 1992 in Khojaly. Only after return of national leader Heydar Aliyev to leadership of the country, the Armenian genocide against the Azerbaijani people was given a political and legal assessment. By the decision of the Milli Majlis of February 24, 1994, February 26 was declared Khojaly genocide day. Currently, one of the main directions of the country's foreign policy is work on the recognition by all countries of the world of the Khojaly genocide. As a result of the consistent targeted foreign policy pursued by President Ilham Aliyev, a number of international organizations have already recognized the occupation of Azerbaijan lands by Armenia and the fact of the Khojaly genocide. Work in this direction continues. Particularly noteworthy is the work within the framework of the “Justice for Khojaly!” compaign.