SDU-da dərslər onlayn formada davam etdirilir
Koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsilə əlaqədar dərslərin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesi onlayn və oflayn formada təşkil olunmuşdur. Tədris olunan fənlərin xüsusiyyətindən asılı olaraq, bəzi dərslər yaradılmış WhatsApp qrupları əsasında keçirilir. Belə ki, tədrisin təşkili üçün təyin olunan qrup rəhbəri təhsil alan bütün tələbələrin və dərs deyən müəllimlərin adlarını WhatsApp qrupuna daxil edir. Müəllim mühazirə materiallarını tələbənin e-mail ünvanına göndərir və nəticə etibarilə tələbə lazımi ədəbiyyatla təmin olunur.
Burada dərslər universitetdə keçirilən dərs cədvəllərinə uyğun aparılır, mühazirə müəlliminin mühazirəsi WhatsApp qrup tələbələrinin hamısının iştirakı ilə oxunulur. Mühazirə və məşğələ müəllimlərinin birgə işləməsi nəticəsində tələbələrə dərslər aydın şəkildə başa salınır.
Universitetdə daha çox istifadə olunan sistemlərdən biri tələbələrin dərslərinin oflayn qaydada təşkilinə hədəflənən, universitetin ERASMUS+ layihəsi çərçivəsində hazırlanmış Moodle sistemidir. Müəllim və tələbələr sistemdən istifadə etmək üçün yaradılmış moodle.sdu.edu.az saytında qeydiyyatdan keçirlər. Müəllimlər dərsin mənimsənilməsi üçün tələb olunan materialları sayta yerləşdirir, tələbələr isə istədikləri vaxt bu materiallardan istifadə edərək dərslərə hazırlaşırlar.
Onlayn formada dərslərin təşkili üçün istifadə olunan digər sistemlər “Zoom meeting online” və “Trueconf online” sistemləridir. Qeyd olunan sistemlərin üstünlüyü eyni zamanda bütün tələbələrin iştirakı ilə onlayn dərslərin təşkilidir. Lakin bu sistemlərin nisbətən çətinliyi internetin sürəti ilə bağlıdır. Belə ki, SDU-nun respublikamızın 60-a yaxın bölgəsindən tələbələri olduğundan və regionlarda internetin sürəti ilə əlaqədar bu sistemlər daha az istifadə olunur.
Onu da qeyd edək ki, Təhsil Nazirliyi tərəfindən “Microsoft” şirkətinin texniki dəstəyi ilə tədris prosesinin dayandırıldığı müddət ərzində təhsilalanların təhsil proqramlarının mənimsənilməsi imkanlarının təmin edilməsi və təlim-tədris prosesinin məsafədən təşkili məqsədilə ali təhsil müəssisələrinə “Microsoft Teams” platformasından istifadə məsləhət görülmüşdür. Bunu nəzərə alaraq, Microsoft şirkəti hazırlıqları tam bitirdikdən sonra qısa zaman ərzində, Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri “Microsoft Teams” onlayn platforması üzərindən canlı rejimdə təşkil edilən onlayn dərslərdə iştirak edə biləcəklər. Hal-hazırda universitetdə Təhsil Nazirliyi ilə koordinasiyalı şəkildə qeyd olunan platformaya qoşulmaq üçün hazırlıq işləri aparılır.
Dərslərin məsafədən onlayn və oflayn formada təşkil olunması valideyn və tələbələr tərəfindən razılıqla qarşılanır və gələcəkdə tədris prosesi normal vəziyyətə qaytarıldıqdan sonra da fənlərin mənimsənilməsi üçün əlavə vasitə kimi düşünülür.

Yerləşdirilmə tarixi : 26 March 2020 11:57
Urgent measures are being taken to prevent the threat of coronavirus (COVID-19) infection in Azerbaijan. Taking into account the suspension of classes due to the necessary measures related to the coronavirus, the teaching process at Sumgayit State University was organized online and offline in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education. Depending on the nature of the subjects taught, some classes are based on WhatsApp groups. Thus, the leader of the group appointed to organize the teaching enters the names of all students and teachers in the WhatsApp group. The teacher sends the lecture materials to the student"s e-mail address, and as a result, the student is provided with the necessary literature.
Classes are held here in accordance with the schedule of classes held at the university, the lecture of the lecturer is read with the participation of all students of the WhatsApp group. As a result of the joint work of lecture and class teachers, the lessons are clearly explained to the students.
One of the most widely used systems at the university is the moodle system developed as part of the university"s Erasmus + project, which aims to organize students" classes offline. Teachers and students register on moodle.sdu.edu.az, which was created to use the system. Teachers post the materials required for mastering the lesson on the site, and students use these materials to prepare for lessons at any time.
Other systems used to organize online classes are Zoom meeting online and Trueconf online. The advantage of these systems is the organization of online classes with the participation of all students at the same time. However, the relative difficulty of these systems is related to the speed of the Internet. Thus, due to the fact that SSU has students from about 60 regions of the country, and due to the speed of the Internet in the regions, these systems are less used.
It should be noted that the Ministry of Education, with the technical support of Microsoft, advised higher education institutions to use the Microsoft Teams platform in order to provide students with the opportunity to master educational programs and distance learning during the suspension of the educational process. With this in mind, students of Sumgayit State University will be able to take live online classes on the Microsoft Teams online platform shortly after Microsoft completes their preparations. The university is currently preparing to join the platform in coordination with the Ministry of Education.
The organization of distance online and offline classes is welcomed by parents and students and is considered as an additional tool for mastering the subjects in the future, even after the teaching process is returned to normal.