Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU onlayn tədris üçün Moodle sistemini aktivləşdirdi
Koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsi ilə əlaqədar dərslərin müvəqqəti dayandırıldığını nəzərə alaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris olunan dərslər onlayn formada təşkil olunur.
Bu məqsədlə martın 22-də SDU-da Moodle sisteminin fəaliyyəti müzakirə edildi. Rektor professor Elxan Hüseynov çıxış edərək bildirdi ki, bu gün ümümbəşəri bəla, fəlakət ünvanına çevrilən koronavirus (COVİD - 19), demək olar ki, dünyanın ritmini pozub. Möhtərəm prezidentimiz cənab İlham Əliyevin göstərişi ilə virusun Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Nazirlər Kabinetinin Sərəncamına əsasən yoluxma hallarının qarşısının alınması və ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tibbi-profilaktik, dezinfeksiyaedici və digər qabaqlayıcı tədbirlər davam etdirilir. Təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesi dayandırılıb və bununla bağlı bütün tədbirlər təxirə salınıb. Baş vermiş bəladan xilas yolları axtarılır, vətəndaşların təhlükəsizliyi üçün mühüm addımlar atılır.
Koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris olunan dərslər onlayn formada aparılır. Tətbiq etdiyimiz onlayn təhsil əyani təhsilin alternativi kimi düşünülüb. Müəllim və tələbə arasında əlaqəni telekommunikasiya və kompüter şəbəkələri vasitəsilə operativ, müntəzəm dialoq, qarşılıqlı əlaqə əsasında, uzaq məsafədən həyata keçirir. Adı çəkilən təhsilin xarakterik xüsusiyyətlərinə çeviklik, modulluq, iqtisadi səmərəlilik, təhsilin keyfiyyətinə xüsusi nəzarət, müasir texnologiyalardan istifadə və s. aiddir. Rektor məsafədən öyrənmənin tələbələrin boş vaxtlarını səmərəli keçirməsinə xidmət etdiyini qeyd etdi, hazırda rayonlarda və Bakı şəhərində yaşayan tələbələrimizlə onlayn ünsiyyətin zəruruliyini vurğuladı, distant təhsilin inkişafına fokuslanan ERASMUS+LPEB layihəsi çərçivəsində 2016-cı ildə yaradılan Resurs mərkəzinin (Studio) aktivləşdirilməsi məsələsinin aktual olduğunu söylədi və bu istiqamətdə görüləcək işlərlə bağlı tapşırıqlarını verdi. Rektor gigiyenik qaydalara riayət edilməsi məsələsində də toxundu.
Daha sonra dekanlar tədrisin vəziyyəti ilə bağlı qısa hesabat verdilər. Bildirdilər ki, fakültələrdə bütün dərslər onlayn formada təşkil olunub. Qruplara dekan müavinləri, tütorlar cəlb edilərək ciddi nəzarət olunur. Tələbələr universitetin elektron kitabxanasından səmərəli istifadə edirlər. Yaranmış onlayn qruplarda tələbələr seminar müəllimləri ilə birgə xüsusi saatlar təyin edirlər ki, həmin saatlarda bütün tələbələr onlayn olaraq sorğuda iştirak edirlər. Müəllimlər də öz növbəsində tələbələrin verdikləri cavablara uyğun olaraq qeydlər aparırlar. Dərslərin bu şəkildə təşkil olunması valideyn və tələbələr tərəfindən razılıqla qarşılanır.
Sonda Moodle üzrə SDU-dan məsul şəxs Murad Hüseynli çıxış edərək, sistemin məqsədi, işlədilməsi, komandalar haqqında ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Moodle sistemində işləmək üçün ilkin olaraq qeydiyyatdan keçmək lazımdır. İstifadəçi-müəllim və tələbənin şəxsi kabineti yaradılır. Müəllimlər bölmələrinə uyğun olaraq mühazirələri və dərsə aid digər materialları sistemdə yerləşdirirlər. Beləliklə, material tələbələr üçün əlçatan olur. Hazırda 2500 nəfər qeydiyyatdan keçmişdir. Sistemdə nəinki materiallar, həm də müəllimlər tələbələr üçün, tələbələr də müəllimlər üçün əlçatan olur. Moodle sistemi onlayn dərslər, kurslar, təlimlər keçirmək üçün olduqca faydalıdır. Sistemdə fəaliyyəti təmin etmək üçün Moodle-un işlədilməsinə dair izahlı videolar müəllim və tələbələrin WhatsAplarına göndərilib. Dərslərin bu şəkildə təşkil olunması valideyn və tələbələr tərəfindən razılıqla qarşılanıb. Məlumat üçün bildirək ki, dünyada distant təhsilin, onlayn tədrisin inkişafı üçün istifadə edilən Kanvas və Moodle məşhur sistemlərdir.
Qeyd edək ki, 2019-cu ilin dekabrında Sumqayıt Dövlət Universitetində ERASMUS+PETRA layihəsi çərçivəsində Moodle sistemi yaradılmış, iyun ayında Elektron laboratoriyanın açılışı olmuşdur. Moodle sistemi Finlandiyanın Yuvaskülə Universitetinin professorları tərəfindən keçirilən təlimlər nəticəsində öyrənilmişdir. SDU-dan iki nəfər: Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Beynəlxalq əməkdaşlıq və xarici tələbələr şöbəsinin müdiri t.f.d Samirə Məmmədova Yuvaskülə Universitetində Moodle üzrə təlimlərdə iştirak etmişlər. Bakıda Xəzər Universitetində təşkil edilən təlimlərdə isə SDU-nun İnformasiya Texnologiyaları Mərkəzinin proqramçısı Murad Hüseynli iştirak etmişdir.

Urgent measures are being taken to prevent the threat of coronavirus (COVID-19) infection in Azerbaijan. Taking into account the suspension of classes due to the necessary measures related to the coronavirus, the classes taught at Sumgayit State University were organized online.
For this purpose, the activity of the Moodle system was discussed at SSU on March 22. Rector Professor Elkhan Huseynov said that the Coronavirus (COVID-19), which today has become a universal disaster, has almost disrupted the rhythm of the world. On the instructions of our President Ilham Aliyev, urgent measures are being taken to prevent the threat it may pose on the territory of Azerbaijan. According to the order of the Cabinet of Ministers, in order to prevent infections, medical-prophylactic, disinfectant and other preventive measures are being taken in all educational institutions located in the country. The process of teaching and learning in educational institutions has been suspended and all related events have been postponed. Due to the necessary measures taken against coronavirus, classes taught at Sumgayit State University are conducted online. Our online education is designed as an alternative to full-time education; provides communication between teacher and student through telecommunication and computer networks on the basis of operative, regular dialogue, interaction, from long distance. Rector noted that distance learning serves students to spend their free time effectively, stressed the need for online communication with our students currently living in the regions and Baku, said that the issue of activating the Resource Center (Studio) established in 2016 as part of the ERASMUS + LPEB project focused on distance education, is actual and gave instructions on the work to be done in this direction.
Afterwards the deans gave a brief report on the state of education. They said that all classes at the faculties were organized online. Deputy deans and tutors are involved in the groups and the classes are closely monitored. Students make effective use of the university's electronic library. In the created online groups, students together with the seminar teachers set special hours during which all students participate in the classes online. Teachers, in turn, take notes based on students' responses. The organization of classes in this way is welcomed by parents and students.
At the end, Murad Huseynli, the person in charge of SSU on Moodle, gave detailed information about the purpose of the system, its use, and the teams. He noted that in order to work in the Moodle system, you must first register. The personal cabinet of the user-teacher and the student is created. Teachers place lectures and other lesson materials in the system according to their sections. Thus, the material becomes accessible to students. At present, 2,500 people are registered. Moodle system is very useful for online classes, courses, trainings. Explanatory videos for teachers and students on how to use Moodle were sent to their WhatsApp.
It should be noted that the Moodle system was established in December 2019 at Sumgayit State University within the ERASMUS + PETRA project, and the Electronic Laboratory was opened in June. The Moodle system was learned as a result of training conducted by professors of Jyväskylä University of Finland. Two people from SSU - Vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies Natig Talibov, head of the Department of International Cooperation and International Students, Ph.D. Samira Mammadova participated in Moodle trainings at Jyväskylä University. Murad Huseynli, a programmer at SSU's Information Technology Center, participated in the trainings organized at Khazar University in Baku.