Əsas səhifə | Xəbərlər | ERASMUS+PETRA layihəsi çərçivəsində Naxçıvan Dövlət Universitetində görüş keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Mart 2020 19:04
ERASMUS+PETRA layihəsi çərçivəsində Naxçıvan Dövlət Universitetində görüş keçirildi
Sumqayıt Dövlət Universiteti tədrisin Avropa standartlarına uyğun qurulması və təkmilləşdirilməsi məqsədilə 2017-ci ildə təqdim edilmiş layihə əsasında Avropa İttifaqının ERASMUS+ proqramının PETRA layihəsinə qoşulmuşdur. Universitet əməkdaşları Macarıstanın Debrecen, Türkiyənin Ankara Qazi, Avstriyanın Vyana Tətbiqi Elmlər, Finlandiyanın Yuvaskülə, İspaniyanın Valensiya Politexnik Universitetlərində təcrübə kurslarında olaraq, qazandıqları təcrübə əsasında universitetdə müəllim və tələbələr üçün seminar-treninqlər keçiriblər.
Layihənin növbəti mərhələsində Naxçıvan Dövlət Universitetində Təlim-Tədris Mərkəzi və Elektron laboratoriya istifadəyə verilib. Mərkəzin açılışında çıxış edən universitetin rektoru dosent Elbrus İsayev qonaqları salamladı, onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu bildirdi. Rektor bildirdi ki, layihənin məqsədi tədris və təlimə üstünlük verməkdir. Müəllimlərin pedaqoji və texnoloji ehtiyaclarının qarşılanması, tədris və təlim prosesinin inkişaf etdirilməsi üçün potensialın gücləndirilməsi, tədqiqatların təşviq edilməsi, innovativ texnologiyaların tətbiqi yolunda keyfiyyətli tədrisin təkmilləşdirilməsi layihənin xüsusi məqsədləri sırasındadır. Rektor mərkəzin fəaliyyətində perspektivləri dəyərləndirərək, gələcək fəaliyyət istiqamətində mövcud təkliflərin də nəzərə alınacağını vurğuladı.
Görüşdə İspaniyanın Valensiya Politexnik Universitetindən Javier Orozco mərkəzin açılmasından məmnunluğunu ifadə etdi. ERASMUS+ layihəsinin Azərbaycan nümayəndəliyinin direktoru Pərviz Bağırov bildirdi ki, layihə çərçivəsində yaradılmış Təlim–Tədris Mərkəzinin universitetin müəllimlərinin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsinə, onların müasir təlim metodları ilə işləmək bacarıqlarının, tədris prosesinin keyfiyyətinin və səmərəliliyinin artırılmasına xidmət edəcək.
Qeyd edək ki, Naxçıvan Dövlət Universitetində baş tutan açılışda İspaniyanın Valensiya Politexnik Universitetindən Elena de la Poza, Azərbaycan ali təhsil müəssisələrindən Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbov, İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev, Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Beynəlxalq əməkdaşlıq və xarici tələbələr şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova və Azərbaycan Universitetinin, Xəzər Universitetinin, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin, Bakı Slavyan Universitetinin, Azərbaycan Dillər Universitetinin, Gəncə Dövlət Universitetinin də nümayəndə heyəti iştirak etdilər.
Sonra qonaqlara universitetin maddi-texniki bazası, mövcud imkanları barədə məlumat verildi. Qonaqlar ali təhsil ocağının fakültələrini gəzdi, İKT, Media, Distant Təlim, Karyera Mərkəzlərində oldular. Həmçinin Muxtar Respublikanın turizm potensiallı yerlərini: Duzdağ Fizioterapiya Mərkəzini, Xan sarayını, Açıq səma altında muzeyi, Naxçıvan Biznes Mərkəzini, Möminə xatun türbəsini, Əshabi-Kəhf dini ziyarətgahını da ziyarət etdilər.

Home | News | A MEETING WAS HELD AT NAKHCHIVAN STATE UNIVERSITY WITHIN THE ERASMUS + PETRA PROJECT
Sumgayit State University joined the PETRA project of the European Union"s Erasmus + program on the basis of a project presented in 2017 in order to build and improve education in accordance with European standards. Employees of the university participated in the courses at Debrecen University of Hungary, Ankara Gazi University of Turkey, Vienna Applied Sciences University of Austria, Jyväskylä University of Finland, Valencia Polytechnic Universities of Spain, and held trainings and seminars at Sumgayit State University for teachers and students on the basis of gained experience.
At the next stage of the project, a Training Center and an Electronic Laboratory were put into operation at Nakhchivan State University. Speaking at the opening of the center, the rector of the university, associate professor Elbrus Isayev hailed the guests and expressed his pleasure to see them at the university. The rector said that the aim of the project is to give priority to teaching and training. Meeting the pedagogical and technological needs of teachers, strengthening the capacity to develop the teaching and learning process, promoting research, improving quality teaching through the application of innovative technologies are among the special goals of the project.
During the meeting, Javier Orozco from the Polytechnic University of Valencia in Spain expressed his satisfaction with the opening of the center. Parviz Bagirov, director of ERASMUS + Azerbaijan Office, said that the Training Center created within the framework of the project will enhance the professionalism of university teachers, their ability to work with modern teaching methods, quality and effectiveness of the educational process.
It should be noted that the following representatives attended the opening ceremony, held at Nakhchivan State University: Elena de la Poza from Valencia Polytechnic University of Spain, from Sumgayit State University -Natig Talibov, vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies, Naib Hajiyev, vice-rector for Economic Affairs, Gafar Atayev, vice-rector for International Relations, head of the Department of International Cooperation and International Students PhD in history Samira Mammadova and the delegations of Azerbaijan University, Khazar University, Azerbaijan State Pedagogical University, Baku Slavic University, Azerbaijan University of Languages, Ganja State University.
Then the guests were informed about the material and technical base of the University, the existing opportunities. The guests toured the faculties of the university, visited the ICT, Media, Distance Learning, Career Centers.