Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti Prezidentin çağırışına qoşuldu
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının onlayn keçirilən iclasında verilmiş qərara əsasən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq fərmanı ilə yaradılmış Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna 50 min manat pul vəsaiti köçürüldü.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov Elmi Şuranın onlayn keçirilən iclasında qeyd etdi ki, koronavirus (COVİD-19) infeksiyası dünya ölkələrini narahat etməkdədir və təəssüf ki, sürətlə yayılmaqdadır. Azərbaycan ərazisində virusun geniş yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə dövlətimiz operativ və qabaqlayıcı tədbirlər görür və bu işlər davam etdirilir. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının tövsiyə və tələblərinə ölkəmizdə ciddi əməl olunur. Azərbaycan ictimaiyyətini narahat edən bu xəstəliyin tezliklə aradan qaldırılması işinə yardım məqsədilə ölkəmizdə fəaliyyət göstərən təşkilatlar könüllü olaraq Azərbaycan Prezidentinin 2020-ci il 19 mart tarixli Fərmanına əsasən yaradılmış Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna maliyyə vəsaiti ilə yardım etmək prosesində fəal iştirak edirlər. Bu tarixi hadisə Azərbaycan xalqının birliyini, bir yumruqda birləşdiyini bir daha sübut etdi.
Rektor onu da qeyd etdi ki, universitetdə dərslərin dayandırılmasına baxmayaraq, tədris prosesi onlayn qaydada bu gün də davam etdirilir.
Rektor Elxan Hüseynov şura üzvlərinə müraciətində hamıya bu məsələdə həmrəy olmağı, dövlətin verdiyi qərarlara məsuliyyətlə yanaşmağı, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın tələb və tövsiyələrinə əməl etməyi tapşırdı.

According to the decision made at the online meeting of the Scientific Council of Sumgayit State University, 50,000 manat was transferred to the Coronavirus Support Fund established by the relevant decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov said at an online meeting of the Scientific Council that the coronavirus (COVID-19) infection is of concern to countries around the world and, unfortunately, is spreading rapidly. In order to prevent the spread of the virus in the territory of Azerbaijan, our state is taking operative and preventive measures, and this work continues. The recommendations and requirements of the World Health Organization are strictly followed in our country. In order to help eradicate this disease, which worries the Azerbaijani public, organizations operating in our country are actively involved in the process of providing financial assistance to the Coronavirus Support Fund, established by the decree of the President of Azerbaijan dated March 19, 2020. This historical event once again proved the unity of the Azerbaijani people.
The rector also noted that despite the suspension of classes at the university, the teaching process continues online today.
Rector Elkhan Huseynov instructed the members of the Council to be united in this matter, to take a responsible approach to the decisions made by the state, to follow the requirements and recommendations of the Operative Headquarters under the Cabinet of Ministers.