SDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatı fəaliyyətinin 15 illik yubileyini onlayn formada qeyd etdi
Koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsi ilə əlaqədar dərslərin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesi onlayn formada təşkil olunmuşdur. Eyni zamanda universitetin Tələbə Gənclər Təşkilatı da fəaliyyətini onlayn formada davam etdirir, görüşlər təşkil edir. Onlayn psixologiya dərnəyi, intellektual oyun, conversation, kitab, rəsm klubları ilə keçirdikləri onlayn görüşlər nəticəsində təşkilatın üzvləri birliklərini, əzmkarlıqlarını nümayiş etdirmiş olurlar. Martın 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatı fəaliyyətinin 15 illik yubileyini onlayn formada qeyd etdi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı təşkilatın üzvlərini yubiley münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, ölkəmizdə təhsilin inkişafı, gənclərin təhsilə marağının artırılması və tələbələrin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması hər zaman dövlətimizin diqqətində olub. Bu gün ölkədə çoxsaylı gənclər təşkilatları fəaliyyət göstərir. Həmin təşkilatların qarşıya qoyduğu hədəflər sırasında gənc nəslin ictimai həyatda iştirakının dəstəklənməsi mühüm yer tutur. Həmin təşkilatlar sayəsində gənclərin potensialları üzə çıxarılır və onların daha fəal sosial həyat sürmələri təmin olunur. Bu baxımdan Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatı tələbələrin ictimai həyatda fəallığının artırılması istiqamətində də əhəmiyyətli addımlar atır. Tayfun Hacılı onu da qeyd etdi ki, ölkəmiz koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasından tamamilə xilas olduqdan sonra Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Gənclər Təşkilatının fəaliyyətinin15 illik yubileyi qeyd olunacaq.
Tayfun Hacılı onu da bildirdi ki, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən bir çox ali təhsil müəssisələrinin tələbələri Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının 15 illik yubileyini təbrik etdilər və fəaliyyətlərinə uğurlar arzuladılar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İcra Aparatının 15 fevral 2005-ci il tarixli, 41 №-li Sərəncamına əsasən Təhsil Nazirliyinin 28 fevral 2005-ci il tarixli, 89 №-li Əmri ilə SDU-da 29 mart 2005-ci il tarixində Tələbə Gənclər Təşkilatının təsis konfransı keçirilmişdir. Təşkilatın əsas məqsədi Dövlət Gənclər siyasətinin həyata keçirilməsi istiqamətində tələbələrin və ayrı-ayrılıqda hər bir tələbənin maraqlarını təmsil və müdafiə etmək, respublikanın ictimai, mədəni, sosial-iqtisadi həyatında onların fəal
iştirakını təmin etməkdir. Bu gün SDU-da gənclərin maraq, istək və qabiliyyətlərinə uyğun hər cür imkanlar yaradılmışdır. Müasir idman kompleksi, zəngin kitabxana, geniş akt zalı, incəsənət sahəsində bacarığı olanlar üçün müxtəlif dərnəklər və s. tələbələrin ixtiyarındadır.
Təşkilat həmçinin təhsillə və tələbələrin problemləri ilə bağlı məsələlərin operativ həllinə nail olmaq üçün dövlət orqanları, QHT və beynəlxalq təşkilatlarla qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində fəaliyyət göstərir.
Hazırda SDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatı gənclərin asudə vaxtının səmərəli təşkili, onların dövlətçilik ruhunda tərbiyə olunması, vətənpərvərlik ruhunun artırılması və s. istiqamətdə görülən tədbirləri onlayn formada davam etdirir.

THE STUDENT YOUTH ORGANIZATION OF SSU CELEBRATED ITS 15TH ANNIVERSARY ONLINE
Urgent measures are being taken to prevent the threat of coronavirus (COVID-19) infection in Azerbaijan. Taking into account the suspension of classes due to the necessary measures related to the coronavirus, in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education, the teaching process at Sumgayit State University is organized online. At the same time, the Student Youth Organization of the university continues its activities online and organizes meetings. As a result of their meetings with the online psychology club, intellectual game, book conversation, art clubs, the members of the organization demonstrate their unity and determination. On March 29, the Student Youth Organization of Sumgayit State University celebrated its 15th anniversary online.
Chairman of the Student Youth Organization of Sumgayit State University Tayfun Hajili congratulated the members of the organization on the anniversary. He noted that the development of education in our country, increasing the interest of young people in education and improving the social situation of students has always been in the focus of our state. He also noted that after the complete recovery of the Coronavirus (COVID - 19) infection from the territory of Azerbaijan, the 15-year activity of the Student Youth Organization will be celebrated at Sumgayit State University. Tayfun Hajili also notified that students of many higher education institutions operating in our country congratulated the 15th anniversary of the Student Youth Organization of Sumgayit State University and wished success in their activities.
It should be noted that, in accordance with the Order № 41 of the Executive Office of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 15, 2005, by the Order № 89 of the Ministry of Education dated February 28, 2005, the founding conference of the Youth Organization was held at SSU on March 29, 2005. The main purpose of the organization is to represent and protect the interests of students and each student individually in the implementation of the State Youth Policy, to ensure their active participation in the social, cultural, socio-economic life of the republic. Today, SSU has all kinds of opportunities in accordance with the interests, desires and abilities of young people. A modern sports complex, a rich library, a large assembly hall, various clubs for those with skills in the field of art, etc. are at the disposal of students.
The organization also works with government agencies in cooperation with non-governmental and international organizations to achieve prompt solutions to issues related to education and students. At present, the Student Youth Organization at SSU continues the measures online taken to effectively organize the leisure time of youth, to educate them in the spirit of statehood, to increase the spirit of patriotism.